2023.07.18. 06:24
Szentmártoni körgyűrű: augusztusban kezdik el önteni a felüljáró betonszerkezetét
Forrás: Bihar Megyei Tanács
Ciucur Losonczi Antonius
Negyven százalékban elkészültek a váradszentmártoni körgyűrű kivitelezésével. Ilie Bolojan megyei tanácselnök a napokban egy Facebook-posztjában jelezte, hogy miután áthelyezik a közművezetékeket, az utolsó cölöpöket is lefúrják, majd augusztusban folytatják a felüljáró betonszerkezetének a kiöntésével. Ugyanakkor a héttől a kivitelező hozzáfér majd a másik tervezett felüljáró helyszínéhez is (ez az, amelyik keresztülhalad majd Püspökfürdő bevezető útján). A munkálatok késedelmének okai egyébként tulajdonjogi perek voltak, írta még a tanácselnök.
Ezzel kapcsolatos hír, hogy bírósági végrehajtással a megyei tanács telkek tulajdonába jutott a kisajátítási folyosón. Eddig ugyanis voltak olyan természetes és jogi személyek, akik/amelyek nem voltak hajlandóak arra, hogy átadják ingatlanjaikat. A bíróság azonban elutasította a bírósági végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó kérelmeiket, így elhárultak az akadályok a munkálatok elől.
Mint korábban beszámoltunk róla, eddig befejezték a töltéseket, előregyártott elemeket helyeztek ki és cölöpöket fúrtak. A kivitelezőknek tizenkét hónap áll a rendelkezésükre a teljes munkálatokra. A nyomvonalon két felüljáró is épül: egy 430 méter hosszú a váradi körgyűrűvel való kereszteződésben és egy 720 méter hosszú a Püspökfürdő felé vezető út és a vasúti vágány kereszteződésénél. Ha nem keletkeznek jelentősebb problémák, a jövő év őszétől kezdve torlódásmentesen lehet majd haladni Várad felől Belényes és Déva irányába.
Mint ismert, a beruházásra kiírt tendert a Construcții Erbasu (fővállalkozó)–Drumuri Orășenești Rt.–Procons Group–Váhostav Sk.-konzorcium nyerte, mely bruttó 177,2 millió lej értékben tett árajánlatot. A terelőút Nagyvárad irányából megkerüli majd Szentmártont és Félixfürdőt, biztonságosabbá és gyorsabbá téve a tranzitforgalmat. 5,75 kilométer hosszú lesz, menetirányonként kétsávos és tíz méter széles. A befektetés feltételezi több mint két kilométer hosszú bekötőút építését is, valamint három méter széles kerékpárútét a körgyűrűvel párhuzamosan. A kiindulópontja a nagyváradi Hunyadi János utca, és létesül majd három híd, két felüljáró, egy viadukt és három körforgalom is. A finanszírozást európai uniós forrásokból biztosítják a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 2014–2020 keretében.