Közvélemény-kutatás

Tegnap, 17:58

A fiatalok többsége nem támogatja a drogok legalizálását

Kutatások azt mutatják, hogy a fiatalok továbbra is a nemzedéküket érintő, egyik legégetőbb problémaként tartják számon a kábítószerek elterjedését - közölte a Mathias Corvinus Collegium (MCC) ifjúságkutató intézete kedden az MTI-vel.

A fiatalok többsége nem támogatja a drogok legalizálását

A drogok elterjedését tartják továbbra is a legégetőbb problémának a fiatalok

Forrás: Metropol

Fotó: Keresztesi Balázs

Az „Enyhítsünk vagy szigorítsunk? A magyarországi fiatalok gondolatai a drogszabályozásról” címet viselő kutatásai eredményét elemző összegzésükben egyebek mellett arról írtak, hogy az illegális droghasználat összetett kérdés, hiszen az alapvető egészségügyi és pszichológiai problémakör összekapcsolódik intézményi és közösségi problémákkal, de a szervezett bűnözéssel is.

20210614_ii janos pal papa ter_-2772_MK_ripost_08
Hajléktalanok a II János Pál pápa téren (Illusztráció)
Fotó: Máté Krisztián / Forrás: Ripost

A tájékoztatás szerint az Ifjúságkutató Intézet 2023 elején végzett felmérésében ezer 15-29 éves magyar fiatal személyes megkérdezésével vizsgálta a kábítószerekhez hozzáférés megítélését, amelyből kiderül: 

bár a válaszadók többsége szerint nem könnyű kábítószerhez jutni, a megkérdezettek 44 százaléka szerint viszont igen.

A megkérdezettek 13 százaléka szerint nagyon könnyű, további 31 százalékuk szerint pedig könnyű lenne illegális szerekhez jutni - ismertették -, hozzáfűzve, hogy ez a tendencia növekedést mutat a 2016-os adatokhoz képest, amikor a könnyű hozzáférhetőséget érzékelők aránya - nagyon könnyű 13 százalék, könnyű 23 százalék - alacsonyabb volt.

Az MCC-Ifjúságkutató Intézet szerint mindezek arra utalnak, hogy az illegális kábítószerek tartósan jelen vannak a fiatalok környezetében, azonban nem egyenletes arányban: a drogokhoz való hozzáférést a fiatalabbak egyszerűbbnek érzik.

Azt írták: a korcsoportot a 15-39 évesekre bővítve az tapasztalható, hogy 10 százalékpontnyi különbség figyelhető meg a 25 év alattiak és felettiek között.

A 25 év alattiak majdnem fele, míg a 25 év felettiek jelentősen kisebb arányban gondolják könnyűnek a hozzáférést. A 15-19 évesek 46 százaléka, a 20-24 éveseknek pedig 49 százaléka gondolja úgy, hogy ha akarna, könnyen hozzájuthatna illegális kábítószerhez

– írta az intézet kutatásai eredményeit elemezve.

Közleményükben kitértek arra is, hogy a nemek között is nagyjából 10 százalékpontos különbség látható a 40 év alattiak csoportjában: a férfiak 46 százaléka, a nők 37 százaléka tartja könnyűnek a hozzáférést a drogokhoz. Területi szempontból kiemelkedik Budapest, ahol minden második megkérdezett szerint könnyű hozzájutni kábítószerekhez, hasonlóképpen gondolják a Dél-Alföldön és Észak-Magyarországon élők.

A közlemény szerint az Ifjúságkutató Intézet fesztiválkutatása arra is rávilágított, hogy a fiatalok jelentősen nagyobb kockázatnak vannak kitéve a fesztiválokon.

Míg az országos átlag szerint a fiatalok 42 százaléka vélte úgy, hogy könnyen hozzáférhetne kábítószerekhez, a fesztiválozók 51 százaléka állította ugyanezt a rendezvények területére vonatkozóan

– tudatták.

Az elemzés szerint a 2023-as kutatási eredmények azt is mutatják, hogy 

a fiatalok többsége nem támogatja a drogok legalizálását: 68 százalékuk a szigorúbb szabályozás mellett foglalt állást, míg mindössze 25 százalékuk támogatta az enyhítést, a többiek nem tudtak vagy nem akartak állást foglalni a kérdésben.

A közlemény kitért arra, hogy a kutatás során arra a kérdésre is keresték a választ, inkább szigorítanák vagy inkább enyhítenék-e a kábítószerekkel kapcsolatos törvényi szabályozást és a válaszokból az intézet szerint az derült ki, hogy bár a szabályozás szigorítása mellett érvelő fiatalok aránya meggyőző, az illegális kábítószerek elleni fellépésnek szerintük nem kizárólag a törvényi keretek szigorításán szükséges nyugodnia és egyre többen hangsúlyozzák a megelőzés és az edukáció szerepét, valamint a mentális egészség kérdését a prevenciónál.

A drogprobléma ugyanis nem kizárólag önmagában álló jelenség, hanem szorosan összefügg az életkörülményekkel, a szorongás szintjével és az önismeret hiányával, fontos tehát a szabályozás szigorítása közben az ifjúság „immunrendszerét” is fejleszteni, amelyhez jó alapot jelent, hogy a fiatalok maguk is felismerik a problémát

– hangsúlyozta az intézet elemzése.

A kutatási eredmények arra mutatnak rá, hogy kiemelten fontos a törvényeknek érvényt is szerezni, azaz a kábítószerrel kereskedést ellehetetleníteni, és komoly figyelmeztetés, ha minden második 25 év alatti fiatal szerint könnyű hozzáférni illegális kábítószerekhez. Ezért mindent meg kell tenni azért, hogy a hozzáférés esélyét a legveszélyeztetettebb társadalmi csoportokban minimálisra lehessen csökkenteni – áll az MCC-Ifjúságkutató intézet összegzésében.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában