Tragédia

Tegnap, 11:31

A Charlie Hebdo a tíz évvel ezelőtti terrortámadásra emlékezik különszámában

A sokkoló támadás tíz évvel ezelőtt történt a szatirikus lap munkatársai ellen. A Charlie Hebdo szerkesztőségében történt vérengzésben tizenketten haltak meg.

A Charlie Hebdo szerkesztőségének meggyilkolt munkatársait ábrázolja a rajz egy épület falán

Forrás: Hans Lucas via AFP

Fotó: Maeva Destombes

2015. január 7-én egy algériai származású muszlim testvérpár, Sait és Cherif Kouachi berontott a Charlie Hebdo francia szatirikus magazin szerkesztőségébe, és vérengzést rendezett. A támadás során a testvérek hidegvérrel lelőtték a szerkesztőség tagjait, köztük neves újságírókat és karikaturistákat, valamint a helyszínre érkező rendőröket. Az incidensben tizenketten meghaltak és többen megsebesültek. A támadók elmenekültek a helyszínről.

Charlie Hebdo
A Charlie Hebdo karikaturistái tíz évvel a támadás után is titkos helyen dolgoznak
Fotó: Romain Costaseca / Forrás: Hans Lucas via AFP

A következő két napban egy harmadik támadó megölt négy zsidó túszt egy Párizs külvárosában lévő kóser szupermarketben. Ez a fegyveres egy videóban azt mondta, hogy a támadásokat összehangoltan, az Iszlám Állam nevében hajtották végre. Az elkövetők után hajtóvadászat indult, végül mindannyian a rendőrökkel vívott tűzpárbajban haltak meg.

A tragédia nemzetközi visszhangját növelte, hogy a két muszlim férfi nem csupán egy újság szerkesztősége, de gyakorlatilag a szólásszabadság intézménye ellen intézett támadást, annak közvetlen kiváltó oka ugyanis a lap által közölt Mohamed-karikatúra volt.

A Charlie Hebdo elleni támadás következményei messze túlmutattak a közvetlen tragédián, és mély nyomot hagytak a francia társadalomban és politikában. Az incidensre válaszul széles körű tüntetések törtek ki országszerte, rengetegen vonultak az utcára, hogy kifejezzék szolidaritásukat az áldozatokkal és a szólásszabadság iránti elkötelezettségüket. A „Je suis Charlie” jelszó világszerte a szólásszabadság védelmének jelképévé vált.

Az eset nyomán Franciaországban és más európai országokban is felerősödtek a viták a vallási intoleranciáról, a szélsőségességről és a terrorizmus elleni intézkedések szükségességéről, ennek ellenére az ország és az Európai Unió vezetése a migrációs válság megoldása helyett továbbra is inkább a migránsok elosztására koncentrált.

Franciaország leghíresebb karikaturistáinak lemészárlása az al-Kaida és az Iszlám Állam által elkövetett szörnyű merényletek sorozatának kezdetét jelentette, amelyek a következő években több száz emberéletet követeltek Franciaországban és Nyugat-Európában – mutat rá a France24 francia hírportál.

Charlie Hebdo
A Charlie Hebdo különkiadással emlékezik az iszlamista fegyveresek által elkövetett támadás 10. évfordulóján
Fotó: Martin Lelievre / Forrás: AFP

Arról, hogy milyen körülmények között dolgoznak manapság a Charlie Hebdo karikaturistái és hogyan készül Párizs az évfordulóra, itt olvashat bővebben.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában