Koncertajánló

2024.11.11. 08:53

Kamarahangverseny a nagyváradi filharmóniában

Fotó: Matei Tudoran

BN-összeállítás

Zongora-brácsa hangversenyt hallgathat meg a váradi közönség november 12-én, kedden este hét órától a nagyváradi filharmónia Enescu–Bartók-koncerttermében. Az est meghívott fellépői Lucian Moraru brácsaművész és Viniciu Moroianu zongoraművész. Az est nagyon változatos műsort ígér. A koncert első részében Franz Schubert Arpeggione szonátája (D 821) és Ciprian Porumbescu Balladája csendül fel, ez utóbbi Lucian Moraru hangszerelésében. Szünet után az előadóművészek eljátsszák George Enescu Konzertstück-jét, a Nessun Dorma ária átiratát Giacomo Puccini Turandot című operájából Lucian Moraru hangszerelésében, majd magának Morarunak az egyik kompozíciója következik, a Borsa című máramarosi román népzenei ihletettségű mű. A továbbiakban Giulio Caccini Ave Mariája, Carlos Gardel Por una Cabeza című kompozíciója hangzik el szintén Lucian Moraru hangszerelésében, majd a brácsaművész Erik Satie egyik témájára ad elő improvizációkat jazz stílusban. Az est záródarabjai Erik Satie Gnossienne no. 4., valamint Gerardo Matos Rodriguez La Cumparsita című művei, melyeket szintén Moraru hangszerelt. Jegyek már kaphatók online, valamint a filharmónia pénztárában.

A fellépők

Lucian Moraru zenei pályafutását a bukaresti George Enescu Filharmonikus Zenekar tagjaként kezdte, majd jelentős szólókarriert futott be Romániában, az Egyesült Államokban, Svédországban, Kanadában, Görögországban, Oroszországban és Olaszországban. Bruno Tondo olasz hangszerkészítő által épített hegedűn játszik. Alapítója a Traffic Strings nevű együttesnek, amely Gheorghe Zamfir pánsípművésszel együtt rögzítette Antonio Vivaldi Négy évszak című művét, új hangszerelésben, pánsípszólóval. Lucian Moraru 2002 óta zenei producerként, stúdióproducerként is tevékenykedik, több színházi produkció és televíziós műsor zenei rendezője és zenei tanácsadója volt. Viniciu Moroianu zenészcsaládba született. Tízéves korában adta első hangversenyét, négy évvel később pedig zenekari szólistaként debütált. Kiterjedt repertoárja versenyműveket, szólódarabokat, kamarazenét, dalciklusokat tartalmaz. Részt vett a George Enescu, a Dinu Lipatti, az Academia Sighișoara stb. nemzetközi fesztiválokon. Fellépett Görögországban, Svájcban, Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Spanyolországban, Belgiumban, Dániában, Luxemburgban, Magyarországon, Ukrajnában, Bulgáriában és a Moldovai Köztársaságban. Szerepelt zongoristaként televíziós műsorokban Franciaországban és az Egyesült Államokban, valamint a BBC-n is. Alapító tagja a Román Mozart Társaságnak.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában