Kultúra

9 órája

Kezdődik a magyar kultúra ünnepe

Idén is közösen szervezi meg a magyar kultúra ünnepét Nagyvárad, Debrecen, Margitta és Berettyóújfalu. A négy városban zajló közel kétszáz esemény több ezer személyt szólít majd meg.

P. Nagy Noémi

Az eseménysorozat részleteiről január 14-én sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők az RMDSZ Bihar megyei szervezetének székházában. Elsőként Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere emelte ki, hogy amikor a magyar kultúra napi programok szervezésére kerül a sor, akkor legtöbbször a bőség zavarával küzdenek. Azok a műhelyek, alkotók, civil szervezetek és intézmények, amelyek részt vesznek a szervezésben, évről évre újabb és újabb ötletekkel állnak elő, így bemutatva a magyar kultúra ápolásáért folytatott tevékenységeiket. Külön öröm, hogy valamennyi városban a programsorozatba becsatlakoztak az oktatási intézmények is, így újabb korosztályokat tudnak bevonni a magyar kultúra ünneplésébe – mondta el a polgármester. Berettyóújfaluban több mint egyhetes programsorozattal készülnek: január 16–24. között tizenkét rendezvényre várják az érdeklődőket, amelyek között lesznek zenés-verses, illetve helytörténeti előadások, kiállítások, tudományos programok, konferencia, könyvbemutató is. A rendezvényen vannak visszatérő programok is, ilyen például a váradi Tibor Ernő Galéria alkotóközösségének tárlata, ez január 21-én, kedden nyílik meg. Ugyanígy berettyóújfalui alkotók is kiállítanak a TEG-ben, ők január 22-én mutatkoznak be a váradi közönség előtt. A berettyóújfalui gálaestet január 21-én 18 órától tartják, amelyen az ünnepi köszöntéseket követően a Mégis vagyunk… és leszünk című Wass Albert-emlékműsort nézheti meg a közönség. A berettyóújfalui programok többségének helyszíne a Nadányi Zoltán Művelődési Ház. A berettyóújfalui, illetve a magyarországi események fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke.

Egy későbbi sajtótájékoztatón dr. Puskás István, Debrecen alpolgármestere hangsúlyozta, hogy idén még szebb az ünnep, hiszen sok év után mindenféle határellenőrzés nélkül lehet utazni, ez a felszabadultság pedig érezhető lesz a magyar kultúra napi rendezvényeken is. Debrecenben január 16–23. között várják programokkal az érdeklődőket. A debreceni gálaestet január 22-én tartják, amelyen a Debreceni Népi Együttes Mestereink meséi című ünnepi előadása lesz látható. Az alpolgármester kiemelte, hogy Nagyvárad és Debrecen városa nemcsak a magyar kultúra napi rendezvény során működnek együtt, hiszen a Festum Varadinum és az augusztus 20-i események során is jelen vannak, és a különböző kisebb rendezvények mellett remélhetőleg a közeljövőben újabb együttműködések jönnek majd létre.

Demián Zsolt, Margitta város polgármestere kiemelte: bár többször akadályba ütköztek, de az évek során sikerült szervesen részt venni a magyar kultúra megünneplésében. Idén a szervezőcsapatnak köszönhetően a nyolc nap alatt közel húsz programmal készültek, ehhez még hozzájönnek az iskolai események is. Véleménye szerint az idei lesz az egyik legszínesebb program. Néhány eseményt ki is emelt: január 20-án a margittai művelődési házban egész napos díjmentes filmvetítést tartanak a Vándormozi jóvoltából, amikor is olyan magyar klasszikusok tekinthetők majd meg, mint a Vuk, a Kincsem, a Semmelweis vagy a Csinibaba. Január 21-én 18 órától ugyanott a Hiszek egy hazában című zenés történelmi játékot lehet megtekinteni a Mandala Dalszínház és Varga Miklós vendégművész közreműködésével. A magyar kultúra ünnepének margittai gálaestjét január 23-án 18 órától tartják a helyi művelődési házban. Az esten közreműködik a Gyöngyvetők Néptánccsoport, a Horváth János Elméleti Líceum diákjai, valamint operett-előadással fellép Varkucs Róbert.

Meleg Vilmos, a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumi elnöke a nagyváradi programokat ismertette. Kiemelte a Nagyváradi Kézműves Ház megnyitóját, amit január 22-én 16.30 órától tartanak. A váradi kézművesek hagyományápoló és kultúraőrző tevékenységének helyet biztosító ház a váradszőllősi RMDSZ-székház (Liszt Ferenc utca 36/A) épületében kapott helyet. Ugyanaznap 17 órától Deák Árpád nagyváradi szobrászművész köztéri szobrairól készült fotók tárlatára kerül sor az EFA Kiállítási Központban.
Az egyik utóprogram Nagy Béla: Egyszál magunk című memoársorozata 4. kötetének bemutatója, amelyet január 29-én 18 órától a Bunyitay könyvtárban tartanak meg. Ehhez kapcsolódva Szabó Ödön elmondta, hogy a kötetek a magyar közösség szerveződésének kibontakozását mutatják be, azt, hogy 1989 után a nagyváradi és Bihar megyei magyar élet miként kezdte megszervezni önmagát. Ezen kötetekből meg lehet tudni, hogyan jött létre a Bunyitay könyvtár, hogy került a helyére a Petőfi Sándor-szobor, vagy hogy indult el a Festum Varadinum. „Felajánljuk a lehetőséget azoknak a személyeknek, akik az első tíz évében tevékeny alkotói voltak a szövetségnek, és akik hajlandók volnának megosztani emlékirataikat, visszaemlékezéseiket, hogy segítünk ezek kiadásában” – tette hozzá Szabó Ödön.
A hagyományoknak megfelelően Nagyváradon január 22-én 18 órától tartják meg a gálaestet a színházban. Ünnepi köszöntőt mond: dr. Balatoni Katalin, a magyar Belügyminisztérium köznevelésért felelős helyettes államtitkára, valamint Szabó Ödön parlamenti képviselő. A gálaesten ismét átadják a Magyar Kultúráért-életműdíjat, a Magyar Kultúráért-díjakat és -emlékplaketteket, az In Memoriam Jakobovits Miklós Társasággal közösen a Jakobovits Miklós-díjat, valamint az Egy perc József Attilával elnevezésű verseny díjátadóját is ekkor tartják. Az estet a debreceni Kodály Filharmonikusok ünnepi előadása zárja. Ingyenes meghívókat az ünnepségre január 17-én, péntektől az RMDSZ váradi irodájában lehet igényelni.

 

Kecse Gabriella tanfelügyelő kiemelte, hogy idén 11 magyar vagy magyar tagozattal rendelkező tanintézmény kapcsolódott be közel 70 programmal a rendezvénysorozatba. Elmondta: szívmelengető érzés, hogy a magyar kultúra megünneplésének ügyét ennyi pedagógus viseli a szívén. Külön öröm, hogy a pedagógusok egyre merészebben nyúlnak a különböző témákhoz, és az is, hogy a magyar kultúra nagy alakjainak évfordulóiról is megemlékeztek az idei programban – fogalmazott Kecse Gabriella. Idén is elmaradhatatlan tematika a gasztronómia, a hungarikumok, a népi hagyományok és a motívumok, valamint a tudomány is helyet kapott, hiszen magyar feltalálókkal és találmányaikkal is foglalkoznak. Idén is megszervezik az Egy perc... videópályázatot, a diákoknak József Attila egyik verséről kell egyperces videóanyagot készíteniük. A nyertes csapatok ezúttal is jutalomkirándulásokon vehetnek részt.

A rendezvénysorozat teljes programja:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában