2025.03.19. 08:24
Szijjártó Péter: Vietnám ugyanolyan külpolitikai stratégiát hajt végre, mint Magyarország (videó)
Vietnámban tárgyalt a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter a mai látogatásáról a közösségi oldalán adott hírt, bejegyzésében azt írta, hogy Vietnám és Magyarország is a béke pártján áll. A tárcavezető közölte: stratégiai együttműködés kezdődik Magyarország és Vietnám között a nukleáris iparban.

Vietnámban tárgyalt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Vietnám ugyanolyan külpolitikai stratégiát hajt végre, mint Magyarország: ők is a béke pártján állnak, és kiegyensúlyozott stratégiájuknak köszönhetően ők is jóban vannak a világpolitika valamennyi fontos szereplőjével
– írta a Facebook-oldalán közzétett posztjában Szijjártó Péter.
Idén ünnepeljük a diplomáciai kapcsolataink felvételének 75. évfordulóját, és a kölcsönös tisztelet talaján való együttműködésünk eredményei is egyértelműek: a magyar vállalatok a gyógyszeripar, az élelmiszeripar és az orvosi eszközök területén is rendre növelik a piaci részesedésünket és a védelmi ipari együttműködésünk is egyre bővül. Bui Thanh Son külügyminiszter-kollégámmal sikeres tárgyalásokat folytattunk a további kétoldalú együttműködési lehetőségekről
– közölte a tárcavezető.
Szijjártó Péter: stratégiai együttműködés kezdődik Magyarország és Vietnám között a nukleáris iparban
Stratégiai együttműködés indul Magyarország és Vietnám között a nukleáris ipar területén, hazánknak jelentős szerepet szánnak a délkelet-ázsiai ország nukleáris iparának fejlesztésében a technológia és a képzés terén – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Hanoiban.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a vietnámi kollégájával, Bui Thanh Sonnal folytatott megbeszélése után, hogy
az eddigi sikeres kétoldalú együttműködést új, stratégiai területre terjesztik ki, ugyanis a délkelet-ázsiai országban döntés született az atomenergia felhasználásáról, így megkezdődik a nukleáris ipar fejlesztése, amiben Magyarországnak is komoly szerepet szánnak a technológia és a képzés terén.
Rámutatott, hogy már korábban is számos leendő vietnámi nukleáris mérnök tanult hazánkban, de ezt a programot kibővítik, és így százával fognak érkezni a jövőbeli nukleáris szakemberek Magyarországra, hogy ott vegyenek részt a képzésben és az oktatásban.
Ezután hangsúlyozta, hogy Vietnám az elmúlt időszakban igen látványos gazdasági fejlődést produkált, a növekedés üteme gyakran két számjegyű, s alig tíz év alatt harmincmillió új munkahelyet teremtettek.
És a két ország közötti problémamentes politikai kapcsolatrendszer alkalmat ad arra is, hogy a magyar vállalatok, a magyar gazdaság kivegye a maga részét a vietnami gazdaság sikeréből
– szögezte le.
Üdvözölte, hogy
az utóbbi hónapokban ugrásszerű fejlődésnek indult a kétoldalú kereskedelem, tavaly ennek volumene 17 százalékkal nőtt, idén januárban pedig további 66 százalékkal, így összértéke az év végére reálisan meghaladhatja az egymilliárd dollárt.
Leszögezte, hogy ebben nagy szerepe van a Vietnámból Magyarországra irányuló, és hazánk gazdasága szempontjából igen fontos elektronikai szállításoknak, ugyanakkor a magyar cégek is jelentős sikereket értek el a vietnámi piacon, egyebek mellett az egészségipar, az élelmiszeripar és a hadiipar területén.
Példaként említette, hogy tizenkét repülőgépet szállított le a vietnámi légierőnek egy magyar tulajdonú gyártó, de kitért arra is, hogy a Richter és az Egis is fontos szereplővé vált az ország gyógyszeriparában, ahogy komoly lendületet kapott a magyar naposcsibék, borok és orvosi műszerek exportja is.
Szijjártó Péter: konzuli képviselet nyílik Haiphongban
Szijjártó Péter bejelentette, hogy
Magyarország konzuli képviseletet nyit Vietnám legdinamikusabban fejlődő részében,
a legnagyobb kikötővárosnak számító Haiphongban, hogy hazánk ezáltal a legtöbbet profitálhassa az ország gazdasági fejlődéséből.
A mai napon átadtam a megbízást a képviselet vezetőjének, akinek az lesz a feladata, hogy magyar vállalatok számára a lehető legtöbb segítséget nyújtsa annak érdekében, hogy Vietnám leggyorsabban fejlődő részén a legtöbb lehetőséget kapják akár exportra, akár beruházásokra
– tudatta.
A megbízás átadásán közölte, hogy az együttműködésnek erős alapot ad a személyes jelenlét, ennek nincsen alternatívája, ezt sem a digitalizáció, sem a mesterséges intelligencia nem tudja kiváltani a kapcsolatépítésben.
Így ahhoz, hogy sikeres, kölcsönösen előnyös kapcsolatot építsünk ki a két ország között, ott is kell lenni személyesen. Ezért nyitottuk meg a főkonzulátusunkat Ho Si Minh-városban. Illetve ez az oka annak is, hogy úgy döntöttünk, Haiphongban is létrehozzuk a konzuli képviseletet
– mondta.
Majd hangsúlyozta, hogy Haiphong a jövőben nemcsak Vietnám, hanem az egész délkelet-ázsiai térség legfontosabb kikötőjévé fog válni.
A miniszter leszögezte, hogy Magyarország márpedig hisz az összeköttetésekben, nem érdekelt a világ ismételt blokkosodásában, inkább a konnektivitásra épülő globális együttműködés pártján áll.
Illetve a civilizált és hatékony kelet–nyugati együttműködés fontosságát is érintette, rámutatva, hogy a vállalatok mára egymásra vannak utalva, ezen kölcsönös függőségnek pedig a kereskedelem az alapja.
Szavai szerint ezért a Haiphongból induló szállítási útvonal egyre nagyobb jelentőséggel bír, az ottani jelenlét pedig segíteni fogja a magyar cégeket abban, hogy profitálhassanak a régió gazdaságának igen gyors növekedéséből.
Így én a gazdasági, kereskedelmi és vállalkozások közötti kapcsolatok aktivizálását várom ezen konzuli képviselet megnyitásától Magyarország és Vietnám északi része között
– fogalmazott.
Szijjártó Péter: Magyarország és Vietnám a béke pártján áll az ukrajnai háború tekintetében
Magyarország és Vietnám is a nemzetközi béketábor tagja, ekképp mindkét ország érdekelt az ukrajnai háború minél előbbi diplomáciai rendezésében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Hanoiban.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a vietnámi kollégájával, Bui Thanh Sonnal folytatott megbeszélése után leszögezte, hogy
mindkét ország tagja a béketábornak, mindketten kiállnak a béke mellett a nemzetközi fórumokon.
Egyetértettünk abban, hogy az ukrajnai háborúnak nincsen megoldása a harctéren, ez végérvényesen bebizonyosodott már. Egyetértettünk abban, hogy csak a béketárgyalások tudják elhozni a békét és a megoldást Ukrajna és az ukrajnai háború szempontjából
– hangsúlyozta.
Ezért mind Vietnám, mind Magyarország abban bízik, hogy a közelmúltban megindult amerikai–orosz tárgyalások elhozzák majd a békét a tárgyalóasztal mellett Ukrajna számára
– tette hozzá.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy ebből a szempontból az előző este nagyon biztatóan alakult, hiszen az amerikai és az orosz elnök tárgyalásai még közelebb hozták a béke reményét.
Az elmúlt három év tekintetében soha ilyen közel nem voltunk a békéhez, s reméljük, hogy Brüsszelből nem fogják aláaknázni ezeket a béketörekvéseket
– emelte ki.
Szijjártó Péter üdvözölte Kirgizisztán és Tádzsikisztán közötti határvita lezárását
Örömteli fejlemény a Kirgizisztán és Tádzsikisztán közötti határvita lezárása, amely nagyban hozzájárul a közép-ázsiai térség, és ezáltal az egész világ biztonságának javulásához – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebookon.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kirgiz kollégájával, Zseenbek Kulubajevvel folytatott telefonhívását követően arról számolt be, hogy Közép-Ázsiában régóta feszültséget jelent a Kirgizisztán és Tádzsikisztán közötti határvita, azonban a két ország vezetőinek most sikerült megállapodniuk ennek lezárásában.
Üdvözölte ezt a bölcs döntést, amellyel egy újabb feszültséggóc szűnt meg, ez pedig hozzájárul a térség, és ezáltal az egész világ biztonságának javulásához.
„Örömteli, hogy az azeri-örmény békemegállapodás szövegének véglegesítése után a kirgiz-tádzsik határvitát is átadhatjuk a múltnak” – hangsúlyozta.
„Reméljük, hogy a következő békemegállapodás már az ukrajnai háború vonatkozásában jön létre” – tette hozzá Szijjártó Péter.