3 órája
A Fidesz nemet, a Tisza Párt igent mondott Ukrajna további felfegyverzésére és uniós tagságának felgyorsítására
A Fidesz nemet, a Tisza Párt igent mondott Ukrajna további felfegyverzésére és uniós tagságának felgyorsítására - közölte a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményében csütörtökön.

Gál Kinga
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Ronald Wittek
Az Európai Parlament (EP) Ipar- Kutatás- és Energiaügyi Szakbizottsága (ITRE) és a Biztonság- és Védelempolitikai Szakbizottsága (SEDE) csütörtöki ülésén jóváhagyta az Európai Védelmi Ipari Programmal (EDIP) kapcsolatos parlamenti álláspontot.
A döntéssel kapcsolatban
a Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Tisza Párt „nyílt és teljes támogatásával az EP baloldali többsége a következő két évben újabb ötmilliárd eurót fordítana Ukrajna felfegyverzésére, és a védelemipari integráció leple alatt valójában Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának felgyorsításán dolgozik".
Ezzel újra bebizonyosodott: a Tisza Párt Brüsszel érdekeit kiszolgálva a háború folytatásán és Ukrajna mihamarabbi csatlakozásán ügyködik, nem foglalkozva a magyar embereknek ártó következményekkel - jelentették ki.
Az Európai Védelmi Ipari Program eredeti célja Európa védelmi képességeinek növelése a védelmi ipari együttműködések és beruházások erősítésével - emlékeztettek. Ez a cél - mint írták - önmagában támogatandó lenne, azonban a csütörtökön jóváhagyott dokumentummal „az EP baloldali többsége, az Európai Néppárttal (EPP) és a tiszás Lakos Eszterrel az élen, újabb ötmilliárd eurót küldene Ukrajna további felfegyverzésére és a védelemipari integrációjával próbálja az ország EU-s csatlakozását gyorsítani.
A képviselőcsoport közleményében azt írta, hogy
Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának elnöke, a Patrióták Európáért frakció első alelnöke szerint a szavazás újabb bizonyítéka annak, hogy Brüsszelben továbbra is a háborús pszichózis uralkodik és Ukrajna gyors uniós tagsága az erőltetett cél.
„Az elfogadott szöveg a védelemipari területen az uniós országokkal egyenrangúként kezeli Ukrajnát. Az EP javaslata a következő két év során csak Magyarországgal mintegy 45 milliárd forintot fizettetne Ukrajna további felfegyverzésére. A védelempolitika továbbra is tagállami hatáskörbe tartozik, ezért a magyar emberek megkérdezése nélkül ilyen súlyos ügyekben nem születhet döntés" - fogalmazott.
László András fideszes EP—képviselő aláhúzta:
„a tiszások immár a látszatra sem adva" nyíltan kiszolgálják a brüsszeli elvárásokat. Magyar Péterék Ukrajna érdekeit képviselik Brüsszelben
- hívta fel a figyelmet.
„Az orosz-ukrán háborúba nem szállítunk fegyvereket, mi a mielőbbi béke mellett állunk ki. Történelmi téttel bír a Voks 2025 szavazás. Manfred Weber és hűséges magyar tanítványait a magyar polgárok tudják megállítani" - mutatott rá az EP-képviselő.