2024.08.07. 13:33
Hiroshimára emlékeztek a békekoncerten
Harmincadik alkalommal szervezték meg a nagyváradi Give Peace a Chance! – Adj esélyt a békének! című koncertet, melyet évről évre augusztus 6-án a hiroshimai atombomba támadás emlékére tartanak meg.
Fotó: Alexandru Nițescu
Pap István
Ahol van a nagyváradi múzeumkert, ott van az augusztus 6-iki emlékkoncert is. Hosszú éveken át a Körösvidéki Múzeum egykori székhelyén, a római katolikus püspöki palotának a kertjében zajlottak ezek az emlékkoncertek, és amióta a múzeum átköltözött az egykori hadapródiskola és helyőrség épületébe, azóta ennek kertjében tartják meg a békekoncertet. Egy ideig kérdéses volt, hogy az idén sikerül-e egyáltalán megrendezni ezt az immár három évtizedes hagyományra visszatekintő eseményt, mert mint azt az egyik szervező – a keddi koncert házigazdája – Alexandrina Chelu-Schorr elmondta, első alkalommal történt meg az, hogy semmilyen támogatást nem kaptak az előadás megszervezésére. Így kizárólag szponzori támogatással hozták össze a hangversenyt, és jól tették, hogy nem adták fel, mert idén is hangulatos és változatos programot sikerült összeállítani.
Az est kezdetén Florian Chelu Madeva kérésére a megjelentek a napokban elhunyt Nicu Covacinak, a Phoenix együttes frontemberének emlékére egy perces néma csenddel adóztak, majd a Chelu család tagjai énekeltek több dalt, illetve kolindát. Alexandrina Chelu-Schorr az Intermezzo kvartett kíséretében énekelte el a Și totuși/És mégis című Ana Blandiana vers megzenésített verzióját. A kvartett önálló zenei produkciója után Sergiu Nica énekes lépett a színpadra, hogy megszólaltassa a Yesterday és az Imagine című világslágereket az Intermezzo és Florian Chelu Madeva kíséretében. Az este talán legkedvesebb momentuma volt az, amikor Sergiu Nica kisgyereke egy akkora hegedűvel, ami szinte akkora volt mint ő maga, ott szaladgált a fellépők körül, miközben az apja énekelt, és egy adott pillanatban a muzsikusok közé is befurakodott.
Sergiu Nica az Imagine eléneklése előtt, talán ennek az intermezzónak a hatására is elmondta: „A béke otthon kezdődik. Kedves szülők, nagyszülők, vigyázzunk a kicsikre, neveljük őket a a szabadság, a tolerancia és a béke szellemében”. Ezt a szellemiséget idézte meg Alexandrina Chelu-Schorr is, amikor kiemelte, hogy az idén első alkalommal történik meg az, hogy az Adj esélyt a békének! koncerten több nemzetiség lép fel és több nyelven szólalnak meg dalok, majd a színpadra hívta a No Cable Acoustic & Si Mai Mela nevű formációt, azaz Mihaela Sima együttesét, amelyik angol és magyar nyelvű dalokat adott elő. Ezután következett a Francisc Hubic Művészeti Iskola két tanítványa, akik közül az első fellépő, Marius Oltean így konferálta fel magát: „valószínűleg én vagyok az első román, aki magyarul fogok énekelni ezen a színpadon”, és elénekelte Bárcsak című fülbemászó, slágeres szerzeményét.
Majd Briana Magdas előadását élvezhette a múzeumkert amfiteátrumát megtöltő közönség, illetve fellépett a két fiatal tanára, Lăcrimioara Deac is, aki saját lányával, Tasival közösen adott elő egy dalt. A nagy múltra visszatekintő helyi együtteseket a Studio M, a Marian Filip Band, valamint a Hakeshet Klezmer Band képviselte ezen az esten. Az Alexandrina Chelu-Schorr, George Rada, Gheorghe Călinescu, Ilie Pop, Ciprian Vereş, Lucian Hulban, Várady Henrietta felállású Hakeshet Klezmer Bandé volt a legigényesebb, legjobb produkció a békekoncerten. Rövid műsorukban a békét hirdető klezmer dalok és a Hava Nagila is felcsendült. A koncert utolsó részében két gitáros, Călin Pop a Celelalte Cuvinte együttes frontembere, és Raul Silaghi lépett fel, és adtak elő három dalt. Az est utolsó fellépője a Pirate Club volt, amely egy helyi együttes két angol zenekari taggal (Alan Levy, Josh Kingsley, Bokor Alex, Egei Ádám); ők többek között a Rolling Stones Paint it Black című slágerét játszották el.
A koncert a hagyományoknak megfelelően a Give Peace a Chance című John Lennon dal eléneklésével zárult, melyet az esten fellépő muzsikusok közösen adtak elő a közönség bevonásával. A koncert során több alkalommal is szólt a közönséghez az esemény egyik fő szponzora, Grigore Bartos nyugalmazott tábornok, a váradi helyőrség egykori parancsnoka, aki többek között a hiroshimai atombomba-támadásról és a béke megőrzésének fontosságáról beszélt.