10 órája
Sebes-Körös menti szavalóverseny zajlott Réven
A révi turisztikai inkubátorház kiállítótermében szervezték meg november 16-án, szombaton 10 órától a XIX. Sebes-Körös menti Juhász Viktor szavalóversenyt. A rendezvényt a Communitas Alapítvány is támogatta.
ERDON-összeállítás
A Sebes-Körös menti magyarlakta településekről érkezett fiatalokat, felkészítő tanárokat, szülőket, a verseny előtt Hasas János, a Pro Rév Egyesület elnöke köszöntötte, aki néhai Juhász Viktor tanár, Rév díszpolgára halálának 20. évfordulója alkalmából arra kérte a jelenlévőket, hogy egy perces néma csenddel tisztelegjenek a tanár úr emléke előtt.
Papp Csaba református lelkipásztor köszöntőjét követően Májer Zoltán a helyi kollégium aligazgatója köszönte meg a tanárok, tanítók, szülők munkáját. Juhászné Orth Ibolya, a néhai Juhász Viktor révi polihisztor özvegye mondott köszönetet a szervezőknek és a jelenlévőknek, hogy idén is megrendezésre került a szavalóversenyt. Elmondta: a tanár úr, aki habár matematika-fizika szakos volt, nagyon szerette a verseket, utoljára 2004 márciusában szavalta el kedvenc Petőfi-versét a révi templomban.
Ezt követően Juhász Ilona tanítónő sorra szólította a résztvevőket a pódiumra. A kiírásnak megfelelően öt korcsoportban zajlott a megmérettetés, a versenyzőknek egy szabadon választott verset kellett előadniuk. A kis szavalók felszabadult lélekkel, örömmel tolmácsolták legkedvesebb verseiket, többek között olyan költőktől, mint Zelk Zoltán, Varró Dániel, Osváth Erzsébet, Weöres Sándor vagy Petőfi Sándor. Bizony nem volt könnyű dolga a dr. Pető Csilla, Juhászné Orth Ibolya nyugalmazott tanárnő és Molnár Júlia nagyváradi színművésznőből álló zsűrinek eldönteni azt, hogy korcsoportonként kik is a legjobbak. A zsűri nevében először Molnár Júlia szólt a jelenlévőkhöz. "Megpróbáltuk igazságosan odaítélni a díjakat, de el kell mondanom azt, hogy én is kicsiny koromtól minden szavalóversenyen részt vettem, de sohasem nyertem semmilyen díjat. Ettől függetlenül mégis színésznő lettem. Tehát senkit se bátorítson el, ha most nem úgy sikerült valami, ahogy éppen szerette volna" – jegyezte meg a színművésznő.
Dr. Pető Csilla zsűrielnök rámutatott, miért is fontos szavalni: a szavalás fejleszti a szókincsünket, a memóriánkat és a gondolkodásunkat. "Vállaltátok a szereplést, megtanultátok a verseket és a tanítónénik is az életkorotoknak megfelelő verseket választottak ki a számotokra. Olyan verseket szavaltatok, amik közel állnak hozzátok, amit át tudtatok érezni és szívesen mondtátok el. Ezért én mindenkit megdicsérek!" – tette hozzá a zsűrielnök.
Minden résztvevő emléklapot kapott, a legjobbak oklevélben és könyvajándékokban is részesültek. A legkisebbek korcsoportjában az első díjat Hajdú Dominik kapta, második Szilágyi Balázs, harmadik Vincze Emma lett. Különdíjat Póli Mikál és Fehérvári Anna kapott. Az I–II. osztályosok korcsoportban első helyen Bódis Dominik végzett, a második helyezett Váradi Otilia Rekeka, a harmadik díjat Géczi Malom Ingrid kapta. Különdíjasok Póli Dorka és Cutlac Emilia lettek. A III–IV. osztályosok kategóriájában az első díjat Lele Antónia Sefora érdemelte ki, másodikok Jeremiás Boglárka és Domján Natália Mónika, míg a harmadik díjat Pardi Anitának ítélte oda a zsűri. Dicséretet Varga Dávid kapott. Az V–VI. osztályosok korcsoportjában a zsűri Tordai Hanna Lilla és Vincze Dominik szavalatát is első díjjal jutalmazta. A legnagyobbak korcsoportjában Pusztai Júlia Sára lett az első, aki a szavalóverseny fődíját is elnyerte Kányádi Sándor Nyergestető című versének előadásával.