2024.07.22. 13:21
Ünnepélyesen megnyílt a váradi zenetábor
Mózes élete a fő témája annak a zenetábornak, mely ezen a héten, július 22–26. között zajlik Nagyváradon, a római katolikus püspökség, a székesegyházi főplébánia, a vincés apácanővérek és a Zöld Berek Egyesület közös szervezésében, közel hatvan, 6–12 éves gyermek részvételével.
Ciucur Losonczi Antonius
Az alapszabályok rögzítésével (mindenki szépen viselkedik, jól érzi magát és vidám, hiszen aki énekel, az nem szomorú) kezdődött el hétfő reggel a Kanonok sor 13. szám alatt az idei zenetábor, mely már több mint egy évtizedes múltra tekint vissza. A díszteremben nemcsak a gyermekek helyezkedtek el, hanem ott voltak a könnyen mozdítható hangszerek is, az egyszerűbbtől a bonyolultabbig, a gyakran használttól a kevésbé ismertig. Szerafina vincés nővér arra biztatta a jelenlevőket, hogy vegyenek kézbe egy-egy hangszert, majd ritmikus gyakorlatokat végeztek közösen, az önkéntes fiatalok (az „angyalkák”) segítségével. Aztán néhány gyermekdal is felcsendült (Ess, eső, ess, Süss fel nap stb.), egyre bátrabban és határozottabban.
Oláh Gabriella főszervező, székesegyházi kántor lapunknak elmondta, hogy az idei zenetábor témája Mózes élete. A nyitónapon a születésére és csodálatos megmenekülésére, a Nílus folyóból való kimenekítésére és neveltetésére összpontosítottak. Tudatosították a gyerekekkel azt, hogy Isten minden nehézségben mellettünk van és a segítségünkre siet, és olyan ajándékokat kapunk tőle, mint az érzékeink, a tudatunk, a képességeink. De nemcsak Ő, hanem a szüleink, tanítóink, nevelőink is mind a javunkat, a helyes fejlődésünket akarják biztosítani. Hittanórát – mint amúgy minden nap – Pék Sándor esperes-plébános tartott, voltak közösségformáló játékok, néptáncoktatások két csoportban és kézműves-foglalkozások, utóbbiról egy házaspár, László Attila és Emese és gondoskodott, agyagozás formájában. Az elektronikus zene rejtelmeibe pedig Marius Buda vezette be hallgatóságát.
Kedden Mózes kiválasztása és küldetése, az égő csipkebokor körüli meghívása kerül szóba. A gyerekek átmennek a templomba, ahol leveszik a cipőiket, megtanulva ezáltal, hogy ez egy szent hely, ahol találkozhatnak Istennel. Nemcsak kérhetnek tőle, de köszönetet is mondhatnak neki azért a sok ajándékért és áldásért, amit kapnak tőle. Az e napi meghívott Gáti Boróka és csapata, akik egy bibliai témájú előadással lépnek fel.
Szerdán arra fókuszálnak, hogy Mózes kimenekítette a választott népet a fogságból, a fúvós hangszereket Deé Róbert tanár mutatja be. A gyerekek készítenek egy folyosót, ahol kék anyagokkal és a saját maguk készítette halakkal jelenítik meg a Vörös-tengeren való átvonulást, valamint Mózes hálaéneke is felcsendül. Ezáltal pedig remélhetőleg felismerik azt, hogy Isten mindig, minden körülmények között jót akar nekünk. Ezért képes a lehetetlent is megtenni értünk, és annyira szeret minket, hogy egyetlen Fiát sem sajnálta értünk elküldeni, hogy megváltson bennünket.
Csütörtökön a tízparancsolat a téma, illetve a Sínai-hegy körüli események. A gyerekeknek elmagyarázzák, hogy léteznek szabályok, és ugyan ezeket nem mindig sikerül betartani, de van lehetőségünk bocsánatot kérni, és Isten megbocsájt, ha őszintén bevalljuk és megbánjuk bűneinket.
Pénteken képzeletben az ígéret földjére érkeznek meg a tábori résztvevők. Rádöbbenhetnek arra, hogy nem minden történik az elképzelésünk szerint, és hogy fel kell lenni készülve arra, hogy Istennek esetleg más tervei vannak velünk.