8 órája
Elhelyezték a margittai Horváth János Elméleti Líceum új épületszárnyának alapkövét
Újabb jelentős állomásához érkezett a margittai Horváth János Elméleti Líceum fejlesztése, hiszen november 11-én ünnepélyes keretek között elhelyezték az új épületszárny alapkövét.
Szőke Ferenc
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke, Cseke Attila szenátor és Szabó Ödön parlamenti képviselő, valamint helyi szintről Demián Zsolt polgármester és az egyházak képviselői. A diákok közül számosan az udvarra vonultak az ünnepségre, de sok szülő, nagyszülő és leendő szülő is jelen volt. Az új épületszárny három szintes lesz. Az első szint a konyhának, az étkezdének, az adminisztratív személyzet öltözőinek és a szakács-pincér szakos diákok tanműhelyének ad helyet. A második szint a könyvtáré lesz, mely egy nyitott teraszt is magába foglal majd. A tervek szerint itt iskolai programokon túl könyvbemutatókat és egyéb kulturális rendezvényeket is meg tudnak majd rendezni. A legfelső szinten pedig egy modern rendezvényterem kap helyet teljes felszereléssel. Ugyanitt lesz két vendégszoba, ahol elszállásolhatnak az iskolába érkező kisebb küldöttségeket. A tervek úgy készültek, hogy az új épületszárny összekösse a már meglévő két iskolaépületet, meghagyva a kapubejáratot.
Az ünnepségen elsőként a moderátor, Kun Tünde magyartanár köszöntötte röviden a résztvevőket, melyet követően az igazgató, Nagy Gabriella mondta el ünnepi beszédét. „Örömnapra ébredtünk ma, egy olyan napra, melyet már sokszor elképzeltem és számtalanszor megálmodtam” – kezdte beszédét az intézményvezető. A folytatásban vázolta a hosszú és rögös utat, mely idáig vezetett. Köszönetet mondott azoknak, akiknek szívügye volt a magyar iskola és segítették létrejöttében, fejlődésében egyaránt: a helyi, a megyei és az országos RMDSZ-szervezetnek. „Nekik köszönhető, hogy ma itt állhatunk. Isten álld meg a magyart, hajrá Margitta” – fogalmazott zárszavában.
Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje visszatekintett arra, hogy jelen volt az iskola elindulásánál 2011-ben, valamint akkor is, amikor 2015-ben a felső tagozatosok átköltözhettek a felújított nagy iskolába, és itt van ma is, amikor egy újabb jelentős beruházás kezdődik le. Elmondható, hogy minden kiemelten jelentős eseménynél együtt örült a margittaiakkal. „Önök itt Margittán, olyan elődök vállára állhatnak, mint az iskola névadója, Horváth János és ez megfelelő alap a minőségi oktatáshoz és a szülőföldön maradáshoz. Szükség van azokra, akik itt tanulnak és itthon fogják kamatoztatni tudásukat” – mondta, majd példaként kiemelte Cseke Attilát, aki valóban minden tudásával szülővárosát szolgálta. A továbbiakban a tanterv megreformálásának szükségességéről beszélt, mivel a mostani túlságosan leterheli a diákokat. „Ezen változtatni kell. Akkor lesz sikeres az oktatás, ha a heti órák számát 30-ra csökkentjük. Le kell egyszerűsíteni a tananyagot és rugalmasan kell az oktatást szervezni” – fogalmazott a szövetségi elnök.
Cseke Attila szenátor beszédében visszaemlékezett: épületek és felszerelések szempontjából puritán körülmények között indította el tevékenységet a magyar iskola. Akkor tettek ígéretet arra, hogy folyamatosan fejleszteni fogják, megteremtik a szükséges infrastruktúrát, és ez valóra is vált. „Az út felét megtettük, szerintem sikerrel, most kezdődik az út második fele és ezt is sikerrel kell tudnunk megtenni. Hiszen a mostani épület megadja mindazt, ami még hiányzott egy modern iskolából. Az új épület mellett be kell fejeznünk a sportcsarnokot is, melyre több mint négy évvel ezelőtt megszereztük az anyagi támogatást, de nem kapott helyi önkormányzati támogatást” – emelte ki a szenátor. A továbbiakban kitért arra, hogy a közösség 2024-ben sikeres volt, hiszen sikerült visszavenni a város vezetését, de itt is van az útnak „második fele” – november 24. és december 1. –, melyet szintén sikerrel kell venni. „Hiszen az iskola létrejötte és az új épület megépülése is annak köszönhető, hogy ott lehettünk, ahol a döntéseket hozzák, és az RMDSZ mindig teljesíti, amit felvállalt, Margittán és országos szinten egyaránt. Köszönjük a támogatást, együtt sikeres lesz az út második fele is” – fogalmazott zárszavában a szenátor.
Demián Zsolt polgármester a beszédében hangsúlyozta, hogy nagy szeretettel és egyúttal büszkeséggel érkezett erre a jelentős eseményre: „Ennek a városnak és ennek az intézménynek is megakadt a fejlődése, amikor éppen nem mi vezettük. Most a sors óriási feladatok elé helyezett, mert azt a sportcsarnokot, melyre a mi megyei és országos vezetőink 2020-ban megszerezték az anyagi fedezetet, nagyon gyorsan meg kell építsük, mert az új épületszárny elzárja a hozzá vezető építkezéshez szükséges bejáratot. Azért jutottunk ide, mert mások nem tartották fontosnak az iskola sportcsarnokának megépítését, sőt blokkolták. Mi minden fejlesztést pártoltunk, pártolni fogunk, és pártoljuk most is, a román és magyar iskoláknál egyaránt” – fogalmazott a városvezető. Kiemelte a továbbiakban, hogy az igazi fejlesztések az RMDSZ-es vezetők által érkeztek a városba, különösen Cseke Attila minisztersége alatt. Ezért fontos most is „helyzetbe” hozni őket – mondta zárszavában.
A beszédek között az iskola diákjai énekükkel színesítették az ünnepséget (Puskás Miklós zenetanár felkészítésével), valamint Bálint Tibor ötödikes diák szavalatával örvendeztette meg a jelenlévőket.
Ezt követően elhelyezték az időkapszulát a leendő alapban, ahol Nagy Gabriella mondott beszédet, melyben elhangzott: „Add, hogy soha ne némuljon el a magyar szó ebben az épületben, iskolában és városban. Erősíts meg bennünket úgy, ahogy őseinket is, akik minden jogtiprás és méltatlan bánásmód ellenére megmaradtak ezen a földön, megtartva hitüket és anyanyelvüket. Áldd meg utódainkat egyenes és szilárd gerinccel, bátor, becsületes és áldozathozatalra képes szívvel! Adj gyarapodást!”
Kovács Gyula református lelkipásztor áldása és nemzeti imánk közös éneklése zárta az alapkőletétel ünnepségét.