A szeretet nem árt

2025.04.09. 18:12

Két évtizede segítik a kapcsolati erőszak áldozatait

20 évvel ezelőtt kezdte meg működését az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat és jöttek létre a kapcsolati erőszak érintettjeit segítő krízisközpontok, majd további szolgáltatások indultak az áldozatok megsegítésére. Jubileumi konferencián mondott köszönetet a krízisellátó rendszer munkatársainak áldozatos munkájáért a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet.

Húsz évvel ezelőtt kezdte meg működését az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat és jöttek létre a kapcsolati erőszak érintettjeit segítő krízisközpontok, majd további szolgáltatások indultak az áldozatok megsegítésére. A két évtizede végzett segítő munka nélkülözhetetlen, sok esetben pedig egyenesen életmentő jelentőségű. A bajbajutottak támogatásáért végzett több évtizedes áldozatos munkáért egy Budapesten tartott jubileumi konferencián mondott köszönetet az ellátórendszer munkatársainak az Ökumenikus Segélyszervezet. Az április 8-ai esemény egyfajta számvetés is volt az elmúlt 20 évről, együttgondolkodás az eredményekről, kudarcokról, nehézségekről, továbbá a jövő feladatairól. A konferencia fő üzenete az volt, hogy: van segítség a kapcsolati erőszak érintettjei számára.

krízisellátó rendszer, OKIT, Ökumenikus Segélyszervezet
A Segélyszervezet partnereivel, munkatársaival továbbra is a bántalmazottak megsegítésén dolgozik
Fotó: László Zsigmond Forrás: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

A krízisellátó rendszer a kapcsolati erőszak áldozatainak nyújt segítséget

Magyarországon 2005-ben, az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat, illetve 8 Krízisközpont létrehozásával indult el egy olyan ellátórendszer kialakítása, mely speciális szolgáltatásokkal nyújt komplex segítséget a kapcsolati erőszak áldozati számára.

Jelenleg 8 titkos menedékház, 20 félutas ház és 7 kríziskezelő ambulancia segíti az áldozatokat.

Az ellátórendszer működtetésében és fejlesztésében jelentős szerepe vállal az Ökumenikus Segélyszervezet is: a krízisellátórendszeren belül 3 titkos menedékházat, 3 krízisközpontot, 3 félutas házat és 4 kríziskezelő ambulanciát működtet. 2023 szeptemberétől mind az ellátórendszer, mind az ágazat munkáját segítve országos módszertani szervezetként is segíti azt, hogy az áldozat minél hatékonyabb segítséget kapjanak egy állandóan fejlődő rendszerben. 2024-től az Országos Krízis és Információs Telefonszolgálat szakmai irányítását is ellátja az Ökumenikus Segélyszervezet.

Évente több ezer főnek segítenek

A konferencián dr. Beneda Attila családügyekért felelős helyettes államtitkár ünnepi köszöntőjében elmondta, hogy a kapcsolati erőszak áldozatait segítő ellátórendszer az elmúlt években több mint háromszorosára bővült és a segítségnyújtás tekintetében egyre differenciáltabbá vált. Ez a rendszer átfogja a kapcsolati erőszak egész folyamatát, annak minden szakaszában biztosítva az elérhető segítséget. 2024-ben az OKIT 684 eset kapcsán 2.092 fő elhelyezését kezdeményezte krízisközpontban vagy titkos menedékházban. A krízisambulanciák működési adataiból pedig az látható, hogy évente 1000-1100 áldozatot segítenek. 

Nem túlzó azt mondani, hogy ez évente több mint 3000 emberi sors, emberi élet megmentése, jobbá tétele

– összegezte a helyettes államtitkár

Gáncs Kristóf az Ökumenikus Segélyszervezet ügyvezető igazgatója az együttműködés fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy a Segélyszervezet egyik erőssége a közösségépítés. 

A kapcsolati erőszak elleni küzdelemben pedig a közösség ereje, értéke, hozzáállása, együttműködése kulcsfontosságú.

Az ügyvezető hozzátette: „a Segélyszervezet a jövőben is azon fog dolgozni, hogy partnereivel, munkatársaival minél hatékonyabb ellátásokat nyújtson a bántalmazottak számára.”

A szeretet nem árt –  a krízisellátó rendszer életeket ment, segít az újrakezdésben
Fotó: László Zsigmond  / Forrás: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Rácsok Balázs az Ökumenikus Segélyszervezet stratégiai és módszertani igazgatója előadásában arról beszélt, hogy a krízisellátó rendszer életeket ment, segít az újrakezdésben, együtt megy az áldozatokkal a traumákból való gyógyulás útján ugyanúgy, mint a nehéz jogi útvesztők labirintusában. A szakember kihangsúlyozta: „nagyon sok teendő van még a területen, a szemléletformálás terén is, hiszen még mindig nagyon sokan azért nem merik jelezni, hogy bajban vannak, mert nem hisznek abban, hogy van segítség. A mai nap egyik fő üzenete éppen ezért az, hogy van segítség a kapcsolati erőszak érintettjei számára!”

A www.aszeretetnemart.hu oldalon akár anonim módon, az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat ingyen hívható 06 80 20 55 20-as telefonszámán biztonságban tudnak segítséget kérni a kapcsolati erőszak érintettjei. A szeretet nem árt elnevezésű Facebook-oldalakon további hasznos információk találhatók a témával kapcsolatban. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában