2024.08.07. 17:25
Súlyos üzemeltetési gondokkal küzd a reptér
Egy apró vitának indult, de olyan botrány lett a nagyváradi reptér vezetőinek konfliktusából, ami rávilágít a reptér komoly gondjaira is.
Fotó: Alexandru Nițescu
ERDON-összeállítás
Egy nem megfelelő módon elküldött elektronikus levél volt a szikrája annak a konfliktusnak, ami a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér igazgatója, Răzvan Horga és aligazgatója Eugen Tuduc között robbant ki, és ami utóbbi lemondásához vezetett. Az ügyről a Bihoreanul hetilap számolt be honlapján, ahol az olvasható, hogy Eugen Tuduc idén áprilisban kifogást emelt a főigazgató egyik határozata ellen, melyben Horga elrendelte azt, hogy a reptér dolgozói legalább húsz nappal korábban kérvényt kell benyújtsanak ahhoz, hogy papíron is megkapják a fizetési kimutatásukat. Tuduc szerint ez a rendelkezés jogilag semmis, hiszen nem tudni pontosan, hogy mihez képest kell húsz nappal korábban benyújtani a kérvényt. Tuduc a Bihoreanulnak elmondta, hogy az igazgatói rendelkezést elektronikus levélben kapta meg a reptér minden munkatársa, és ő ahelyett, hogy csak a főigazgatónak címezve írta volna meg aggályait, a válaszát figyelmetlenségből az egész munkaközösségnek elküldte. Emiatt Horga szóbeli figyelmeztetéssel büntette őt. Ezt követően július 9-én Horga kérésére a repülőtér igazgatótanácsa megváltoztatta a reptér szervezési és működési szabályzatát, melyben tételesen rögzíti azt, hogy az igazgató-helyettes a főigazgató alárendeltségében tevékenykedik. Ez volt az utolsó csepp a pohárban, ami miatt Tuduc úgy döntött, hogy lemond, megítélése szerint ugyanis „elvették a végrehajtási jogkörömet, mivel a megbízási szerződést az igazgatótanáccsal írtam alá, nem pedig a főigazgatóval” – fogalmazott. Tuduc július 22-én nyújtotta be lemondását és augusztus végén hagyja el a váradi repteret, ahol nyolc éve dolgozik, és ahol gyorsan haladt felfele a ranglétrán, hiszen egyszerű őrként kezdte itt a munkát.
Tovább gyűrűzik a botrány
Ez a lényegében belső ügy azonban nem csitult el, épp ellenkezőleg, nagyobb nyilvánosságot kapott azt követően, hogy július 28-án egy erre a célra létrehozott címről villanyposta üzenetet küldtek a Bihar megyei tanácsnak, a váradi sajtó egy részének és több illetékes intézménynek is. Az üzenet aláírói „a váradi reptér alkalmazottai”, akik így fogalmaznak: „Támadás a becsületesség, az elkötelezettség és a professzionalizmus ellen. Az igazgatótanács és a főigazgató kivégzi az igazgató-helyettest. Követeljük a lemondásukat, mert destabilizálják az intézményt”. A Bihoreanul beszámolója szerint a levélhez csatoltak két dokumentumot is, Eugen Tuducnak az igazgatótanácshoz írt, július 10-én keltezett levelét, és az igazgatótanács július 19-én kelt válaszát. Tuduc leveléből kiviláglanak a nagyváradi reptér igen komoly gondjai. Tuduc azt panaszolja levelében, hogy az igazgatótanács megfosztotta a „teljes szabadsággal gyakorolható végrehajtói jogkörtől az üzletvitel, a szervezés és az irányítás terén”, amely a 2021. december 7-én megkötött megbízási szerződés alapján megillette őt, miután pályázat útján elnyerte az igazgató helyettesi pozíciót. „A megbízási szerződés már nem szolgál semmilyen célt, ezért meg kell szüntetni. Az igazgatóhelyettesi pozíciót törölni kell a repülőtér Szervezeti és Működési Szabályzatából” – írta az igazgatótanácsnak Tuduc, aki a repülőgépek földi koordinációjáért felelős operatív vezető és karbantartási vezető is egyben.
Emberhiány
Tuduc levelében azt panaszolja, hogy a reptéren súlyos munkaerő hiány van, ami miatt még a reptér vezetői is el kellett lássanak hatáskörükbe nem tartozó feladatokat. „Alulírott az adminisztratív és humánerőforrás osztály alkalmazottainak egy részével minden második napon, néha hajnali kettőkor, csomagokat cipelünk fel, illetve le a repülőgépekről, és másnap folytatjuk a szokásos munkaprogramunkat. Az új terminálban a kezelési osztály vezetője mossa a padlót, alulírott a vécéket dugaszolja ki. A repülőgépek és a reptér teljes infrastruktúrájának a takarítására két takarítónő jut. Néhány dolgozónak 50-80 túlórája van egy hónapban, és ez idővel felhalmozódik” – írta a döbbenetes részleteket az igazgató helyettes, és ez még nem minden: a létesítménynek nincs elég szakembere a reptéri speciális rendszerek üzemeltetésére. „Nem tudunk sehova sem menni a szabadidőnkben, mert attól félünk, hogy ha egy kritikus rendszer leáll, nem lesz senki, aki helyreállítsa és biztosítsa a folyamatos működőképességet. Egy hónap alatt kétszer is voltak olyan hibáink, amelyek hamis tűzjelzés miatt gyengeáramot engedtek ki, ezt éjszaka és hétvégén kellett javítanunk, különben a rendszerek automatikusan újraindulnak, és öt órába telne, mire újra működőképessé válnának”.
Tuduc a portálnak megerősítette, hogy az idézett dokumentum hiteles. Az igazgatótanács július 19-iki válaszában azt írja, hogy a működési szabályzat módosítása után nem vonták vissza az igazgatóhelyettes semmilyen jogkörét, azaz „továbbra is meghozhat minden, a repülőtér üzemeltetésével és biztonságával kapcsolatos döntést akkor is, amikor a vezérigazgató a repülőtéren tartózkodik, mind pedig a főigazgató távollétében, amikor az igazgatóhelyettes ideiglenesen átveszi a főigazgatói feladatokat”, továbbá „teljes szabadsággal rendelkezik az üzletvitel, a szervezés és az irányítás terén”, ezért a megbízási szerződésnek „továbbra is van tárgya”. Ugyanakkor az igazgatótanács válaszában felhívja Tuduc figyelmét arra, hogy a működési szabályzat módosításának a vitatása ellentmond a megbízatási szerződésben vállalt kötelezettséggel, hiszen a szerződés kimondja, hogy a megbízottnak lojálisan, a repülőtér kizárólagos érdekében kell gyakorolnia megbízatását.
Ami a Tuduc által jelzett problémákat illeti, azokra reagálva Răzvan Horga a Bihoreanulnak nyilatkozva elmondta, hogy a reptér hamarosan alkalmaz 41 munkatársat az informatikai, a kezelési, a karbantartási, a teherszállítási és az adminisztrációs részlegre, és a mostani kettő helyett tizenegy takarítója lesz a létesítménynek. A portál a botrány kapcsán megszólaltatta Mihai Jurcat, a reptér igazgatótanácsának a tagját is, aki elmondta, hogy a módosított szabályzat nem csökkenti az igazgatóhelyettes egyetlen hatáskörét sem, mindössze explicit módon rögzíti az alárendeltségi viszonyt a főigazgatóval szemben. „Tuduc úr és Horga úr az elmúlt években, mint az őrültek, úgy dolgoztak reggeltől estig a repülőtér korszerűsítésén, és egy adott pillanatban veszekedtek, mint a gyerekek. Tuduc urat meghívták arra az igazgatótanácsi ülésére, amelyen a működési szabályzat módosításáról tárgyaltak, és elmagyarázták neki, hogy nagyra értékelik a munkáját, de nem elfogadható, hogy egy igazgatóhelyettes egyenrangú legyen a főigazgatóval vagy felette álljon. Sajnos ő ezt nem értette meg, három nappal később lemondott” – összegzett Jurca.