2024.11.30. 19:26
Videót tett közzé a Hamász egy amerikai–izraeli túszról
Az izraeli–palesztin háború 421. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
Izraeli katonák egy buszmegállóban 2024. november 29-én, miután egy fegyveres izraeli buszra tüzelt és megsebesített három embert a ciszjordániai zsidó telep, Ariel közelében. A támadót agyonlőtték
Forrás: MTI/AP
Fotó: Maya Alleruzzo
Több mint százezren tüntettek Londonban a palesztinok mellett
A legnagyobb brit palesztinpárti szervezet, a tüntetést szervező Palestine Solidarity Campaign (PSC) szombat esti beszámolója szerint a demonstráción legalább 125 ezren vettek részt.
A Scotland Yard szombat estig nem tett bejelentést arról, hogy a megmozduláson bárkit őrizetbe vettek volna.
A szombati londoni demonstráció volt a 21. tömegtüntetés a PSC szervezésében a Gázában zajló háború kezdete óta.
A konfliktus előzményeként a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista csoport tavaly október 7-én Izrael déli térségében példátlan terrortámadást hajtott végre, amelyben 1200 ember meghalt, háromezren megsérültek. A terrorszervezet fegyveresei Gázába hurcoltak 240 túszt, akik közül sokan még mindig fogságban vannak.
Izrael ezután átfogó hadműveleteket kezdett a Gázai övezetben azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász politikai és katonai gépezetét.
A Palestine Solidarity Campaign szerint a hadműveletekben több mint 41 ezer palesztin halt meg, köztük 17 ezer gyerek, az eltűntek száma több tízezer, és a 2,3 milliós gázai lakosság 90 százaléka otthona elhagyására kényszerült.
A londoni rendőrség már a szombati tüntetés előtt felhívta a résztvevők figyelmét arra, hogy bűncselekménynek számít a brit kormány által terrorszervezetnek minősített és betiltott csoportok éltetése, dicsőítése, valamint az e szervezetek támogatására utaló bármiféle egyéb magatartás, például jelképeik nyilvános viselése.
A rendőrség kiemelte a közleményben, hogy a Nagy-Britanniában betiltott szervezetek közé tartozik a Hamász és az Irán által támogatott libanoni Hezbollah síita milícia.
A tüntetők a Hyde Park közeléből indultak, és a Whitehallra, a londoni kormányzati negyed főutcájára vonultak, ahol beszédek hangzottak el.
A felszólalók között volt Huszan Zomlot, a Londonban működő palesztin diplomáciai képviselet nagyköveti rangú vezetője, aki az Izraelbe irányuló fegyverexport teljes leállítását követelte.
Szombaton izraeli zászlókat lobogtató ellentüntetők is felvonultak a palesztinpárti demonstráció útvonalának közelében, de a Scotland Yard beszámolója szerint a palesztin tüntetés résztvevői incidens nélkül haladtak el az Izrael melletti megmozdulás helyszíne mellett.
A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról
A Hamász palesztin terrorszervezet videófelvételt tett közzé szombaton egy amerikai–izraeli túszról, amelyen a fogoly Donald Trump megválasztott amerikai elnököt kérleli, hogy segítsen neki kiszabadulni.
Egyelőre nem érkezett reagálás a videófelvételre sem a túszként fogva tartott 20 éves Edan Alexander hozzátartozóitól, sem az izraeli hatóságoktól. Utóbbiak korábban az ilyen videókat kegyetlen pszichológiai hadviselésnek minősítették.
A Gázai övezetben fogva tartott 101 külföldi és izraeli túsz mintegy fele még semmilyen életjelet nem tudott adni magáról, de a hatóságok szerint valamennyien életben vannak.
A Hamász vezetőinek érkezését szombaton várják Kairóba, hogy a tűzszünet lehetőségéről tárgyaljanak egyiptomi tisztségviselőkkel, és megvitassák, miként érhetnének el egyezséget, amely biztosítaná, hogy palesztin foglyokért cserébe elengedjék túszaikat.
Ez történt pénteken: