10 órája
Hogyan küzdjünk meg a nemi szervi szemölcsökkel?
Forrás: belvarosiorvosicentrum.hu
A nemi szervi szemölcsök, más néven condylomák, olyan bőrelváltozások, amelyeket a humán papillomavírus (HPV) okoz, és leginkább a nemi szervek környékén fordulnak elő. Ezek a kis kinövések sokak számára okozhatnak kellemetlen tüneteket, és bár nem minden esetben járnak fájdalommal, komoly hatással lehetnek az érintettek életminőségére.
Emellett fertőzőek is, így könnyen átadhatók másoknak szexuális úton. A megfelelő kezelés és megelőzés érdekében fontos megismerni a HPV és a nemi szervi szemölcsök természetét.
Mi is az a nemi szervi szemölcs?
A nemi szervi szemölcsök a HPV egyes típusaival való fertőzés következtében alakulnak ki, amelyek szexuális úton terjednek. Ezek az apró, kiemelkedő vagy lapos bőrelváltozások gyakran jelennek meg a nemi szervek környékén, de előfordulhatnak a gát és a végbélnyílás körüli területeken is.
Bárki, aki szexuális életet él, ki van téve annak a veszélynek, hogy megfertőződik HPV-vel. A vírus átadódhat nemcsak hüvelyi, orális vagy anális szex során, hanem akár közös eszközök, mint például borotvák vagy szexuális segédeszközök használatával is. Az, hogy mennyi idő telik el a fertőzés és a szemölcsök megjelenése között, változó; lehet, hogy hetek, de akár évek is eltelhetnek tünetmentesen.
HPV fertőzés esetén az immunrendszer gyakran maga is képes elpusztítani a vírust, de ez nem jelenti azt, hogy a fertőzés után nem alakulnak ki szemölcsök. Ezen kinövések megjelenésének esélyét növeli a dohányzás, valamint a rendszeres partnerváltás védőeszközök nélkül.
A nemi szervi szemölcsök tünetei és diagnózisa
A nemi szervi szemölcsök megjelenése sokféle lehet: lehetnek kis bőrszínű vagy szürkés kinövések, laposak vagy kiemelkedőek, és előfordulhatnak csoportosan vagy egyedül is. Ezek a tünetek ugyan kellemetlenek, de általában fájdalommentesek. Néhány ember számára az egyetlen jel, hogy valami nincs rendben, az, hogy érezhetőek tapintással.
Ha bármilyen gyanús bőrelváltozást észlelsz a nemi szerveid körül, érdemes orvoshoz fordulnod, aki alapos vizsgálatot végez. Emellett javasolt más nemi úton terjedő betegségek (nemi szervi szemölcsök) szűrése is, például chlamydia, gonorrhea vagy syphilis.
A diagnózis felállításában segíthet, ha részletesen elmondod az orvosnak a tüneteidet és szexuális partneredet érintő információkat. Ha HPV gyanúja áll fenn, fontos lehet a partnerek kivizsgálása is, mert a szemölcsök tünetmentes fertőzés mellett is továbbadhatók.
Kezelési lehetőségek és tanácsok
A nemi szervi szemölcsök nem tűnnek el maguktól, ezért szükséges azok eltávolítása. A kezelés célja a kinövések eltávolítása, nem pedig maga a vírus kiirtása, mert a fertőzéstől önmagában nem lehet megszabadulni. Izgalmas újdonság, hogy a modern orvosi technológiának köszönhetően a lézeres eljárás az egyik leghatékonyabb és legbiztonságosabb módszer erre. A bőrsebészet segítségével a szemölcsök eltávolítása után a felépülés általában 5-7 napot vesz igénybe.
Az otthoni kezelési módszerek, mint például speciális krémek alkalmazása, hosszadalmasabb folyamatot jelenthetnek, és nem ritkán mellékhatásokkal is járhatnak. Ezen gyógymódok során alakulhat ki irritáció vagy gyulladás a kezelt területen, ami tovább ronthatja a helyzetet. Így tehát nem érdemes otthon próbálkozni, tünetek észlelése esetén forduljunk orvoshoz!