Élménybeszámoló

3 órája

Kulturális tanulmányi úton az Ady Endre Elméleti Líceum munkaközössége

Anderkó Katalin 
történelem szakos tanár

Egynapos tanulmányi úton vettek részt a nagyváradi Ady Endre Líceum pedagógusai és munkatársai 2025 elején, Nagyvárad–Bánffyhunyad–Kolozsvár útvonalon, tapasztalatcsere és kulturális nevezetességek megtekintése céljából.

Első megállóként felkeresték a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceumot, ahol Vörös Alpár István iskolaigazgató fogadta és vezette körbe a vendégeket az épületben, megjelenítve az iskola 300 éves múltját, illetve eseménydús, aktív jelenét. A ma Apáczai Csere János nevét viselő líceum múltja visszanyúlik a XVII. századi kolozsvári református oktatás kezdetéig. Az államosítást követően és többszöri profilváltás (líceum, általános iskola) után, 1993-ban a Tanügyminisztérium jóváhagyta az iskolának az Apáczai Csere János elnevezését. Tizennégy év szünet után, 1998. szeptember 1-től a megyei tanfelügyelőség jóvoltából a líceum teljesen magyar tannyelvűvé válhatott. Az itt tanuló diákok önszervező tevékenységének eredménye a Buhu színjátszó csoport, az Apáczai musical csoport, a Világnégyzet diáklap, az Apáczai Diáktanács.

Következő megállóként a kolozsvári MINA (Museum of Immersive Art) lenyűgöző kiállítótermét látogatták meg, melyben a technológia és a művészet találkozását csodálhatták meg. A vetítések és a különböző konstellációk egy új dimenzió kapuit tárják fel, maradandó élményt garantálva az oda látogatóknak. A nyitókiállítás a Monet: The Immersive Show nevet viseli, mivel a híres francia impresszionista festő, Claude Monet művészete kerül fókuszba. Népszerű festményei, mint például a Zöldruhás nő, Impression – a felkelő nap, Vízililiomok stb. a vetítések és hanghatások által szó szerint életre kelnek. Monet művei mellett a kortárs képzőművészek alkotásai, a Világegyetem, a Naprendszer, űrutazások csodái voltak láthatók. A múzeum, bővítése után Európa legnagyobb ilyen jellegű kiállítóterévé változik, a tervek szerint mintegy 4000 négyzetméter alapterületen.

 

Hazafelé jövet, Kalotaszeg központjában, Bánffyhunyadon, a város főterén álló műemlék református templomot csodálhatta meg a csoport. Jakab Mihály lelkipásztor fogadta az érkezőket, és ismertette a templom izgalmas történetét és néhol megrázó mozzanatait. Az újonnan felújított templom elődjét a 13. században építették, az északi hajóján, ahol a feltárásokat végezték, gyönyörű freskórészletek kerültek elő. Érdekessége a festett kazettás mennyezet, amely három korszak emlékét őrzi. A hajóban és a diadalív szentély felőli részen lévő 116 kazetta Felvinci mester munkáját dicséri, 1705-ből. Az 1765-ös földrengés során a szentély boltozata beomlott, helyébe 1780-ban ifjabb Umling Lőrinc és Umling János készített 112 táblából álló új, különböző díszítésű kazettás famennyezetet. Reneszánsz díszítésű kőszószékét Kidei Sipos Dávid készítette a 18. században. A szószéket eredetileg a Drág nevű Szilágysági falu templomába készítették, ám az egyházi épület lebontását és a falu elnéptelenedését követően, 1971-ben Kalotaszeg központjába került. Az ásatások során Árpád-kori templommaradványok is napfényre kerültek. 2019-ben megtaláltak egy érintetlen kriptát, amiben négy holttestet fedeztek fel, két gyermekét és két felnőttét, viszonylag jó állapotban megőrződve.

A tanulmányi út nemcsak új ismeretekkel, hanem maradandó élményekkel is gazdagította a résztvevőket. Külön köszönet illeti mindazokat, akik hozzájárultak a programok megszervezéséhez, a szervezőket, tanárokat, vendéglátókat és minden résztvevőt, akik együtt tették ezt az élményt felejthetetlenné.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában