Városrendezés

2025.02.14. 08:38

Még várni kell a várat védő dokumentumra

A nagyváradi önkormányzat főépítészi igazgatósága azt ígéri, hogy idén elkészül a váradi vár környékére vonatkozó belvárosi városrendezési terv (PUZ-CP). A dolog szépséghibája az, hogy a hivatal az elmúlt év elején is ugyanezt az ígéretet tette.

Még várni kell a várat védő dokumentumra

Fotó: Pap István

Pap István

Sajtótájékoztatón értékelte 2024-es tevékenységét a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal főépítészi igazgatósága, ismertetve az idei terveket is. Ez utóbbiak közül érdemes kiemelni azt, hogy várhatóan 2025-ben elkészül a váradi várra és környékére vonatkozó belvárosi városrendezési terv (PUZ-CP). Radu Fortiș főépítész sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a dokumentum magába foglalja majd a vár, a vársánc és az ellenlejtő, valamint az ezek közvetlen szomszédságában lévő területeket. Hozzátette, hogy az elmúlt időszakban az ellenlejtő újabb elemei kerültek elő, aminek hatására a Bihar Megyei Kulturális Igazgatóság kérte az önkormányzatot, hogy készítse el a szóban forgó dokumentációt, mely meghatározza majd azt, hogy mit lehet építeni abban az övezetben. Arra a kérdésünkre, hogy nem késtek-e el a PUZ-CP elkészítésével – lévén, hogy időközben már megépült a vár nyugati bejárata elé a mélygarázs, a Báthory (Dobrogeanu Gherea) utca felőli oldalon pedig tömbházakat emelnek magára az ellenlejtőre –, Radu Fortiș kifejtette, hogy a várra vonatkozóan létezett egy 2014-ben készült övezeti városrendezési terv (PUZ), amelyet úgy kezeltek, mintha PUZ-CP lett volna. Arra a dokumentumra alapozva sikerült fi nanszírozást szerezni mind a várban történt felújítási munkálatokra, mind pedig a mélygarázs építésére, és a szóban forgó irat magába foglalja azt a telekrészt is, amelyen most magánbefektetésként a tömbházak épülnek. Az ellenlejtő újabb darabjainak a felszínre kerülése azonban szükségessé teszi egy részletesebb dokumentum elkészítését. Arra a kérdésünkre, hogy van-e tudomása arról, hogy bárhol a világon, ahol van műemlékvédelmi törvény, egy vár ellenlejtőjére új épületet húztak volna, Radu Fortiș azzal kerülte meg a választ, hogy a szabályzatnak megfelelően jártak el az épülő tömbházak esetében. „Én alkalmazok egy szabályzatot, amelyet nem én készítettem, hanem megörököltem. A szabályzat csak a magasságokat korlátozza” – fogalmazott, majd hozzátette: „Azt az övezetet szabályozni kell, hogy az ottani próbálkozásokat ellenőrzés alatt lehessen tartani”. Azt azonban nem részletezte, hogy mik azok a próbálkozások. A főépítész által említett szabályzat egyébként Nagyvárad általános városrendezési terve (PUG), amelyet nyolc évvel ezelőtt fogadtak el és 2026-ig lesz érvényben. Máskülönben a tervezett PUZ-CP magába foglalja egy gyalogos mobilitási folyosó kialakítására vonatkozó elképzelést is: a Kolozsvári útból kiinduló Redutei utca kis házait – amelyek egy része szintén az ellenlejtőre épült – lebontják; gyalogos hidat építenek a Sebes-Körösön, majd a gyalogos és kerékpáros útvonal a hídtól halad egészen a vár keleti bejáratáig az átalakított Redutei utcán. 

Fotó: Pap István

Már a tavalyi érvértékelő után is megírtuk, hogy a nagyváradi főépítészi igazgatóság el akarja készíteni az ominózus védett övezeti városrendezési tervet. A Bihar Megyei Kulturális Igazgatóság átiratában már akkor jelezte, hogy abban az övezetben elég nagy területeken a vár köré épített elővédműveket azonosítottak be, ezért javasolták, hogy ezekkel bővüljön a vár műemlékvédelmi övezete. „A védett övezeti városrendezési terv azt a célt szolgálná, hogy olyan szabályokat alkossanak műemléki övezetekbe, amelyek védik az ott levő városképet és műemlékeket” – mondta tavaly ilyenkor szerkesztőségünknek Emődi Tamás építész. Kiemelte, hogy már maga a PUG is előírja, hogy a rövidítve PUZ-CP-ként ismert védett övezeti városrendezési tervet el kell készíteni, és azt is hangsúlyozta, hogy a vár ellenlejtőjére nem szabad építkezni addig, amíg nem születik arra vonatkozólag egy átfogó tartószerkezeti szakvélemény. Ugyanakkor a vár a saját ellenlejtőjével együtt A kategóriás műemlék, ezért a tömbházépítési beruházást a bukaresti Országos Műemlékvédelmi Bizottság kellett volna elbírálja, ami nem történt meg. Emődi Tamás a lakóparképítéssel kapcsolatban korábban azt is kifejtette, hogy a műemléki elvek betartása azt kellett volna jelentse, hogy a vár mögötti két ipari épületet konzerválják, megtartva egyedi tömegformálásukat és a domináló jellegüket. Ehhez képest az egyikre újabb szintek kerülnek, és az egész közre lesz fogva két újabb, az ellenlejtőre kerülő tömbházzal.

Fotó: Pap István

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában