4 órája
Kiskaput keres a baloldal a kábítószer iskolai népszerűsítésére
Magyar Péterék házi tv-jében elhangzott interjú szerint az óvodai és iskolai szociális segítők képzésén keresztül szeretnék bevinni a liberális drogpolitika elemeit a köznevelési intézményekbe.
A baloldali drogpolitika továbbra is az ártalomcsökkentés eszméjére épül, miközben megpróbálja kijátszani a jogi kereteket
Forrás: BSIP via AFP
Fotó: Godong
Magyar Péter testvérének, Magyar Mártonnak a Kontroll nevű médiumában látott napvilágot egy droglobbista interjú – tudatta a Drogkutató Intézet(DKI). Mint írták, a beszélgetésben Sárosi Péter, a droglegalizáció-párti Drogriporter portál vezetője, valamint Csák Róbert, a Budapesti Kábítószer Egyeztető Fórum jelenlegi irányítója vett részt. Utóbbi testület lenne hivatott végrehajtani a fővárosi drogstratégiát, azonban a Főpolgármesteri Hivatal mindeddig nem jelölt ki erre külön szakembert, így a koordinációt politikai kinevezettek látják el.
A liberalizáció hívei a kormányt hibáztatják
Az interjú fő narratívája egyértelmű volt: a főváros drogstratégiája kiváló, csupán a kormány vonja meg a forrásokat, és ezért nem tudnak valódi eredményeket felmutatni. Ez a megközelítés régi baloldali taktikát idéz: ha valami nem működik, azért mindig más a felelős, sosem a saját döntéseik vagy stratégiájuk hibája.
A beszélgetés azonban egy ennél is árulkodóbb és veszélyesebb kijelentést tartalmazott. A drogpolitika baloldali megközelítése az úgynevezett „ártalomcsökkentés” elvén alapul, amely nem a drogfogyasztás megszüntetésére, hanem annak szabályozott fenntartására és „biztonságosabbá tételére” törekszik. Ez a filozófia teljes mértékben szembemegy a nemzeti drogstratégia elveivel, amely a megelőzésre, a felvilágosításra és a drogfogyasztás teljes visszaszorítására épül.
Kiskaput keresett a baloldal
Mivel az iskolákban az ilyen prevenciós álca mögé bújtatott programok nem kapnak hivatalos engedélyt, az interjúban elhangzottak szerint
találtak egy kiskaput: az óvodai és iskolai szociális segítők képzésén keresztül szeretnék bevinni a liberális drogpolitika elemeit a köznevelési intézményekbe.
Ez különösen aggasztó fejlemény, hiszen ezeknek a szakembereknek nincs megfelelő addiktológiai vagy prevenciós képzettségük, mégis ők kapnának módszertani segítséget a drogokról szóló felvilágosításban. A beszélgetésből az is kiderült, hogy már szerveztek találkozókat és tréningeket ezeknek a szociális segítőknek, ahol „praktikus tippeket” adtak nekik. A kérdés azonban az, hogy ezek a tippek valóban a megelőzést szolgálják-e, vagy inkább a drogliberalizációs eszmék terjesztésének eszközei.
További aggodalomra ad okot egy új adatbázis létrehozása, amelyet a fővárosi drogstratégia keretein belül fejlesztenek. Ennek állítólag az a célja, hogy az iskolák könnyebben megtalálhassák a megfelelő drogprevenciós szolgáltatásokat. Érdemes kiemelni, hogy a fővárosi drogpolitika teljes mértékben az ártalomcsökkentő, vagyis a drogfogyasztás legalizálását célzó szervezetekhez kötődik. Ez pedig azt jelenti, hogy az adatbázis kizárólag olyan szervezeteket ajánlana az iskoláknak, amelyek ezen az ideológiai vonalon mozognak, miközben a kormány drogellenes stratégiáját követő intézmények háttérbe szorulnának.
A teljes cikket itt olvashatja el.