Air Oradea

6 órája

Abszurd törvény nehezíti az Air Oradea működését

A British Airwaysnél lehetett vezető beosztásban az a szakember, aki a romániai törvények értelmében itthon nem tölthet be igazgatótanácsi tisztséget légi közlekedési intézménynél.

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

A sötétben tapogatóztak az ellenzéki tanácsosok a Nagyváradi Helyi Tanács csütörtöki ülésén annak a napirendi javaslatnak a megvitatásánál, mely az Air Oradea vállalatra vonatkozott. Mivel a határozattervezet úgy volt megfogalmazva, hogy abból gyakorlatilag semmiféle konkrétum nem derült ki, ebből Adrian Madar szociáldemokrata párti (PSD) helyi tanácsos azt szűrte le, hogy az Air Oradeának hat hónapig nem volt igazgatótanácsa, ezért annak a véleményének adott hangot, hogy a vállalatot alapító nagyváradi és Bihar megyei önkormányzatnak nem kellene olyasmivel foglalkoznia, amihez nem ért. Ebben a konkrét ügyben egy erre szakosodott céget kellene megbízni azzal, hogy a nagyváradi légi járatok üzemeltetését menedzselje – vélekedett a politikus. Válaszában Florin Birta polgármester elmondta, hogy ha nem lett volna az Air Oradea, akkor a HiSky légitársaság sem működtetne most járatokat Nagyváradról. Majd bejelentette, hogy az Air Oradeának azért nincs igazgatótanácsa, mert a Közvállalatok Teljesítményellenőrző Ügynöksége (AMEPIP) elutasította a testület összetételét. 
A meglepő hír akkor döbbentett meg igazán mindenkit, amikor Mihai Jurca, Nagyvárad városmenedzsere elmagyarázta, hogy az Air Oradea vállalat igazgatótanácsába javasolt egyik tag, Anca Apahidean, aki korábban a British Airways-nél töltött be vezető funkciót, fennakadt az AMEPIP szűrőjén, mert a törvény értelmében nem lehet igazgatótanácsi tag olyan személy, aki korábban nem volt egy vállalkozás ügyvezetője. „Ha korábban egy ABC-t vezetett volna, akkor most lehetne igazgatótanácsi tag is” – tette hozzá Jurca. És a városmenedzser nem túlzott, hiszen az igazgatótanács másik, a légi közlekedésben komoly tapasztalattal rendelkező tagja is csak azért maradhatott a testületben, mert korábban volt egy saját cége, amelynek egyébként az égvilágon semmi köze nem volt a légi közlekedéshez. Mihai Jurca hozzátette, hogy nemcsak Nagyváradon jelentett problémát ez a törvény, hanem az országban máshol is, ezért most ideiglenes igazgatótanácsot választanak, és közben arra kérik a politikai döntéshozókat, hogy változtassák meg a jogszabályt.
Adrian Madar viszontválaszában azt fejtegette, hogy az effajta nehézségeket jelezni kellett volna annak idején a megvalósíthatósági tanulmányban, nem pedig három évvel az Air Oradea megalapítása, és 15 millió lejnek a vállalatba való átutalása után szembesülni ezzel a problémával. Florin Birta erre reagálva kifejtette, hogy Adrian Madar logikáját követve a hőszolgáltató vállalatról és a vízművekről is le kellene mondania a váradi önkormányzatnak, mert ezeknek az igazgatótanácsát is ugyanannak a törvénynek az alapján kell kiválasztani, mint az Air Oradea vállalatét. Véleménye szerint nem a vállalatról kell lemondani, hanem a rossz törvényt kell megváltoztatni.
Hozzászólt a kérdéshez Szabó József RMDSZ-es helyi tanácsos is, aki jelezte, hogy a határozattervezetből nem derül ki semmi abból, hogy miért is utasította el az AMEPIP az igazgatótanács összetételére vonatkozó javaslatot. A helyi tanács végül néhány tartózkodás mellett fogadta el az Air Oradea vállalatra vonatkozó határozattervezeteket. A második határozattervezetben megválasztották az ideiglenes igazgatótanácsot, melynek tagja Mihai Jurca, Mihaela Simona Roșan és Vlad Feneșan lettek.
Az ülés után Mihai Jurca lapunknak elmondta: az idén módosították a korporatív kormányzást szabályozó törvényt, és ebben sokkal szigorúbbak a követelmények, mint voltak korábban. Csakhogy az új törvény nem veszi figyelembe a komoly szakmai tapasztalatot, mert az igazgatótanácsi tagságot ahhoz köti, hogy a tagjelölt rendelkezzen ügyvezetői tapasztalattal egy cégnél. Így aztán hiába van valakinek nagyon komoly tapasztalata egy szakterületen, ha nem volt ügyvezető egy kft-ben vagy egy részvénytársaságban, akkor nem lehet igazgatótanács tag. Márpedig a magánszektorban tevékenykedő szakemberek általában nincsenek benne egy cég igazgatótanácsában, hogy ügyvezetői tapasztalatra is szert tegyenek. Jurca hozzátette: a mostani igazgatótanácsot ideiglenes jelleggel öt hónapra választották meg, és reménykednek abban, hogy időközben módosítják a törvényt. Anca Apahidean addig tanácsadóként segíti az Air Oradea munkáját, de nem lehet benne az igazgatótanácsban, és ha nem módosítják a törvényt, akkor a jövőben sem vállalhat szerepet ebben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában