5 órája
Elkezdődhet a Jád-völgyi víztározó korszerűsítése
A Körösök Vízügyi Igazgatóság legutóbbi Facebook-bejegyzésében arról tájékoztat, hogy májusban elkezdődnek a Jád-völgyi víztározó korszerűsítési munkálatai.

Forrás: Apele Române Crișuri/Facebook
Erdon-összeállítás
A beruházás értéke közel nettó 99 millió lej, és a finanszírozást az országos helyreállítási tervből finanszírozzák. A megvalósítási időszak 2025 május–2026 június, a kivitelező a Socot (fővállalkozó) - Aquaproiect - Controlsoft Automatizare - Electric Light Expert - Carpi Tech cégek alkotta konzorcium.
Mint korábban beszámoltunk róla, a 60,50 méter magas és 180 méter hosszú, az 1973–78 időszakban az akkori elvárások szerint megépített víztározót 2015-ben le kellett engedni, mert nagy vízhozamok idején akár 1000 liter/másodperc mennyiségű víz is átszivárgott a gáttesten, ami már vészhelyzetnek számít.
Munkálatok
A felújítás során szivárgásmentesítik a gáttestet, valamint a tározó egyik oldalának sziklafalát, ehhez rugalmas geomembrán záróréteget fognak használni, ugyanakkor a gáttesten belül is lesznek munkálatok. A tervek a legmodernebb technológiákat irányozzák elő, azaz a tározó működését digitalizálják és automatizálják, ami lehetőséget fog biztosítani arra, hogy a távolból is irányítani lehessen, azaz ki lehessen nyitni a zsilipeket, illetve üríteni a tározót stb. Természetesen megmarad a gátőr ház is, mert hagyományos módszerekkel is lehet majd továbbra is kezelni a létesítményt. A felújítás során a gátmozgást lézeres technológiával tudják követni, továbbá napkollektorokat is felszerelnek, hogy a különböző manővereket helyi energiából lehessen elvégezni.
A korszerűsítés teljes mértékben zöld beruházás, amelynek során magát a völgyet is rendbe teszik. A környezetvédelmi szempontoknak is eleget fog tenni, hogy a létesítménynek ne legyen negatív hatása magára a vízre és az élővilágra, ezért például hallépcsőket fognak beépíteni, hogy a halak számára ne jelentsen akadályt a gát, illetve a tározóban biztosítani fogják az automatikus vízmozgatást, ezzel elkerülve az algásodást. Továbbá lesz egy automatikus víztisztító gereb rendszer, mely a patakból jövő szemetet, hulladékot fogja majd fel.
„Köszönöm mindenkinek, a munkatársaimnak és az állami vezetőknek, akik támogatták ezen, Bihar megye számára oly fontos projekt megvalósulását”, fogalmazott az említett bejegyzés szerint Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóság vezetője.