Interjú

2024.08.01. 18:22

Pálfi József: Egyetemünk továbbélését hosszú távon csak a minőség garantálja

Lezajlott a nyári felvételi a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE). Ennek kapcsán a felsőoktatási intézmény vezetőjét, dr. Pálfi József rektort kérdeztük az egyetem jelenéről és jövőjéről.

János Piroska 

– Sokszor elhangzik, hogy a PKE a régió egyeteme kíván lenni. A felvételi eredmények tükrében mennyire sikerült ezt a vállalást betartani? 
– Tudatában vagyunk, mennyire megnövekedett az egyetemek száma a Kárpát-medencében. Mi, a Partiumban fontosnak tartjuk, hogy ez az egyetem egy élő, jól működő és a régiót kiszolgáló intézmény legyen. A nyári felvételi után több mint 280 anyakönyvezés történt egyetemünkön, illetve van még egy őszi időszak, ami nyitott azok számára, akiknek az érettségijük nem sikerült, viszont nagyon kevés hely maradt. Ez egyfelől öröm számunkra, mások számára azonban, akik továbbra is hozzánk szeretnének jönni, kevésbé. Külön gratuláció illeti a grafika szakot, ahol kétszeres volt a túljelentkezés. Évek óta dédelgetett álmunk volt a gazdasági informatika szak, és végre eljutottunk oda, hogy ezt is be tudjuk indítani. Őszre ezen a szakon mindössze három tandíjas hely maradt, ez nagyon jó előrejelzés. Hasonlóan tudok nyilatkozni ugyanakkor a Debreceni Egyetem két kihelyezett képzése kapcsán is, a gépész vagy az agrármérnöki szak esetében is egész magas volt a jelentkezés. 
Biztatásként ugyanakkor elmondanám, hogy egy picit se csüggedjenek azok a fiatalok, akiknek a nyári érettségi nem sikerült, hanem augusztus folyamán készüljenek, vizsgázzanak. Ingyenes helyek néhány szakon még maradtak, illetve minden jellegű ösztöndíjra ugyanúgy jogosultak ők is, mint azok, akik már korábban bejutottak. Az őszi beiratkozás szeptember 2–6. között zajlik, a felvételi menetéről az egyetem nemrégiben megújult honlapján lehet bővebben tájékozódni. 

– Beszélne-e röviden az ősztől induló gazdasági informatika képzésről? 
– A gazdasági informatika képzésünket az Óbudai Egyetemmel együtt terveztük. Nyilván ahhoz, hogy magas szintű képzést tudjunk nyújtani, az informatika-szaktanárokat elsősorban ők fogják számunkra biztosítani. Helyben is vannak informatikai szakembereink, de az informatikát oktató tanárok java része az Óbudai Egyetemről fog jönni. Várakozásunkon felüli volt az erre a szakra való jelentkezés, amint már említettem, az őszi felvételire mindössze három tandíjas hely maradt. Reményeink szerint a kihelyezett gépész és agrármérnöki szakokat – a Debreceni Egyetemmel kötött megállapodás szerint – jövőtől már saját képzésként indíthatjuk, és így egy olyan szélesebb palettát tudunk felmutatni, amelyre korábban nem volt precedens a Partiumon. 

– A felvételi eredményeket tanulmányozva a legnagyobb jelentkezés a reál irányítottságú képzések esetében figyelhető meg. Van-e valamiféle elmozdulás ebbe az irányba az egyetemet, valamint a fiatalok érdeklődését illetően? 
– Az elmúlt esztendőkben a gazdasági, mérnöki képzések egyre jobban leuralják a piacot. Fiataljaink is benne vannak társadalmunk mindennapi életében. Nyilván ők is azokat a szakokat keresik, amelyekkel az oklevél megszerzését követően jobban el tudnak helyezkedni. Számunkra is fontos, hogy fiataljainkat itthon tudjuk tartani, és ne menjenek el külföldre. Az egyetem-népszerűsítő körútjainkon nemcsak az általunk kínált szakokat ismertetik, hanem a középiskolás diákoktól, tanároktól érkező igényeket is felmérik. Mi pedig megpróbáljuk kialakítani azokat a képzési formákat, amelyek a társadalom részéről igényként megfogalmazódnak. 

– Az induló új szak mellett van olyan képzés is, amelyre idén már nem hirdettek felvételit. A korábbi években megszűnt az ének-zene szak, ettől az ősztől pedig már nem indul újabb évfolyam a német szakon. Mi indokolta ezeket a változásokat? 
– A megszűnőben levő szakokat a kollégákkal megegyezésre jutva újraszerveztük, illetve -szervezzük. Ez történt például az ének-zene szak esetében, amelynek helyébe lépett rögtön a magánének szak. Ezen a szakon eddig minden évben kivétel nélkül beteltek a meghirdetett helyek, jelen esetben is az őszi felvételire csupán három helyet hagytak, hogy valóban a legjobbakat válaszszák erre a képzésre. Esetükben kiemelném a júliusban lezajlott mesterkurzust, amelyre közel kétszáz jelentkező érkezett. Ez önmagában is mutatja, hogy mekkora igény van erre a képzésre. A német szak esetében a tanszék vezetésével tárgyalva egy teljesen új képzési formát fogunk kialakítani. Nem szűnik meg, hanem valójában átszerveződik a tanszéken való oktatás. Erről azonban bővebben nem szeretnék beszélni mindaddig, míg a kollégák le nem tették az asztalra a teljes elképzelésüket, de azt kell mondanom, hogy jó megegyezés született. Egy olyan korszakban és régióban élünk, ahol az embernek mindig kész kell lennie újratölteni a dolgokat. Ha ezt nem tudjuk meglépni, akkor előbb-utóbb „elpusztulnak” a szakjaink. Rugalmasnak, kooperatívnak kell lennünk, hogy ennek elejét vegyük. 

– Immár nyolc éve vezeti az egyetemet, és nemrégiben egy újabb ötéves ciklust kezdett meg. Hogyan látja, mennyire sikerült kiépíteni a „Partium-brandet”? 
– Elsősorban köszönettel tartozom a kollégáknak, hiszen az egyetemünk az elmúlt időszak alatt nemcsak hogy megkapaszkodott, hanem egy stabil, kiszámítható, tervezhető intézmény képét mutatja. Az elmúlt fél évben sor került a teljes szintű egyetemi megújulásra, választásokra is. Alig történt változás a különböző vezetői struktúrákban, ez például mutatja azt, hogy elég jól együtt dolgozunk a kollégákkal: nemcsak együtt, hanem össze is tudunk dolgozni, közösek a terveink, elképzeléseink, meg tudjuk vitatni a felmerülő kérdéseket. Az eredmény pedig az, hogy egy stabil egyetem lehetünk a régióban. Változásként említhetem meg, hogy új rektorhelyettese van az egyetemnek, dr. Flóra Gábor egyetemi professzor személyében, a korábban ezt a tisztséget betöltő dr. Maior Enikő professzor pedig a nemzetközi ügyekkel fog foglalkozni az elkövetkező időben, amely kevésbé sem lényegtelen, sőt, ugyanolyan lényeges kérdés. Hiszen nekünk is nyitni kell, a külföldet minél inkább úgy bevonzani egyetemünkre, hogy értéket hozzon, és ne olyan szellemiséget, amelyre nem vagyunk kíváncsiak.

– Várható-e új szakok indítása a következő években, illetve milyen terveik vannak? 
– Ahogy említettem, terveink között szerepel a két kihelyezett debreceni szak saját képzéssé való alakítása, illetve ezek akkreditációjának megszerzése. Egy közszolgálati szak beindítását is szeretnénk, remélem, hogy az elkövetkező egynéhány esztendőben erre is sor fog kerülni. Ebben a tanévben fog lezajlani ugyanakkor a teljes intézményi akkreditáció is, ami nagyon fontos. Nem feltétlenül akarunk újabb és újabb szakokat indítani, hiszen jól ismerjük az egyetemi kínálatot Debrecentől Kolozsvárig, amely közé be vagyunk épülve, némelykor egy kicsit beszorulva. Éppen ezért szeretnénk ebből a helyzetből kitörni, és a meglévő szakokat minőségi módon stabilizálni. Ha ezeket a képzéseinket meg tudjuk tartani és mindig megtelnek a megfelelő diáklétszámmal, akkor valószínű, hogy a régió számára és a régió szempontjából elértük a tőlünk elvártakat. Köszönjük a bizalmat, hogy ilyen sokan bennünket választanak. Valószínűleg a társadalom is érzi, hogy az egyetem jó úton van, érdemes bennünket választani. Hangsúlyozom: egyre inkább a minőség az, amit szeretnénk meghonosítani minden szakunkon, kivétel nélkül. Hiszen, ha minőséget tudunk adni, az hosszú távon garantálja az egyetem életét.

Helyek az őszi felvételire

A Partiumi Keresztény Egyetem alapképzésén az őszi felvételire a következő helyeket hirdette meg: Angol nyelv és irodalom – 10 tandíjmentes, 19 tandíjas hely; Magyar nyelv és irodalom, Magyar nyelv és irodalom – Angol nyelv és irodalom – 8 tandíjmentes, 25 tandíjas hely; Magánének – 3 tandíjmentes hely; Bank és pénzügyek – 10 tandíjmentes, 21 tandíjas hely; Gazdasági informatika – 3 tandíjas hely; Kereskedelem, turizmus és szolgáltatás gazdaságtana – 7 tandíjmentes, 31 tandíjas hely; Menedzsment – 3 tandíjmentes, 21 tandíjas hely; Az óvodai és elemi oktatás pedagógiája – 6 tandíjmentes, 10 tandíjas hely; Szociális munka – 3 tandíjmentes, 20 tandíjas hely; Szociológia – 8 tandíjmentes, 20 tandíjas hely; Gépészmérnök – 12 tandíjmentes hely; Vidékfejlesztési agrármérnök – 6 tandíjmentes hely (a Debreceni Egyetem kihelyezett képzései). A mesterképzésen meghirdetett helyek: Európai szociálpolitikák – 18 tandíjas hely; Fordító és tolmács – 13 tandíjas hely; Művészetközvetítés – Art Mediation (angol nyelvű képzés) – 20 tandíjas hely; Pénzügy – 5 tandíjmentes, 11 tandíjas hely; Többnyelvűség és multikulturalitás – 8 tandíjas hely; Vállalkozások fejlesztésének menedzsmentje – 8 tandíjmentes, 15 tandíjas hely; Vizuális kommunikáció – 9 tandíjmentes, 16 tandíjas. Bővebb információk a www.partium.ro honlapon.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában