16 órája
Ezek a hormonok felelősek az éhségérzetért
Szervezetünk roppant összetett mechanizmusok alapján működik. Az éhség- és teltségszabályozó rendszer az agyban és zsigerekben lévő hormonok interakciójaként működik, melyek az anyagcsere sebességét, az étvágyat és a zsírraktározást határozza meg.

Hét hormon határozza meg, hogy mennyi ételt kívánunk
Forrás: Shutterstock
Fotó: New Africa
Az, hogy ki mennyit eszik, hogy raktározza a zsírt, egy rendkívül összetett folyamat eredménye, azonban 7 hormon szerepe kikerülhetetlen. Vajon ha ezek arányát sikerül befolyásolni, elérhető az éhségérzet csökkentése? – teszi fel a kérdést cikkében a Life.hu.

Fotó: New Africa / Forrás: Shutterstock
Az agy és a hormonok játéka befolyásolja étvágyunkat
Az éhség- és teltségszabályozó rendszer az agyban és zsigerekben lévő hormonok interakciójaként működik, melyek az anyagcsere sebességét, étvágyat, zsírraktározást határozza meg. Ennek evolúciós funkciója van, mivel segít egy bizonyos súly megtartásában, ami igen jól jött az őskorban.
Ezek egy részét befolyásolhatják genetikai tényezők, életmód, egészségügyi állapotok, valamint a testtömeg.
Egyesek a táplálékfelvétel rövid távú szabályozását vállalják magukra a túlevés megakadályozására, míg mások hosszú távú raktározásra összpontosítanak, hogy fenntartsák a szervezet energiaraktárait.
Az alábbi hormonok befolyásolják az éhség- és telítettségérzetet:
- Leptin
Zsírszövet által termelt hormon, amely jelzi a telítettséget és csökkenti az éhségérzetet. Elhízottaknak gyakran magasabb a leptinszintjük, mivel zsírszövetük jelentős mennyiséget termel, vagy érzéketlenek a hormonra. - Ghrelin
Étvágyat stimulál, étkezés előtt magas a koncentrációja, szintje étkezés után csökken. Diéta idején növekedhet a ghrelin szintje, ami nehezíti a fogyást. - Kolecisztokinin (CCK)
Étkezés után szabadul fel, lassítja az emésztést, ezzel csökkentve az éhségérzetet. - Inzulin
Étkezés után felszabaduló hormon, amely segít a cukor lebontásában és a glükóz tárolásában, elősegíti a telítettség érzését. Inzulinrezisztencia, amit gyakran elhízás és helytelen táplálkozás okoz, megzavarhatja ezt a folyamatot. - Kortizol
Stresszhormon, magas szintje növelheti az étvágyat, különösen a kalóriadús ételek iránt, ha krónikus stressz áll fenn.
- Glukagon-szerű peptid-1 (GLP-1)
Táplálkozást követően termelődik, telítettségérzetet vált ki, valamint lelassítja az emésztést, segítve az éhségérzet csökkentését. - Glükóz-dependens inzulin-tropikus polipeptid (GIP)
Vékonybél termeli étkezés után: növeli az inzulinszintet és gátolja a zsír lebontását. További kutatások szükségesek a hormonnal kapcsolatban.
Hormonszabályozással sikeres lehet a fogyókúra? A választ IDE kattintva olvashatja.
Bulvár-celeb
- Fontos üzenete van a házszámnak
- Ezért vágják le egyes férfiak a szempillájukat (videó)
- Mutatunk néhány természetes probiotikum-alternatívát
- Tudja, mennyi egy csapott evőkanál só? A kanálkisokosból ez is kiderül!
- Hangyainvázió a konyhában? Így tartsa távol a kis rovarokat