Eurostat

Tegnap, 18:57

A fiatalok körében aggasztó méreteket öltő munkanélküliségre hívja fel a figyelmet egy jelentés

A fiatalok körében aggasztó méreteket öltő munkanélküliségre hívja fel a figyelmet egy jelentés

Fotó: Illusztráció/Orbán Orsolya

Agerpres

Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája - hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése, amelyben az uniós statisztikai intézet, az Eurostat tavaly decemberi adataira hivatkoztak.
A Társadalmi Figyelő nevű projekt keretében ismertetett jelentésben az alapítvány képviselői rámutattak: a számok is igazolják, hogy olyan társadalom- és gazdaságpolitikára van szüksége az országnak, amely az iskolaelhagyással és az oktatás minőségével kapcsolatos problémák kezelése mellett hangsúlyt fektet a készségekre és a ,,foglalkoztathatóságra" is az iskolai tantervnek a munkaerőpiac igényeihez igazításával. Ezzel párhuzamosan szükség van egy kommunikációs kampányra is, hogy meggyőzzék a munkáltatókat: ne vonakodjanak a 25 éven aluliak felvételétől - nyomatékosították.
A szervezet közleménye szerint 2024 decemberében Romániában minden korcsoportban viszonylag alacsony volt a munkanélküliségi ráta. Az aktív népesség körében 5,7 százalékos munkanélküliséget jegyeztek. Ez az arány az 5,8 százalékos európai átlag alatt van, és sokkal alacsonyabb, mint például Spanyolországban (10,6 százalék), Görögországban (9,3 százalék), Finnországban (8,7 százalék), Svédországban (8,6 százalék) vagy Észtországban (7,8 százalék).
A 25 év alattiak korosztályában azonban más a helyzet, 26,3 százalékos munkanélküliségi rátával Románia volt az éllovas tavaly decemberben. Olyan országok követték ebben a rangsorban, amelyekben általában véve magas a munkanélküliség, mint például Spanyolország (25,2 százalék), Svédország (23,5 százalék) vagy Görögország (22,5 százalék). Az uniós átlag 14,6 százalék volt ebben a korosztályban. Magyarország alig maradt el az ettől, ott a fiatalok 14,4 százaléka volt munkanélküli, míg Bulgáriában 9,6 százalékuk.
A tájékoztatás szerint Romániában a fiatalok munkanélküliségi rátája azonos a nők és a férfiak esetében. Ezzel szemben Litvániában a fiatalkorú férfiak körében 5,5 százalék, a nőknél 18,6 százalék volt a munkanélküliségi arány, Görögországban pedig a férfiaknál 19,9, a nőknél 26,3 százalék. Luxemburgban és Belgiumban a fiatal férfiak körében magasabb a munkanélküliségi ráta, mint a nőknél: Luxemburgban 24,7, illetve 17,7 százalék, Belgiumban pedig 19,6, illetve 14,9 százalék a ráta - mutattak rá a jelentésben.
Ebben azt is hangsúlyozták, hogy Romániában a 2007-es uniós csatlakozása óta minden évben magas volt a munkanélküliség a fiatalok körében, de ez az első alkalom, hogy az ország uniós viszonylatban az első helyen áll ebben a tekintetben. Eddig többnyire Spanyolország, Görögország és Olaszország küzdött a legnagyobb problémákkal ezen a téren, de itt jelentősen javult a helyzet.
A nem foglalkoztatott, ugyanakkor oktatásban és képzésben sem részesülő (angolul: not in employment, education or training - NEET) 29 év alatti fiatalok arányát tekintve is listavezető Románia az EU-ban 19,4 százalékos aránnyal, miközben az uniós átlag 11 százalék - derül ki még a jelentésből.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában