Drámai

2025.03.30. 08:06

Közelít a kétezerhez a mianmari földrengés áldozatainak száma

A mentési munkálatok nagyon lassan haladnak, mert az ország infrastruktúrája is súlyosan károsodott. A katonai rezsim segítéget kért, aminek hatására el is indultak a nemzetközi segítségnyújtási műveletek.

Közelít a kétezerhez a mianmari földrengés áldozatainak száma

Túlélőket keresnek az összedőlt épületek alatt

Forrás: AFP

A Mianmarban a pénteki földrengés nyomán egyre nő a halálos áldozatok száma. A katonai rezsim vasárnapi közlése szerint már legalább 1644 ember vesztette életét, és 3431-en megsérültek. Az eltűntek száma meghaladja a 130-at, miközben még mindig sokan rekedhettek a romok alatt, különösen a rengés epicentrumához közeli Mandalaj térségében – tudta meg a Magyar Nemzet.

földrengés
A pénteki földrengés Thaiföldön is hatalmas károkat okozott
Fotó: Yuki Sato / Forrás: The Yomiuri Shimbun via AFP

A mentési munkálatok rendkívül nehézkesek, mivel az ország infrastruktúrája is súlyosan károsodott: utak, hidak, távközlési hálózatok omlottak össze, több térség pedig teljesen el van vágva a külvilágtól. A BBC-nek nyilatkozó mentőcsapatok szerint az áldozatok száma tovább fog emelkedni, mivel sok helyen még el sem kezdődhetett a mentés.

Puszta kézzel folyik a mentés Mianmarban

A rengés által leginkább sújtott Mandalaj városában a lakosok saját kezükkel próbálják eltávolítani a törmeléket. Egy kilencven ember által lakott épület teljesen összeomlott, és bár egy nőt élve ki tudtak menteni, a helyszínen egyre többen veszítik el a reményt. Egy étterem romjai között jelenleg két holttestet próbálnak kiemelni, de a nehézgépek hiánya miatt a halottak kiemelése is akadályokba ütközik. A földrengés a szomszédos Thaiföldön is pusztítást végzett.

A helyiek azt mondják, mindenre szükségük van, de most csak a puszta kezeik maradtak

– számolt be Mianmarból egy tudósító. Mandalajban több buddhista templom is súlyosan megsérült vagy megsemmisült. A helyi építészeti örökség szinte felmérhetetlen károkat szenvedett, ami tovább súlyosbítja a közösségek helyzetét.

A katonai rezsim vezetője, Min Aung Hlaing szombaton ritka lépésre szánta el magát: nyilvános felhívásban kérte „bármely nemzet és szervezet” segítségét. 

Ez az első alkalom, hogy a kormány segítséget kért

– mondta Paul Roelofsen, a ZOA segélyszervezet mianmari igazgatója a BBC-nek. 

A segélykérés nyomán már elindultak a nemzetközi segítségnyújtási műveletek: India 118 fős tábori kórházi egységet küldött Mandalaj térségébe, míg Thaiföld 49 fős katonai csapata Najpjidó, Mandalaj és Jangon repterein koordinálja az érkező segélyszállítmányokat és mentési erőfeszítéseket.

A brit kormány tízmillió font értékű segélycsomagot jelentett be, amely élelmiszerrel, ivóvízzel, gyógyszerrel és ideiglenes szálláslehetőséggel segíti a leginkább érintett térségeket.

További részleteket ide kattintva olvashat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában