Mélyütések

7 órája

Így okozna visszafordíthatatlan károkat Ukrajna EU-csatlakozása

Ukrajna EU-csatlakozása jelentős változásokat hozna az unió számára, amelyek mind politikai, mind gazdasági szempontból mélyrehatóak lennének. A kihívások leküzdése nélkül Ukrajna csatlakozási folyamata hosszú és bonyolult lesz, miközben geopolitikai tényezők figyelembevételével kell döntéseket hozni az egységes európai jövő érdekében.

Néhány hónapja megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió és Ukrajna között, de a folyamatot számos kihívás övezi

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Szerhij Dolzsenko

Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban kérdezte a Magyar Nemzet Gálik Zoltánt, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszékének docensét. A szakértő úgy értékelte, hogy a konfliktus lezárása és a koppenhágai kritériumok teljesítése nélkül a csatlakozás csak elméleti lehetőség marad.

Ukrajna EU-csatlakozása, csatlakozási tárgyalások, kihívások
Ursula von der Leyen, az Európai Bizotság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 
Fotó: Szerhij Dolzsenko / Forrás: MTI/EPA

Ukrajna EU-csatlakozása okkal várat magára

Néhány hónapja megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió és Ukrajna között, de a folyamatot számos kihívás övezi, amelyek megnehezítik a belépést a közeljövőben. A geopolitikai elköteleződések váltakoztak, ami megnehezítette a nyugati integrációs próbálkozásokat. Ukrajna lobbija még Petro Porosenko elnöksége alatt kezdődött, amikor 2014-ben európai uniós társulási szerződést kötött, amely szabadkereskedelmi lehetőségeket kínált, de szigorú reformokat követelt meg. Az EU elvárta, hogy Ukrajna teljesítse a jogállamiság, a kormányzás és a kisebbségi jogok terén támasztott követelményeket. 

Az Európai Bizottság egykori vezetője, Jean-Claude Juncker 2016-ban kizárta a tagság lehetőségét 20-25 éven belül, ami rávilágított a csatlakozás nehézségeire. Ezt követően az orosz–ukrán háború kirobbanása 2022 februárjában új helyzetet teremtett. Volodimir Zelenszkij elnök csatlakozási kérelmet nyújtott be, és az EU gyors reagálása következtében Ukrajna tagjelölti státusa elindult.

A 2022-es nyílt orosz–ukrán konfliktus jelentős akadályokat gördített az előrehaladás elé

– emelte ki Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense. A tagjelölti státus ellenére a koppenhágai kritériumok teljesítése háborús körülmények között szinte lehetetlen. A szakértő szerint a konfliktus lezárása alapfeltétel, hogy Ukrajna érdemben közeledhessen az EU-hoz.

Nem csupán technikai vagy politikai kérdésről van szó, hanem a háború vége után is hosszú időt vesz igénybe az igazodás

– fogalmazott Gálik.

Ukrajna demokratikus intézményeinek stabilitása ugyanakkor erősen kérdéses, ahogyan arra több elemzés is rávilágított: a korrupció és a demokratikus deficitek továbbra is jelentős problémát jelentenek. Az ukrán politikai teret többnyire oligarchikus érdekek uralják, és a bírósági rendszer is súlyosan korrupt. Az elhalasztott választások sem segítik a demokratikus fejlődés útját.

A jogharmonizáció becslések szerint 13-15 évet venne igénybe, mivel Ukrajna törvénykezése még a szovjet rendszerre épül. Az orosz megszállás alatt álló területeken a kormányzás aligha valósulhat meg, ami szintén akadály az uniós tagság felé vezető úton.

Ukrajna pénzügyi helyzete katasztrófát okozna az EU-ban, erről további részleteket IDE kattintva olvashat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában