14 órája
Színekbe rejtett történetek a TEG-ben
Színek szimfóniája címmel nyílt meg a Monospetriből elszármazott, jelenleg Párizsban élő Bárány Mária egyéni tárlata április 14-én a nagyváradi Tibor Ernő Galériában.

P. Nagy Noémi
Színekből nem volt hiány a Tibor Ernő Galéria (TEG) legújabb tárlatán, amelynek megnyitójára a váradi érdeklődők mellett a megyéből, Monospetriből is szép számban érkeztek. A megjelenteket Csathó Töhötöm, a TEG művészeti vezetője köszöntötte, örömét fejezve ki, hogy a Franciaországban élő és alkotó képzőművész visszatért Bihar megyébe, hogy itt is bemutassa alkotásait, művészeti látásmódját, amelyet pár szóban így lehetne jellemezni: „autodidakta ecsettel, ösztönből a lélekig”. Elhangzott, hogy Bárány Mária festményein keresztül egy olyan világot szeretne megmutatni, amelyben a színeknek, formáknak és motívumoknak külön életük van – történeteket mesélnek, emlékeket idéznek és érzéseket ébresztenek.

Autodidakta művészként indultam el ezen az úton, amely kezdetben a gyermekfoglalkozások eszköze volt, mára azonban saját, egyre bővülő alkotói univerzumommá vált. Művészi látásmódomat a gyermeki kíváncsiság, a felfedezés öröme és az érzelmi kapcsolódás iránti vágy formálja. A színek és textúrák szabad használata, az élénk tónusokkal való játék és a különböző stílusjegyek ötvözése számomra nem technikai döntések, hanem ösztönös megnyilvánulások
– vallja a képzőművész. Munkáin gyakran jelennek meg állatok, mesés lények, virágok, de absztrakt alakzatok, szürreális lények is, ezek mellett a harsány színek egymásmellettisége jellemzi a festményeket.

A tárlatmegnyitón Bárány Mária azt is megosztotta az érdeklődőkkel, hogy nála hogyan zajlik az alkotói folyamat az ötlettől a kész műig.
Az ötletek spontán jönnek, van mikor fekszem az ágyban, eszembe jut valami, kipattanok és egész éjjel festek. Általában éjjel dolgozom, akár reggelig is, mert, ha abbahagyom másnap már valami egészen más jutna eszembe. Nem szoktam előre ötletelni, általában a vásznat magam elé teszem, felviszek egy alapszínt és abban meglátott vonásokat dolgozom ki. Szeretem keverni a technikákat, a stílusokat. A naiv festészet, az absztrakt, a szürrealizmus, sok minden tetszik. Nem szeretek csak egy felé orientálódni, hanem szeretnék minél többet megmutatni a világ színességéből
– részletezte Bárány Mária, elárulva azt is, hogy a vászon mellett régi bútorokat is fest, új életet adva ezzel a kidobott bútordaraboknak.

Az alkalmon közreműködött a Duo Sola Fide: Thurzó Sándor József brácsaművész és Fórián Andrea.
