Munkálatok

14 órája

Zajlik végre a sztrádaépítés Biharban

Több száz munkagép és munkás dolgozik jelenleg az erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszán.

Zajlik végre a sztrádaépítés Biharban

Fotó: Paul Lelea

Pap István

Gőzerővel zajlik az észak-erdélyi autópálya építése azon a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszon, ahol az elmúlt tizenkét évben semmi nem történt, és amelyet 2026 nyaráig be kell fejezni. A Bihoreanul hetilap helyszíni beszámolója szerint a 26,35 kilométeres szakasz építésére a kivitelező Construcții Erbașu cég több mint kétszáz munkagépet és közel négyszáz munkást mozgósított, akik éjt nappallá téve dolgoznak, ugyanis májusban már elkezdődnek az első aszfaltozások. Az Erbaşu cég idén januárban kezdte el tizenkét évvel ezelőtt az amerikai Bechtel cég által abbahagyott munkálatot, de az előkészületek már tavaly nyáron megkezdődtek. Bisztraterebesen telepítettek több mint 100 vadonatúj moduláris irodakonténert, egy laboratóriumot, egy betonadagoló üzemet, amely óránként több mint 200 tonna anyagot képes szállítani, valamint több tucat hektárnyi aggregátum tárolására alkalmas tárolóhelyet. Egy másik bázison, Érábrányon az irodákon kívül egy óránként 400 tonna anyagot termelő zúzóberendezés és egy 240 tonna/óra teljesítményű aszfaltállomás működik. A berendezéseken kívül 203 teherautó, buldózerek, kotrógépek, újrahasznosítók állnak a cég rendelkezésére – írja a hetilap. 

Az autópálya-szakaszon összesen 376-an dolgoznak kőművesektől, gépkezelőkön és mérnökökön át az irodaszemélyzetig. A pályaszakasz talán leglátványosabb eleme a berettyószéplaki viadukt, amely 1,65 kilométer hosszú, és amelynek nagy részét még a Bechtel cég építette meg. Ezen a műtárgyon most rögzítik a közvilágítás kábeleit. A hetilap beszámolója szerint a 26 kilométeres szakaszból mindössze két kilométeren nem zajlik a munka, mert erre a rövid, olajmezőn áthaladó szakaszra a kivitelező még mindig várja az építési engedélyt. Minden más helyen már erősítik a támfalakat, építik a vízelvezető dréneket és a gátakat, földet ásnak és töltenek fel. A tervek szerint 480 ezer köbméternyi domboldalt ásnak ki, és a kiásott föld egy részét a völgyekbe szállítják, hogy ezzel is kiegyenlítsék a nyomvonalat. Berettyószéplak és Bisztraterebes között 19 műtárgy épül kishidaktól és hidaktól kezdve felüljárókon át viaduktokig. „Ugyanakkor precíziós munkák is folynak” – mondta a hetilapnak Bogdan Mureșan építésvezető, példaként említve 19 vasbetonszerkezet befejezését, melyek a hidakat, a viaduktokat és felüljárókat fogják tartani. A leglátványosabb és a leghosszabb ezek közül a berettyószéplaki viadukt, de ezen kívül az Erbașu további három viaduktot fog még építeni: egyet Bályoknál, mely 320 méter hosszú lesz, valamint egy 200 méteres és egy 120 méteres viaduktot Érábránynál. Az ütemterv szerint májusban kezdődnek az aszfaltozások a már elkészült szakaszokon.

Hosszú történet

Az Észak-erdélyi autópálya története 2004-ig nyúlik vissza, az amerikai Bechtel cég ekkor kezdte meg a sztrádaépítést a román kormánnyal kötött szerződés alapján. A Bors és Brassó közötti, 415 kilométer hosszúra tervezett autópályából az eltelt húsz év alatt mindössze 144 kilométer készült el, és azok sem összefüggő szakaszok, egyébként pedig Bihar megyében csupán 5,35 kilométernyi autópálya épült meg húsz év alatt Bihar és a román–magyar határ között. 2013-ban a kormány szerződést bontott a Bechtel céggel. Ezt követően a beruházást több szakaszra bontották, és mindegyikre külön írtak ki tendert. A Marosvásárhely és Brassó közötti 150 kilométeres szakaszt kivették az eredeti tervekből, úgyhogy a 2003-ban még 415 kilométeresnek elképzelt autópálya 270 kilométer hosszú lesz, amikor elkészül. A Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti 26,35 kilométeres szakaszra 2021-ben kiírt tendert az Erbașu Construcții cég vezette konzorcium nyerte el 524,9 millió lejért áfával együtt, csakhogy az országútkezelő társaság (CNAIR) érvénytelenítette a közbeszerzést, és egy újabbat írt ki, melyet tavaly tavasszal szintén az Erbașu Construcții cég nyert el. Ennek a tendernek az értéke már 884,1 millió lej áfával együtt. A szintén Bihar megyében lévő Bisztraterebes és Bihar közötti 28,55 kilométeres szakasz építésére ugyancsak 2021-ben kiírt tendert a Selina cégcsoporthoz tartozó Trameco vezette konzorcium nyerte el 326 millió lejért, azonban nem kezdték el a munkálatokat, hanem a költségvetés emelését kérték arra hivatkozva, hogy sokkal több munkálatot kell elvégezni annál, mint amennyi a tender műszaki leírásában szerepelt. A CNAIR elutsította a kérést, ehelyett szerződést bontott a konzorciummal és új tendert írt ki, de már sokkal nagyobb költségvetéssel. Az új tendert a Precon Transilvania és a galaci Citadina 98 cégekből álló társulás nyerte el a tavaly, a beruházás költségvetése 785,2 millió lej lett, de a kivitelezési szerződést csak 2024-ben írták alá, ráadásul a munkálat megkezdésére vonatkozó rendelkezés csak idén kezdődhet el, és meg kell még várni az ügyben még folyamatban lévő per ítéletét.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában