Tegnap, 8:33
Klímakutató: Bihar megyének jók az esélyei, mivel van hova menni
Az Alföldnek – benne Biharországnak – akkor lesz jövője, ha innovatív vízgazdálkodási, építkezési és mezőgazdasági megoldásokat találunk – mondja Rácz Lajos, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott Társadalomismereti és Kisebbségpolitikai Intézet egyetemi tanára. A bihari származású éghajlatkutatóval arról beszélgettünk, hogyan változik szűkebb életterünk a klímaváltozás következtében.

Forrás: Facebook/Jelli Márk
Szolár Éva
– Számos szállal kötődik Biharországhoz, mondhatjuk, hogy egy közülünk…
– Biharország nyugati szegletében születtem, Csökmőn. Az I. világháborút követően különös módon húzták meg a határokat, több megyét félbevágtak, Bihar megye is ilyen volt. A nagyobb és értékesebb része került Romániához, s egyetlen járása, a berettyóújfalui maradt meg Magyarországnál. A magyar királyság történetét tekintve két olyan megye volt, amely kiérdemelte az ország elnevezést, az egyik Somogyország, a másik Biharország.
Gyermekkoromban megtapasztaltam a tradicionális világot, születésem évében vezették be a villanyt a faluba. Mindig el szoktam mondani, hogy a televízió előtti korból jövök. A tradicionális világ díszletei vettek körül, szüleim hat osztályt végzett parasztemberek voltak, ami közrejátszott abban, hogy az ember és a természeti környezet kapcsolatának kutatását választottam. Nemcsak kutatója vagyok, hanem korábban gyakoroltam is. Elefántot nem tartottunk, de azon kívül minden volt. A termelőszövetkezetben lovakkal dolgoztam, otthon voltak teheneink is. Ezt a világot jól ismertem, s azt gondoltam, hogy akkor azzal fogok foglalkozni, az ember hogyan él együtt a természeti környezettel.
Nagyon szerencsés voltam, mivel amikor egyetemre jártam akkor kezdett teret hódítani az a gondolkodás, hogy az ember ne csak úgy tekintsen a környezetre, mint a színházban egy díszletre, hanem az emberi történelem cselekvő részesére. Merthogy sikerült kimutatni, hogy a természeti környezet változik az emberi történelemben.

Forrás: klimapolitikaikutatointezet.hu
– Azt gondolom, annak a tisztázása a legfontosabb, hogy a jelenlegi felmelegedés emberi tevékenység vagy a természet önszabályozásának eredménye (esetleg mindkettő)? Ha természetes folyamat, akkor fölösleges arról beszélni, hogy mit tehetnénk, hány autóval járunk, hogyan hasznosítjuk a mezőgazdasági területeinket stb., mert úgysem tehetünk semmit ellene. Míg abban az esetben, ha emberi tevékenység eredménye, akkor cselekvéssel talán megmenthető a tágabb (a Föld) és szűkebb (Alföld és benne Biharország) életterünk egyaránt.
– Nagyon sokáig ez egy vitatott kérdés volt, de gyakorlatilag manapság már nincs vita a területen. Vannak még olyan emberek, akik az ipari lobbi érdekeit szólaltatják meg, de a
tudományban konszenzus van. A jelenlegi felmelegedésnek – amelynek a körülményei között élünk – alapvetően emberi tevékenység az okozója.
A tekintetben vannak viták, hogy ebből mi következik, és milyen forgatókönyvek várhatók. Hogyan fog regionálisan működni a klímaváltozás? A klíma eddig is változott, tudjuk, hogy a Föld történetében voltak jégkorszakok, illetve felmelegedések. A klíma tehát változékony. Fontos megjegyezni, hogy a klímát úgy szoktuk meghatározni, hogy választunk 30 évet mint viszonyítási alapot, amellyel összevetjük az időjárási jelenségeket. Ez jelenleg az 1991 és 2020 közötti időszak, amelynek az átlagai és a szélső értékei képezik a viszonyítási pontot.
Nem a mi nemzedékünk az egyetlen, aki a klímaváltozással szembekerült. A török háborúk korában volt egy nagyon erős klímaváltozás, amit úgy hívtak, hogy kis jégkorszak, ez az utolsó tízezer év legnagyobb klímaváltozása volt. Ha visszalépünk egyet, akkor beszélhetünk arról is, hogy a középkorban és a római birodalom idején volt egy nagy felmelegedés. Nem véletlenül foglalták el Pannóniát, Germániát, Galliát és Britanniát a rómaiak.
A mi klímaváltozásunk annyiban más, hogy ennek valószínűleg az alapja egy természetes klímaváltozás, de a döntő többsége az emberi–ipari tevékenység eredménye. Az, hogy ehhez alkalmazkodni kell, az emberiség történetében nem egy új dolog. Ha az Alföld perspektívájából tekintünk rá, akkor megemlítem a szüreti és aratási vizsgálataimat, amelyek a kis jégkorszakra (14–19. század) vonatkoztak. Világosan látszott, hogy az Alföld nagyon sérülékeny ökoszisztéma. Ráadásul nem vagyunk jó helyzetben, mivel a legfontosabb környezetváltoztatási projektet – a 19. századi vízszabályozások programját (csatornaépítések – a szerk.) – egy olyan időszakban csinálták meg, ami nagyon csapadékos volt. Ha megnézzük a vízrendező csatornák hosszát az Alföldön, akkor azt látjuk, hogy ez 46.000 kilométer, ami például Hollandiában összesen csak 5000 kilométer. Ez „túl lett tolva”. A másik fontos tulajdonsága a jelenlegi klímaváltozásnak, hogy a Kárpát-medencében a csapadék változása a döntő. Ha regionálisan nézzük ezeket a változásokat, akkor a kevésbé sújtott és a sújtott területek között a Duna vonala jelenti a határt. Szignifikánsan rosszabb az Alföld mezőgazdaságának helyzete, mint a dunántúli részé. Tavaly nyáron sújtotta ezt a régiót egy nagyon komoly aszály, s döbbenetes volt látni, hogy a Duna vonalának átlépésével lényegesen jobb volt a helyzet a mezőgazdaságban. Triviális oka van egyébként: közelebb vannak az óceánok. A nyugati, Atlanti-óceán felől érkező ciklonok jelen vannak, odáig elviszik a vizet, de az Alföldre már nem jut.
A másik ilyen fontos tulajdonság az áradások időbeli eloszlása.
Történetileg a Kárpát-medencében a legnagyobb károkat a jeges áradások okozták, ez pusztította el 1838-ban Pestet, 1879-ben Szegedet. A jeges ár volt az, amikor a hegyekben elolvadt a hó, és a hólé nagy tömegben rázúdult az Alföldre. Ez megszűnőben van.
Megkérdezte tőlem a fiam itt, Szegeden, hogy miért nincs szánkója, mondtam neki, hogy mivel nincs hó.
– Az 1970-es árvíz óriási károkat okozott a Kelet-Alföldön, Biharországban, szűkebb szülőföldemen néptelenné tett területeket, felszámolt tanyabokrokat. Pár évtizede még minden tavasszal nagy készültség volt a Körösök mentén, de ez mostanra teljesen megszűnt.

– Igen, én még voltam kitelepítve az 1970-es árvíz idején. Ez a jeges ár teljesen megszűnt. A radikális változások miatt úgy gondolom, hogy a vizet be kellene fogni. A vízvisszatartás lenne az egyik alapvető cél. Vannak ilyen szempontból jó gyakorlatok Romániában is, például a 2000-es években létrehoztak a Dunánál egy ún. alsó-dunai zöldfolyosót, aminek a keretében 270.000 hektárnyi területet visszaárteresítettek. Nyilván ezek lakatlan területek voltak. A Kárpát-medence alapvetően három klímazónának az ütközőpontja: a kontinentális (ez hideg teleket és meleg nyarakat hoz), a mediterrán (a telek csapadékosak és hűvösek, de nem igazán hidegek, míg a nyarak forrók és szárazak), valamint az óceáni (ez ugyancsak kiegyensúlyozott, de alapvetően csapadékos).
A tendencia szerint az alföldi zóna, s ennek részeként a bihari területek is a mediterrán irányába tolódnak el. Ha figyeljük az időjárás alakulását, akkor azt látjuk, hogy vidékünkön a négy évszakos klíma átcsap két évszakos éghajlatba, áprilisban és októberben van a nagy váltás.
A négy évszakos klíma nagyon legyengült. Még nem lehet mondani, hogy mediterrán éghajlat alatt élünk, de ebbe az irányba mozognak a folyamatok.
– Hogyan alkalmazkodhatunk, mi, alföldi emberek?
– Nyilvánvalóan az alkalmazkodás legfontosabb szempontja a vízvisszatartás. A meteorológus kollégáim azt mondják, hogy
a csapadék mennyisége nem fog csökkenni, hanem az időbeli eloszlása változik meg. Ha élni akarunk, akkor meg kell oldani, hogy össze tudjuk ezeket a vizeket gyűjteni.
Mindehhez állami közbeavatkozás kell. Nem arról van szó, hogy ásunk egy tavat és azzal megoldottuk volna a vízvisszatartást. Az alföldi területeken a nagy felületű víztározás nem jó megoldás, hiszen nő a hőmérséklet és a párolgás, amivel ezek elveszítik a vízkészletüket. A világon a legtöbb édesvíz nem a tavakban és folyókban van, hanem a talajban. Ezeken a területeken a talaj víztartalmának javítását kellene megoldani. Például vannak a kiszáradás által legsúlyosabban sújtott Homokhátságon olyan jó példák, mint az árokbetemető akciók, ami azt jelenti, hogy a vízmentesítő csatornákat betemetik, lezárják.
A vízelvezető-rendszer célja az, hogy ha van egy víztöbblet, akkor azonnal levezesse a folyókba. A vízszabályozás következtében a tájjal élő kapcsolatban lévő folyókat átalakították magas gátak közzé zárt csatornákká, ami lehetetlenné teszi azt, hogy az időszakos víztöbbletek egy kiterjedt ártéren keresztül beszivárogjon a talajba.
– A vízvisszatartás problémájának megoldásával egyénileg is próbálkoznak az emberek, például a téli–tavaszi esővíz föld alá vezetett nagy tározókba helyezésével. Akinek van egy háztáji kertje, tudja jól, hogy már nemcsak az a probléma, hogy egyre alacsonyabban van a víz a talajban, kiürülnek a kutak, amivel locsolhatnánk, hanem az is, hogy hiába locsolunk, mivel a szélsőségesen magas hőmérséklet és sugárzás elégeti a leveleket. Ha a vízmegtartást akár helyileg, akár makroszinten művelnénk, akkor azzal le lehetne húzni némileg a hőmérsékletet?
– Valamennyire igen. Ha az ember egy nagyvárosban él, akkor a már említett tényezőkhöz hozzájárul az ún. városi hősziget hatása. Tulajdonképpen a városi ember csapdahelyzetbe került, s mit tehet?
Egy klímaberendezés felszerelésével oldja meg a problémát, viszont ez a berendezés kifelé fűtőtestként működik.
Szegeden tavaly 56 hőségnap volt, ami alatt azt kell érteni, hogy a napi átlaghőmérséklet 23 Celsius-fok vagy annál magasabb. Ez a trópusi vagy hőségnap. Eközben Szeged agglomerációs övezetében ezeknek a hőségnapoknak a száma 23-24 körül volt. Tehát, pusztán azzal, hogy az ember nem városban él, jelentősen tud javítani az életminőségén, ami sok mindent megmagyaráz az agglomeráció növekedéséből.

Fotó: Vasvári Tamás / Forrás: MTI
– A metropolisz-övezetek feltöltődnek. Sokan hivatkoznak a városokból kiköltözők közül olyan szempontokra, amelyek a klímaváltozáshoz köthetők közvetetten. A városi egzisztenciát, szolgáltatásokat és infrastruktúrát akarják, de a falu „klímájával”. Eközben a nagyvárosoktól távolabbi települések elöregednek, elnéptelenednek. Mi vár a településeinkre? Milyen népességmozgás várható?
– Igen, ki kell költözni a városból, ha ezek a tendenciák így folytatódnak. A kiköltőzök ezen része is „klímamenekült”, ha a definíciót keressük az ő migrációjuknak a motivációjához. Ahogy haladunk dél felé, ezek a hatások egyre erőteljesebbek. Egy meteorológus kollégám mesélte, hogy végeztek arra vonatkozó vizsgálatot, van-e kapcsolat a jövedelmi szint és a klímaberendezés vásárlása között. Azt találták, hogy Budapesten még van kapcsolat, de Szegeden már nincs. Szegeden bármi áron és mindenki vesz magának egy berendezést, mivel a hőségnapok elviselhetetlenek. A berendezések használata egyébként túlterheli az elektromos hálózatot, megjelentek az áramkimaradások, mivel a hálózatok nem erre a terhelésre vannak optimalizálva. Tehát, az áramkimaradásokra is fel kell készülni.
– Lesz még élet az Alföldön száz év múlva, vagy kiürül ez a vidék?
– Nem lehet tudni, olyan hosszú időre nem tudunk előre jelezni. Tavaly voltam Szicíliában...Alkalmazkodni lehet azokhoz a környezeti viszonyokhoz is, mindössze arról van szó, hogy máshogy kell építkezni. Ha a mediterrán irány dominánssá válik, akkor más építkezési normákat kell bevezetni. Például a szigetelés jelentősége meg fog növekedni. Pontos adatot nem tudok, de ha minden lakás le lenne szigetelve, akkor az energiafelhasználást 30–40 százalékkal lehetne csökkenteni. Egy ismerősöm drónokkal dolgozik, aki télen felküldte a drónokat hőkamerával, s azt vizsgálta, mennyire vannak szigetelve a házak. Éjszaka a hőkamerával azt lehetett látni, hogy a tetőkön keresztül szivárog el a hő. Ugyanezt megcsinálta nyáron is, s például az egyik lapos, kátránnyal szigetelt ház tetején 98 Celsius-fokot mért.
Ráadásul az ilyen városi túlmelegedésnél az is probléma, hogy éjszaka nem szellőzik át a település, a következő napi melegedés pedig már eleve magasabb hőmérsékletről indul.
A SZTE-n van egy városi klímakutató csoport, amelyik azzal foglalkozik, hogyan kellene átalakítani az építési szabályzatokat annak érdekében, hogy ez a hőhatás minél kisebb legyen. Önmagában a város nem kellene, hogy feltétlenül sokkal melegebb legyen, de ahhoz más építkezési megoldásokhoz kell folyamodni. Például
fekete aszfalttal vagy kátránnyal nem szabad semmit beborítani, mivel az attól kezdve, hogy letették, fűtőtestként funkcionál;
amit lehet, azt világos színnel kell borítani, mivel annak a fényvisszaverő hatása jobb. Ráadásul biztosítani kellene a beszivárgást, a nagy zöldfelületeket.
Alapvető probléma a városokban, hogy amit lebetonozunk, ott megszűnik a beszivárgás. Az alatt a város alatt egy puskapor szárazságú sivatag van. Ezért fordul elő az is, hogy a betonlyukakba ültetett fák elpusztulnak. Hiába locsolják a fát, ha alatta teljesen száraz a talaj.
Egyéni szinten az jó megoldásnak tűnik, ha valaki kiköltözik a városból.
Például Bihar megyében jó megoldásnak tűnik a hegyvidéki területekre költözés. Ez egy lehetséges menekülési irány.
Ha megnézzük Olaszországban a népességmozgást, akkor azt látjuk, hogy mennek föl a hegyre. Szicíliában mennek föl az Etnára, ami elég kockázatos lépés, de van egy bája, hogy az ember gyakorlatilag észak-afrikai klímából felköltözik a gesztenyeligetek által biztosított kellemes időjárásba. Úgy gondolom, hogy potenciálisan Bihar megyének jók az esélyei, mivel van hova menni.
Rácz Lajos (Csökmő, 1963 –) környezet- és klímatörténész, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott Társadalomismereti és Kisebbségpolitikai Intézetének egyetemi tanára. A középiskolát a berettyóújfalui Arany János Gimnáziumban végezte. 1988-ban szerzett földrajz-történelem szakos középiskolai tanári oklevelet a JATE Természettudományi karán. 1989-ben egyetemi doktori, 1995-ben kandidátusi fokozatot, 2004-ben pedig MTA doktora címet szerzett. Hosszabb időn keresztül ösztöndíjasként dolgozott Svájcban, Franciaországban, Csehországban, Hollandiában és Németországban. Oktatott a Szegedi Tudományegyetem mellett, a Szent István Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Közép-európai Egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. A Christian Pfister professzor által alapított berni klímatörténeti iskola tagja.
Alapító tagja az Európai Környezettörténeti Társaságnak (2001), és a Nemzetközi Éghajlattörténeti Társaságnak (2012). Tagja a Belvedere Meridionale (Szeged), a Global Environment (Cambridge) és az Economic- and Ecohistory (Zágráb) című tudományos folyóiratok szerkesztőbizottságának. 2009 és 2016 között a Magyar Történelmi Társulat Csongrád megyei elnöke volt.
Kutatási területe a Kárpát-medence, illetve Közép-Európa újkori éghajlati- és környezeti változásai. Az ember és a természeti környezet kapcsolata a történeti korokban, a történeti ökoszisztémák működésének vizsgálata. (Forrás: Wikipédia)