2 órája
A videójátékok lassuló bevételnövekedése miatt aggódnak a stúdiók
Az elmúlt két évtizedben a videójátékok piaca és népszerűsége robbanásszerűen növekedett: egykor réteghobbinak számított, mára viszont egy 220 milliárd dolláros iparággá vált, az elmúlt években viszont elkezdett stagnálni. A videójátékok fejlesztése drága mulatság, a növekedéshez pedig új megközelítésekre lesz szükség.
Stagnál a videójáték-ipar
Forrás: AFP
Fotó: LEVIN DEN BOER
A Covid után történt egy nagy visszaesés az videójáték-ipar növekedésében, ám idén újra elkezdett felfelé ívelni a játékgyártók görbéje, de a fejlesztési költségek folyamatos problémát jelentenek.
A kulcsfontosságú platformok – konzolok, kézi eszközök és mobilok – már elérték széles népszerűségüket, de a kiterjesztett valóság (AR) és a virtuális valóság (VR) még mindig nem tud magas fordulatszámon pörögni, és rövid távon nem fogja átalakítani a piacot.
A Boston Consulting Group felmérése szerint az emberek több időt töltenek videójátékokkal, mint bármely más szórakozási formával, és ez akár élethosszig tartó tevékenység is lehet. Azok a kiadók és fejlesztők, amelyek megragadják az új lehetőségeket és alkalmazkodnak az új modellekhez, még a változó környezetben is előreléphetnek.
Gyorsan nőnek a fejlesztési költségek
A két számjegyű növekedés sokáig a videójáték-ipar meghatározó jellemzője volt: 2016 és 2021 között az iparági bevételek 131 milliárd dollárról 211 milliárd dollárra emelkedtek, ami évi 13 százalékos összetett növekedési ráta – emlékeztet a Világgazdaság.
Azonban 2021 és 2023 között a növekedés üteme egy százalékra csökkent.
A jelenlegi előrejelzések szerint 2024-re a bevételek elérik a 221 milliárd dollárt, majd 2028-ra 266 milliárd dollárra növekednek, évi 5 százalékos növekedési ütemmel. A lassuló bevételnövekedés aggodalomra ad okot, különösen azért, mert a költségek viszont gyorsan nőnek. 2017 és 2022 között az AAA PC- és konzoljátékok fejlesztési költségei évi 6 százalékos növekedési ütemmel emelkedtek, és 2022 és 2028 között ez az ütem várhatóan 8 százalékra nő. A legtöbb kiadó már most azzal számol, hogy a költségek tovább emelkednek.
Az iparág előtt álló kihívások ellenére a kreatív gondolkodás és gyors cselekvés lehetővé teszi a játékgyártó cégek számára, hogy a siker továbbra is elérhető cél maradjon.
A Világgazdaság cikkéből kiderül, hogy a bevételnövekedéshez milyen új megközelítésekre van szükség.