2024.01.18. 15:27
Margittai festőművészek kiállítása Berettyóújfaluban
Szőke Ferenc
A Magyar Kultúra Ünnepét a többéves hagyománynak megfelelően idén is együtt ünnepli Nagyvárad, Berettyóújfalu, Debrecen és Margitta. Ennek keretében mutatta be alkotásait négy margittai festőművész január 17-én a berettyóújfalui Nadányi Zoltán Művelődési Ház Erdélyi Gábor-termében. A kiállítás a Szomszédolás címet kapta, és Angyal-Asloviciu Anikó, Bánházi Gyöngyi, Bagosi Annamária és Papp Gábor válogatott alkotásait tekinthették meg a megnyitón résztvevő Kárpáti Gusztáv Képzőművészeti Kör tagjai, illetve a képzőművészetet szerető, pártoló közönség. A vendéglátók részéről megtisztelte jelenlétével a kulturális eseményt Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere is. Elsőként Lisztes Éva igazgató-helyettes köszöntötte a jelenlévőket, kiemelt tisztelettel a margittai küldöttséget, majd átadta a szót dr. Kiss Kálmán főorvosnak, képzőművésznek, aki bemutatta a kiállítók életpályáját, munkáit és megnyitotta a tárlatot. Hanganyagban Pető István előadóművész két verssel ajándékozta meg a közönséget. Nem készült fel előre, hagyta, hogy a kiállított művek ihlessék versválasztásra. Ez meg is történt, az egyik „ihletforrás” pedig Bánházi Gyöngyi Hazavárás című alkotása volt. A kiállítás után állófogadás keretében volt lehetőség a kötetlen beszélgetésekre, új barátságok megkötésére.
Ugyancsak a Magyar Kultúra Ünnepe keretében január 22-én, hétfőn a margittai Horváth János Elméleti Líceum aulájában a berettyóújfalui Kolozsvári-Donkó Rebeka állítja ki meseillusztrációit Mesék szárnyán címmel.
Festménykiállítás a Horváth János Elméleti Líceum aulájában
A margittai Magyar Kultúra Heti rendezvénysorozathoz aktívan hozzájárult a Horváth János Elméleti Líceum is. Január 17-én az intézmény aulájában nyitották meg Barbu Edit nyugalmazott biológiatanár festménykiállítását A kultúra színei, avagy a nagyváradi szecesszió hatása az alkotásokra címmel. Az iskola tanárain és diákjain túl igen szépszámú képzőművészet iránt érdeklődő érkezett úgymond „külsősként” a városból. Az alkotó beszédében először a szecesszió fogalmáról, elnevezéséről, kialakulásáról, értelméről és a festészetben betöltött szerepéről tartott egy tömör értekezést, mely a diákok számára különösen hasznos volt. Rátért arra is, hogy Nagyváradon igen sok szecessziós épületet újítottak fel, melyeknek kovácsoltvas elemeit örökítette meg festményein, megfelelő hátteret adva nekik.