Publicisztika

3 órája

Három pillér, négyezermilliárd forint, Trump-kártya

A következő évben több mint 2600 milliárd forint jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak.

A magyarok bíznak abban, hogy Trump elhozza a békét. Képen: Orbán Viktor Donald Trumppal tárgyalt a béke lehetőségeiről

Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda

Fotó: Fischer Zoltán

Két fronton is jelentős változás jön 2025-ben Magyarországon: részint a költségvetési és a belső források átmozgatása révén, másfelől pedig az úgynevezett Trump-kártya, vagyis az Egyesült Államokkal történő új, gazdasági kapcsolatok mentén. Mindez Orbán Viktor miniszterelnöknek a Patrióta Youtube-csatornáján adott interjújából derült ki - írta a Magyar Nemzetben megjelent írásában Szajlai Csaba.

Miután szakértői és ellenzéki oldalról is kételyek merültek fel a kormányfő beszéde kapcsán, valamint azért is, hogy a polgári oldalt is alaposan tájékoztassuk, nézzük a részleteket! Mert jogos kérdések merülnek fel. Egyáltalán kivitelezhető-e ez az új akcióterv? S valóban akkora lendületet adhat-e az új gazdaságpolitika, hogy attól ténylegesen felpörögnek a motorok, továbbá mi, átlagos halandók is jutunk egyről a kettőre 2025-ben? - tette fel a kérdést a szerző

Leszögezte: 

a lényeg, hogy a kormány új gazdaságpolitikája mintegy négyezermilliárd forintot mozgat meg a gazdaságban a következő évben, ebből több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak.

Az új gazdaságpolitika pedig három pillérre épül - írta. A megfizethető lakhatás biztosítására, a jövedelmek vásárlóerejének növelésére, valamint a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) támogatására, melyet Demján Sándor-programként ismerhetünk.

A szerző felsorolja a pilléreket:  az első pillért, a lakhatás biztosítását aligha kell bonyolult közgazdasági képlettel magyarázni. A direkt lakhatási támogatás mellett – havi 150 ezer forint azért nem semmi (!) – a családok háromszázmilliárd forintnyi önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást fordíthatnak lakásvásárlásra, felújításra. Úgy, hogy a kormány az adminisztráció egyszerűsítésével igyekszik gyorsítani a folyamatot. Közben az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családoknak elérhető vidéki otthonfelújítási programra 25 milliárd forintot szán a kormány, és a háztartások jövőre 25 milliárd forint értékben használhatják fel a Széchenyi-pihenőkártyára feltöltött összegeket lakásfelújítási célra.

Az első pillér nagyjából kipipálva, nézzük a bérrobbanás lehetőségét - írta a szerző. Utóbbi ténylegesen nem propaganda: nemzetközi elemzések is kitérnek rá, hogy a jövő évben várható magyarországi bérnövekedésekkel az elsők leszünk az Európai Unióban, miként arra Orbán Viktor is célzott. Konkrétan arról van szó, hogy „élesedik” a kormány és a gazdasági szféra közötti, hároméves bérmegállapodás első része.

Ejtsünk néhány szót az új gazdaságpolitika fentebb már említett vállalati lábáról is - írta a szerző. A Demján Sándor-program jövőre több mint ezermilliárd forintnyi forrást mozgat meg, amelyben lesznek uniós programok is. A kis- és közepes (kkv) vállalatok beruházásait és versenyképességét százmilliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a kormány, amely segítheti a vállalatok „méretugrását” is. 

Különösen ebben a szektorban kell a segítség 

- tette hozzá. A kkv-k tőke- és finanszírozási problémákkal küzdenek, ezért is jó, hogy lesz a programban vissza nem térítendő támogatás is a kedvezményes hitelek mellett.

Apropó! Mi lesz a Trump-kártyával? kérdezi a szerző:  jogos a kérdés, hiszen Orbán Viktor különlegesen jó kapcsolatot ápol Donald Trump újonnan megválasztott, hamarosan hivatalba lépő amerikai elnökkel. Megsúgjuk a kétkedőknek: Trump lesz a világ első embere. Nem (csak) az elnökség, hanem az Egyesült Államok vitathatatlan – gazdasági-pénzügyi, katonai, geopolitikai – pozíciója miatt - írta.

Végezetül a szerző leszögezi: bízva abban, hogy az amerikai hátterű cégek a következő években a közép-európai régióból újra felfedezik Magyarországot, a legnagyobb vívmány egy bilaterális, azaz egy új kétoldalú gazdasági kapcsolat megkötése lenne hazánk és az Egyesült Államok között.

A teljes cikkért KATTINTSON. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában