2 órája
Japán napok a Partiumi Keresztény Egyetemen – VIDEÓVAL!
A japán kultúrába nyertek bepillantást a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) hallgatói az elmúlt hétvégén szervezett Japán napok alkalmával.
A szerző felvételei
P. Nagy Noémi
A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszéke, a Partiumi Magyar Művelődési Céhhel közösen japán kultúrát bemutató foglalkozásokat és előadásokat szervezett november 15-én és 16-án, kapcsolódva ezzel a Wagner Nándor szobrászművésznek és japán feleségének, Wagner Chiyónak emléket állító szobor avatásához, amit szintén november 15-én tartottak a PKE-n. A kalligráfia, kirigami, origami kézműves foglalkozások a Művészeti Tanszék hallgatóinak szóltak, de két nyitott előadást is tartottak a meghívott vendégek, a Sepsiszentgyörgyön élő Tanizaki Seiko és férje, Seres Bálint.
Az előadásokat pénteken délután lehetett meghallgatni a felsőoktatási intézmény dísztermében. Tanizaki Seiko az ókori kínai filozófusokról beszélt, a hozzájuk fűződő filozófiai irányzatokról, mint a konfucianizmus, a taoizmus, a legizmus és a motizmus, valamint ezek hatásairól. Seres Bálint a modern japán szobrászat kezdeteit ismertette, hogyan integrálták a japán művészek az európaiságot a 19. és a 20. században. Elhangzott az is, hogy a Meidzsi-kor nagy átalakulást hozott a japán szobrászatba, a művészek a vallásos, buddhista témák helyett inkább világi témákhoz fordultak.
A foglalkozások mellett kimonó-bemutató is volt, az egyetemisták felpróbálhatták a yukatát (a kimonónál könnyebb, hétköznapibb, szellős nyári ruha) és bepillantást nyerhettek az eredetileg több órás teaceremóniába is, amely során megkóstolták a tradicionális édességeket és a matcha teát, amelyet a rituális japán teaceremóniákon isznak. A matcha tea speciálisan termesztett és feldolgozott, majd porrá őrölt zöld tea. Tanizaki Seiko elmondta, hogy a matchát hagyományos módon teaként fogyasztják, viszont a modern korban számos módon használják fel, például fagylaltokhoz, csokoládéhoz, bonbonokhoz, süteményekhez, turmixokhoz, likőrökhöz stb.