Bénultság és felfordulás

5 órája

A spanyol áramszünet kivizsgálása megkezdődött

Hatalmas problémákat okozott a hétfői váratlan áramkimaradás, amely az Ibériai-félszigetet sújtotta. Az áramszünet, amelynek okát még vizsgálják, Spanyolországban és Portugáliában is emberek millióinak életét nehezítette meg, fennakadást okozott a közlekedésben, s az élet számos területén eredményezett káoszt. A Barcelonában dolgozó Segal Viktor a Magyar Nemzetnek elárulta, ő miként élte meg a rendkívüli helyzetet, a vaol.hu pedig egy vasi származású fiatalembert szólaltatott meg. A spanyol kormányfő bejelentette, hogy az ökológiai átmenetért felelős minisztérium felügyelete alatt dolgozó vizsgálóbizottság feladata lesz kideríteni, mi okozhatta a hétfői áramszünetet.

A spanyol áramszünet kivizsgálása megkezdődött

Buszra váró utasok Barcelonában 2025. április 28-án, amikor országos szintű áramszünet volt Spanyolországban és a szomszédos Portugáliában

Forrás: MTI/AP

Fotó: Emilio Morenatti

Spanyolország, Portugália és Franciaország egyes régióiban többórás áramkimaradás volt, amely komoly fennakadásokat okozott a közlekedésben és az üzleti életben. A kormányzatok gyorsan reagáltak a helyzetre, és megkezdődött a helyreállítás. Az áramszünet miatt elképesztő helyzetek alakultak ki.
Az Ibériai-félsziget történetének egyik legsúlyosabb áramkimaradása során tízezrek rekedtek a vonatokon, milliók maradtak telefonos és internetes kapcsolat nélkül, valamint az ATM-ek sem működtek – summázza a Magyar Nemzet a hétfői áldatlan állapotokat. 

A madridi Atocha pályaudvar előtt várakozó utasok 2025. április 28-án, amikor országos szintű áramszünet volt Spanyolországban és a szomszédos Portugáliában
Fotó: Manu Fernández

A lap beszámolója szerint az Ibériai-félsziget történetének egyik legsúlyosabb áramkimaradása során tízezrek rekedtek a vonatokon, milliók maradtak telefonos és internetes kapcsolat nélkül, valamint az ATM-ek sem működtek.

A cikk idézi Pedro Sánchez spanyol miniszterelnököt, aki úgy nyilatkozott, hogy még soha nem tapasztaltak ilyen mértékű rendszerösszeomlást, valamint azt is elmondta, hogy  hétfőn 12.33-kor 

Spanyolország energiahálózata öt másodperc alatt elvesztette a nemzeti kereslet 60 százalékát, azaz 15 gigawattot.

A Magyar Nemzet online felületén olvasható cikk szerint az áramszünet déltájban kezdődött, és hamar megbénította Madrid és Lisszabon életét: összeomlott a forgalom, leálltak a metrók, bezártak az irodák. Spanyolországban mintegy 35 ezer embert kellett evakuálni több mint száz vonatról, amelyek a sínek között rekedtek.  

A kórházak és más létfontosságú szolgáltatások generátorokra váltottak, a benzinkutak leálltak. A legtöbb mobilhálózaton nem lehetett hívásokat kezdeményezni. 

Miként próbálták a helyzetet megoldani, miként élték meg az emberek a káoszt okozó áramszünetet? – erről is részletesen beszámol a cikk.

Barcelonában lassan visszaáll a rend

Tegnap voltak gondok, a telefonok nem működtek, a metró nem járt, a buszoknál hatalmas sorok voltak, a jelzőlámpák nem működtek és a mi éttermünk is teljesen leállt, egyszerűen nem tudtunk kiszolgálni

nyilatkozta Magyar Nemzetnek Segal Viktor, a barcelonai belvárosban, a Ramblánál egy nemzetközi éttermet vivő séf, akinek munkahelye szintén leállt az áramszünet idején. 

A Barcelonában élő, szombathelyi születésű Büki Péter számára borzasztó volt megélni a hétfői, súlyos spanyolországi áramszünetet. A vasi származású fiatalember családjával együtt gyertyafény mellett töltötte az este egy részét az áramszünet miatt – számolt be a vaol.hu. Fotókért, videókért és a részletes személyes beszámolóért kattintson IDE!

A spanyol áramszünet kivizsgálása megkezdődött

Pedro Sánchez spanyol kormányfő kedden bejelentette, hogy az ökológiai átmenetért felelős minisztérium felügyelete alatt dolgozó vizsgálóbizottság feladata lesz kideríteni, mi okozhatta a hétfői áramszünetet. A kormányfő biztosította a nyilvánosságot arról, hogy minden szükséges intézkedést megtesznek annak érdekében, hogy a jövőben hasonló esemény ne fordulhasson elő – adta hírül a Magyar Nemzet.

Sánchez elmondta, hogy a szakemberek már átvizsgálják az áramszolgáltató rendszereket, és néhány órán vagy néhány napon belül megérkezhetnek ezeknek az elemzéseknek az első eredményei. Kiemelte, hogy a vizsgálat során egyelőre semmilyen feltételezést nem fognak kizárni, amíg a végleges eredmények meg nem születnek.

A kormányfő hangsúlyozta: az országos áramszünet nem köthető az atomenergia hiányához, és visszautasította a Vox radikális jobboldali párt állításait.

Akik ezt az incidenst azzal hozzák összefüggésbe, hogy Spanyolország nem rendelkezik atomenergiával, azok vagy nyíltan hazudnak, vagy tudatlanok

– fogalmazott Sánchez.

Európára is kiterjedhetett volna a spanyol és a portugál áramkimaradás

Az Ibériai-félsziget alig kapcsolódik az európai villamos rendszerhez. Még mindig nem tudni a spanyol és portugál áramkimaradás okait, mindenesetre annyi kiderült, hogy az amúgy sem rengésbiztos európai áramrendszerre újabb bizonytalanságokat szabadíthatnak rá.

Az már biztos, hogy súlyos következményei lesznek nemcsak a két érintett országra, hanem egész Európára nézve, erről részletesen a Világgazdaság cikkében olvashat. 

Áramszünet okozott gondokat Grönland egy részén is

Grönland egy része a műholdas kapcsolat biztosította telefon és internet nélkül maradt hétfő este – írta a helyi szolgáltató, a Tusass jelentése alapján az MTI. 

A szolgáltató szerint a kimaradás az Ibériai-félszigeten történt óriási áramszünettel hozható összefüggésbe.

Az érintett régiók a hatalmas sarkvidéki terület ritkán lakott északi és déli részein találhatók, és egyelőre nem lehet pontosan tudni, hány felhasználó maradt kommunikációs kapcsolat nélkül.

„Megszakadt a kapcsolat a spanyol Maspalomasban található berendezéseinkkel, amelyektől nagymértékben függ a műholdas körzetben lévő ügyfeleink ellátása” – írta közleményében a Tusass telekommunikációs vállalat, amely telefon-, internet-, televízió- és rádiószolgáltatásokat nyújt a grönlandiaknak. 

Vizsgáljuk, hogy van-e összefüggés a Spanyolországot sújtó nagy áramkimaradással” – tették hozzá. 

A KNR helyi műsorszolgáltató szerint Grönlandon az érintett területeken élőket saját kérésükre rendőrőrsökön vagy kórházakban helyezték el.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában