2023.10.02. 12:34
Hiánypótló kötet jelent meg dr. Andrássy Ernőről
Dr. Andrássy Ernő életét és munkásságát ismertető könyvet mutattak be a közelmúltban Érmihályfalván, a városi könyvtárban.
Balázs József Attila
Ottományi Katalin régész (Andrássy doktor unokája), a könyv társszerzője a családban fennmaradt emlékeket is beleszőtte a tudományos igényességgel összeállított műbe, amely az Érmellék utolsó polihisztorának is nevezett dr. Andrássy Ernő életét és munkásságát mutatja be. Még mindig hálával emlegetik az egykori betegek leszármazottai az Érmelléken népszerű Andrássy Ernőt, a „szegények orvosát”, aki ingyen gyógyította a rászorulókat. Szilágyi Éva Andrea múzeológus nyitotta meg az előadást, röviden bemutatta a kötet szerzőjét, valamint azt is megtudhattuk, hogy a Partiumban itt kerül először az olvasók kezébe ez a hiánypótló kiadvány.
Ottományi Katalin bevezetőjéből kiderült, nagyapja hatására lett régész, és már gyerekkorában elhatározta, hogy könyvet fog írni Andrássy doktorról. A szerző bemutatta nagyapja családi hátterét, betekintést nyertünk az orvos, természettudós, régész Andrássy Ernő életébe, a régészeti ásatások helyszíneibe, majd pedig a tudományos publikációk sorába. Andrássy Ernő saját lakásában alapította meg az Érmellék Történelmi múzeumát, itt állította ki az általa fellelt érmeket, leleteket, festményeket, madártojás-gyűjteményét, ez utóbbi „Közép-Kelet-Európa legnagyobb és pótolhatatlan fészekalj gyűjteménye”.
Megismerhettük a polihisztor orvos szerteágazó tevékenységét, amelybe a nótaköltés, az Országos Magyar Párt érmihályfalvi tagozatának vezetése, és más közéleti szerepvállalás is belefért. Az 1956-os magyarországi forradalom hatására létrejött érmihályfalvi csoport tagjaként a hatóságok látókörébe került, 1958. július 25-én letartóztatták, majd 6 év börtönre ítélték. A teljes vagyonelkobzás eredményeként könyvtárát (4200 kötet), több ezer darabot számláló régészeti gyűjteményét, tojásgyűjteményét, festményeit elvették és a nagyváradi múzeumba szállították.
1964 áprilisában engedték szabadon, a leromlott egészségi állapotban lévő orvos haláláig (1968. május 1.) az érmihályfalvi szülőotthonban dolgozott. A kötet végén a családdal kapcsolatos információk, fényképek, levelezések, valamint az utókor emlékezete kerül az olvasók elé.
A könyvbemutató dedikálással és kötetlen beszélgetéssel ért véget. A könyvet a főtéren található újságos bódéban, 70 lejes áron lehet megvásárolni.