2 órája
Megújul Heyman Éva lakóháza
Felújítják Nagyváradon a Nagysándor József (Aurel Lazăr) utca 3. szám alatti ingatlant, tudatja honlapján a nagyváradi polgármesteri hivatal. Ebben a házban lakott Heyman Éva, a "váradi Anne Frank", akinek naplója a nagyváradi zsidóság elpusztításának fontos és megrázó kordokumentuma.
BN-összeállítás
Az épületet az önkormányzat ingatlanfelújítási programjának keretében korszerűsítették. A napokban bontották le az épület külső homlokzatán az állványzatot, de a helyreállítási munkálatok folytatódnak az épület földszintjén és a belső udvar földszinti részének homlokzatain. A munkálatok részeként megújították a tetőszerkezetet, kicserélték magát a tetőzetet. Felújították a fa nyílászárókat, megtisztították a homlokzat kő díszítőelemeit, míg a többi homlokzatdíszítményt újravakolták és újrafestették, olvasható a közleményben. Az épület homlokzatán lévő parazita elemeket, a kábeleket, az elektromos és egyéb funkcionális berendezéseket a falazatba, a kábelágyba fektették. A horganyzott fémlemez párkányokat felújították, a homlokzatot újravakolták. A közlemény emlékeztet arra, hogy az ingatlanfelújítási programot 2014-ben indította be a váradi polgármesteri hivatal a Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítványon keresztül, mely ma már Oradea Heritage néven ismert. A felújítási projekteket a város főépítésze koordinálja, a konkrét munkálatok felügyeletét az önkormányzat ingatlankezelő igazgatósága látja el. A mostani beruházás költségvetése valamivel több mint 900 ezer lej áfa nélkül, a kivitelező a Vitan Exim cég. A közlemény kiemeli továbbá, hogy a három szintes, U alakú, gangos ingatlant azért választották ki felújításra, mert a gyalogos sétánnyá átalakított Nagysándor József utcán található értékes épület, a nagyváradi eklektikus építészet reprezentatív darabja.
Heyman Éva
Az épületnek sajátos helytörténeti értéket ad az, hogy itt lakott Heyman Éva, a holokauszt áldozatává vált gyereklány. Az eklektikus stílusú, neoreneszánsz elemekkel díszített Heyman-ház 1927-1928-ban épült, tervezője Heyman Adalbert (Béla) építész volt, a megbízó pedig Heyman Lujza, az építész édesanyja volt. Az ingatlan kivitelezője ismeretlen. 1944-ig az épület tulajdonosán kívül ebben a házban lakott a második emeleten az 1931-ben született Heyman Éva, és édesanyja, Rácz Ágnes is. A nagyváradi gettó felállítása után a családot a gettóba költöztették, itt írta Heyman Éva rövid naplóját, mielőtt az auschwitzi koncentrációs táborba deportálták, ahol a holokauszt áldozatává vált. A napló fennmaradt, az írás a nagyváradi zsidóság pusztulásának megrázó kordokumentuma és tanúságtétele.
A polgármesteri hivatal közleménye végezetül tudatja, hogy az épület tulajdonosainak a kérésére a műemlékvédelmi alapítvány kezdeményezte az ingatlan műemlékké nyilvánítási eljárását.