4 órája
Tudnivalók a társbiztosításról
A Bihar Megyei Egészségbiztosítási Pénztár közleményben tájékoztat a társbiztosítotti státusz megszerzéséhez szükséges lépésekről.
Forrás: Google Maps
ERDON-összeállítás
Az intézmény emlékeztet arra, hogy a hatályos jogszabályok szerint társbiztosított lehet a saját jövedelemmel nem rendelkező házastárs és szülő, akiket biztosítással rendelkező személy tart el. A társbiztosított személyek nem lehetnek a maguk során mások társbiztosítói. A 18–26 év közötti fiatalok, akik folytatják tanulmányaikat, nem lehetnek társbiztosítottak, mert nekik hivatalból jár az egészségbiztosítás. A társadalombiztosítással rendelkező munkavállaló, aki az általa eltartott, jövedelemmel nem rendelkező házastársának vagy szülőjének társbiztosítást akar szerezni, ezt a munkáltatónál kell kérvényezze a D112 számú típuskérvény benyújtásával. Ha addig, amíg a munkaadó lejelenti a társbiztosítotti státuszt a D112 kérvény alapján, a társbiztosításba felvett személy egészségügyi ellátásra szorul, akkor a munkaadó eljuttat az egészségbiztosítóhoz egy igazolást, amelyből ki kell derüljön a személy társbiztosítotti státusza.
Ha a biztosítással rendelkező személy nem munkavállaló, hanem más társadalombiztosítási kategóriába tartozik – nyugdíjasok, fogyatékkal élők, gyermeknevelési támogatásban, munkanélküli segélyben, garantált minimálbérben részesülő személyek stb. –, és valakit társbiztosításba akar befogadni, a következő dokumentumokat kell benyújtsa az egészségbiztosítási pénztárhoz: a házastárs esetében a házassági bizonyítványt, a személyi igazolványokat, a biztosított személy saját felelősségre tett nyilatkozatát arról, hogy eltartásba veszi a társbiztosítottat, valamint a társbiztosított személy nyilatkozatát arról, hogy nem rendelkezik semmilyen jövedelemmel. Ha szülőről van szó, akkor be kell nyújtani a keresztlevelet, melyből kiderüljön a rokoni kapcsolat, továbbá a személyi igazolványokat, a biztosított személy saját felelősségre tett nyilatkozatát arról, hogy eltartásba veszi a társbiztosítottat, valamint a társbiztosított személy nyilatkozatát arról, hogy nem rendelkezik semmilyen jövedelemmel. A típuskérvények letölthetők a megyei nyugdíjpénztár (CNAS) honlapjáról (https://cnas.ro/anunturi-2/). A biztosított státuszt úgy ellenőrzik, hogy a nyugdíjpénztár honlapján erre a célra telepített alkalmazásban megadják az illető személyi számát (CNP). Ha az egészségügyi szolgáltatást igénylő személynek a fent említett alkalmazás alapján úgy tűnik, hogy nincs biztosítása, akkor a biztosított státuszt a megfelelő dokumentummal kell igazolnia (munkavállalói igazolás, az adóhatóságnak egészségbiztosítási járulékot fizető magánszemélyek esetében típusnyilatkozat, nyugdíjszelvény, munkanélküli szelvény/igazolás, rokkantsági igazolás, a polgármesteri hivatal által kiadott igazolás arról, hogy a biztosított garantált minimálbérben részesül, diákigazolvány, gyermeknevelési támogatásról szóló igazolás, orvosi igazolás az országos egészségügyi programba való bevonásról, orvosi igazolás kismamák, szoptatós anyák számára stb.).