Egészségügy

2024.11.12. 15:33

Még csak vágyálom a távvezérelt radiológia

Már majdnem lezárult Bihar megye stratégiai projektje, amikor „beütött a mennykő”: a 9,7 millió eurós összköltségvetésű egészségügyi fejlesztési projekt keretében leszerződött hat röntgengép nem felel meg a kiírásnak, ezért a váradi önkormányzat nem vette át azokat. A liciten nyertes cég pedig beperelte az önkormányzatot.

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

A Bihar Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban jelenleg mobil röntgengépekkel kell vizsgálni a betegeket, mert az intézménybe beszerelt új berendezés nem használható, mint ahogy használaton kívül áll a többi öt beszerzett röntgengép is, melyek a volt váradi városi kórházban, és a megyében lévő városi kórházakban vannak elhelyezve.
A defapt.ro portál állítása szerint dr. Hadrian Borcea, a Bihar megyei gyorsmentő-szolgálat (SMURD) és a megyei kórház sürgősségi osztályának a vezetője törvénytelenül akadályozza hat, Bihar megyei kórházak számára egy éve vásárolt radiológiai gép átvételét, mert távvezérelni akarja azokat, holott a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Országos Bizottság (CNCAN) tiltja az ilyen eljárást. A váradi önkormányzat és a megyei kórház képviselői cáfolják a vádakat, ők azt mondják, hogy a leszállított gépek nem felelnek meg a pályázati kiírásnak, ezért új tendert hirdetnek és fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy büntetőpert varrnak a cég nyakába, amelyik a maga során egyébként már beperelte a vele szerződést bontó intézményeket.

Stratégiai ügy

Az érintettek kedden tartottak sajtótájékoztatót, amelyen a maguk részéről tisztázták a vádakat. A Bihar Megyei Tanács stratégiai egészségügyi projektjét a nagyváradi önkormányzat nemzetközi finanszírozású menedzsment igazgatósága (DMPFI) bonyolítja le és a Románia–Magyarország Határon Átívelő Együttműködési Program keretében valósul meg. A 9,7 millió euró összköltségvetésű, komplex projekt lényege egy hatékony telemedicina-rendszer kiépítése, hogy a betegek a megyének azon a pontjain is egészségügyi ellátáshoz jussanak, ahol valamilyen okból kifolyólag nincs szakorvos a helyszínen. A program megvalósítása során számos eszközt és berendezést szereztek már be. A legutolsó láncszem volt a sorban a hat távvezérlésű radiológiai berendezés beszerzése hat Bihar megyei kórházba, ami biztosítaná azt, hogy a betegek a lakóhelyük közelében végezhessék el a radiológiai vizsgálatot akkor is, ha ott épp nincs vagy nincs ügyeletben radiológus, mert a szerkezetet Nagyváradról is lehetne irányítani.

Ravasz manőver

A projekt megvalósításának első lépéseként piackutatást végeztek, a felhívásra négy cég jelentkezett. Ezek után írta ki a DMPFI a közbeszerzési eljárást a 600.000 euróra becsült projektre, amelyre anyagilag igen kedvező, 360.000 eurós ajánlatot nyújtott be a bukaresti Proton Impex cég, amelyik egyébként nem vett részt a piackutatáson. A cég az ajánlatához nem csatolt semmilyen műszaki leírást, csak tett egy saját felelősségre szóló nyilatkozatot arról, hogy az általa leszállított gépek meg fognak felelni az elvárásoknak. Hadrian Borcea a sajtótájékoztatón elmondta, hogy először egy másik cég ajánlatát fogadták el, éppen azért, mert a Proton Impex semmilyen konkrét garanciát nem mutatott fel a műszaki elvárások tekintetében. A cég perre vitte az ügyet és a Nagyváradi Ítélőtábla nekik adott igazat, jogerős ítéletében azzal érvelve, hogy a pályázat kiírói nem hagyhatják figyelmen kívül a cég saját felelősségre tett nyilatkozatát. Az ítélet hatására 2023 novemberében szerződést kötöttek a céggel, amelyik elkezdte a berendezések leszállítását és beüzemelését.
A problémák itt kezdődtek, ugyanis, mint a tesztelésekből kiderült, ezeket a gépeket nem lehet távolból üzemeltetni vagy legalábbis nem olyan paraméterek mellett, ami megfelelő lenne. A cég azonban kötelezni akarja a megyei kórházat és a DMPFI-t, hogy átvegye a leszállított gépeket, arra hivatkozva, hogy a CNCAN szerint Romániában nem törvényes a radiológiai berendezések távolról történő üzemeltetése, tehát velük szemben sem lehet ilyen követelményt támasztani. Hadrian Borcea szerint azonban ez nem igaz, hanem az a helyzet, hogy Romániában mindez idáig nem létezik ilyen eljárás, tehát a CNCAN eddig nem akkreditált ilyen jellegű szolgáltatást, ami nem azt jelenti, hogy ez törvénytelen lenne. Továbbá a kiírásban az szerepel – magyarárzta Borcea –, hogy az akkreditáció megszerzése nem a berendezéseket szállító cég, hanem a megyei kórház feladata lesz, tehát a cégnek nincs semmilyen jogalapja egy olyan engedély vagy akkreditáció hiányára hivatkozni, amelyet nem neki, hanem a kiíró félnek kell megszereznie. Borcea hozzátette, hogy bár Romániában még nem, de a világ más részein már használnak távvezérlésű radiológiai rendszereket, és ebben a vonatkozásban is úttörő akar lenni a Bihar megyei kórház az országban. A jelenleg kialakult helyzet olyan „mintha mi rendeltünk volna egy távirányítós kisautót, és erre kaptunk volna egy drótos kisautót” – fogalmazott Marius Moș.

Új kiírás

A DMPFI igazgatója hozzátette, hogy az uniós finanszírozású projektet 2024 decemberéig le kellene zárni, de a kialakult helyzetben ez nem lesz lehetséges, ezért a határidő egyéves meghosszabbítását fogják kezdeményezni. Ez alatt az egy év alatt új közbeszerzési eljárást írnak ki, hogy beszerezzék a megfelelő eszközöket. Ha nem sikerül a jövő év végéig lezárni a projektet, akkor vissza kell majd adni a teljes stratégiai projektre kapott uniós támogatást. A vitatott 360 ezer eurós projektben egyébként még semmilyen kifizetés nem történt, az új tendert az önkormányzat a saját költségvetéséből fogja megvalósítani – tudtuk meg Marius Moștól. Hadrian Borcea a maga során elmondta, hogy októberben levelet kaptak a radiológiai berendezéseket gyártó japán cégtől, amelyben leszögezik, hogy ezek a típusú berendezések nem alkalmasak távvezérlésre. Márpedig ez annak bizonyítéka Borcea meglátása szerint, hogy a Proton Impex cég hamis felelősségvállalási nyilatkozatot tett, ezért számításba veszik annak lehetőségét, hogy büntetőpert indítanak a cég ellen. Marius Moș hozzátette, hogy a per végkimenetelétől függetlenül végig viszik az új tendert, a cég által leszállított berendezéseket semmilyen körülmények között nem veszik át, a Proton Impextől azt várják, hogy elvigyenek mindent, amit hoztak. Hadrian Borcea ehhez hozzátette, hogy mind a hat leszállított röntgengép használaton kívül van, ami már csak azért is nagy baj, mert foglalják a helyet. A megyei kórház egy jelentős összegű szponzori támogatásból tudna egy performáns röntgengépet venni a megyei kórházba, de ezt nem teheti meg, mert nem lenne hova tenni, hiszen a helyet most a Proton Impex gépe foglalja el, így most mobil röntgengépeket használnak az egészségügyi intézményben. Borcea hangsúlyozta, hogy miután az új tender nyomán megszerzik az új, hatékony röntgengépeket, egyeztetni fognak a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Országos Bizottsággal arról, hogy miképpen lehet akkreditálni Romániában a távvezérléssel működő radiológiai berendezéseket. „Ha nem sikerül megszerezni az akkreditációt, annak a kudarcnak a felelősségét mi vállaljuk” – szögezte le Borcea doktor.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában