Zenés meditáció

2023.09.18. 17:31

Női zeneszerzők műveit tolmácsolta Szeghalmi Emese

Női zeneszerzők műveit tolmácsolta Szeghalmi Emese

Tóth Gábor

Világnak világa, virágnak virága címmel Bingeni Szent Hildegárd és Élisabeth Jacquet de La Guerre műveiből tartott Szeghalmi Emese koncertet – saját, hagyományos műfaji megnevezése alapján zenés meditációt – vasárnap délelőtt 11.30 órakor a nagyváradi Szent Anna (orsolyita) templomban.

A kerek egyórás zenei esemény része volt a szeptember 16–24. között zajló, Kárpát-medencét átívelő XVII. Ars Sacra fesztiválnak. Szakralitás és művészet összefonódásának jegyében örök értékekre, igazra, jóra, szépre, egyben reményre hívta/hívja fel e fesztivál a közönsége figyelmét, idén mintegy 400 ingyenes programmal, köztük 140 templomban (ars-sacra.hu). Az Ars Sacra idei mottója igen aktuálisan: „Keresd a békét!” (Zsolt 34, 15).

Ehhez az egyházi, művészeti, zenei fesztiválhoz csatlakozott, illetve csatlakozik évek óta hagyományosan Szeghalmi Emese nagyváradi orgonista, egyházzenész is, aki ezúttal a gregorián ének mellett mégsem az orgonát választotta a programban szintén helyet kapott barokk billentyűs művek előadásához, hanem egy digitális zongorának harmat- és könnycseppekre emlékeztető, lágy vibrafon-hangszínét, metaforikusan, mintegy célzásul a világ jobbításáért csendben munkálkodni próbálók reménykeltő imájaként.

A két főszereplő alkotóművész nő közül Hildegard von Bingen (1098–1179) középkori apátnő, költő, zeneszerző, misztikus, természettudós, kora különös polihisztorának gregorián énekei voltak a koncert szakrális pillérei, váltakozva a 17/18. század fordulójának sikeres francia komponista hölgye, Élisabeth Jacquet de La Guerre (1665–1729) világi, barokk, stilizált billentyűs szvitjeinek tánctételeivel (köztük talán nem véletlenül számos ternáris üteművel), melyek úgymond a hídlábak közötti formai íveket alkották.

Szent Hildegard gregoriánja reneszánszát éli manapság, okkal, hiszen érzékeny megközelítésében, a korabeli műfaji lehetőségek kereteit tisztelettel megőrizve, tartalmilag mégis burkolt filozófiává emeli e műfajt, miközben gyönyörű és merész költészettel szemlél a Szentírás prizmáján át, mindezt vállaltan női szemszögből a 12. században, ma is aktuális tanulságokkal. Szeghalmi Emese Szűz Máriára, Szent János apostolra, illetve Szent Orsolyára vonatkozó Hildegard-kompozíciókat is választott, szintén üzenetértékkel, ami akár az apokalipszist, akár a világ megmentését illeti. Ami pediglen a billentyűs preklasszikát illeti, Élisabeth Jacquet de La Guerre Pièces de clavessin I. kötetének (1687, Párizs) első három szvitjét (d-, g- és a-moll) hallhattuk, két tétel kivételével (II. szvit 2. tétel, Gigue és III. szvit utolsó tétel, Menüett).

Hildegard von Bingen elhangzott darabjait is soroljuk. A Szentlélek hívásával indult a zenés meditáció, Spiritus Sanctus vivificans vita (zsoltár-antifóna), a következő ének-pillérek kettesével következtek, O dulcis electe responzórium és Karitas habundat, majd Cum processit factura és Quia ergo femina, végül O frondens virga és Studium divinitatis. A zenei eseményt nagyjából egy tucat érdeklődő kísérte figyelemmel a Fő utcai kis templomban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában