2023.12.07. 11:11
Ciolacu az ENSZ-nél: Románia a békét szereti, de olyan békét kíván, amely nem jutalmazza az agresszorokat
Forrás: gov.ro
A normákra alapuló nemzetközi rend megszilárdításáról, az Ukrajnában és a Gázai övezetben dúló háborúról, az élelmiszerbiztonságról tárgyalt Marcel Ciolacu szerdán az Amerikai Egyesült Államokban az ENSZ főtitkárával, Antonio Guterresszel és az ENSZ Közgyűlésének elnökével, Dennis Francesszel.
Az Antonio Guteres ENSZ-főtikárral folytatott megbeszélés során Ciolacu kifejtette, Románia határozottan támogatja az ENSZ reformtörekvéseit. Rámutatott, hogy 2024 döntő év lesz a világszervezet számára, különösen a Jövő Csúcstalálkozója ambiciózus eredményének biztosítása szempontjából, amely a tagállamok hatékony együttműködésre való képességének fő próbája - tájékoztat a kormány.
Ukrajna kérdésével kapcsolatban a román miniszterelnök közölte, hogy Románia támogatja a Békeformulát, amely átfogó, igazságos és tartós békéhez vezethet Ukrajnában. Ugyanakkor Románia határozottan támogatja a Moldovai Köztársaság, mint a régió második legérintettebb országa rugalmas ellenálló képességének megerősítését.
"Olyan államként, amely a múlt század mindkét nagy világégését átélte, sok szenvedéssel és súlyos veszteségekkel, Románia a békét szereti, és arra törekszik, hogy a világ országai közötti érdekkülönbségek párbeszéd és egyezkedés útján oldódjanak meg. A diplomácia mindig jobb a fegyvereknél. De olyan békét kívánunk, amely nem jutalmazza az agresszorokat' - idézi a kormány közleménye a miniszterelnököt.
A Gázai övezetben dúló konfliktus kapcsán Ciolacu azt mondta, támogatja az ENSZ reakcióját, amely a nemzetközi jog és az emberi jogok tiszteletben tartására való felhíváson alapul. Románia álláspontja szerint a civil életek elvesztésének megakadályozását, a Gázai övezet humanitárius helyzetének javítását, a túszok minél gyorsabb és feltétel nélküli szabadon bocsátását, a konfliktus regionális elterjedésének megakadályozását és a kétállami megoldást lehetővé tevő politikai perspektívák megteremtését kell célul kitűzni.
Antonio Guterres gratulált Romániának az ukrán menekültek támogatásában vállalt hatalmas szerepéért, valamint azért, mert hozzájárult a globális élelmiszerválság megakadályozásához azzal, hogy lehetővé tette az ukrán gabona tranzitját. Elismerően beszélt a Gázai övezetben élő civileknek nyújtott romániai humanitárius segítségről is, és megemlítette, hogy Románia részt vállalhat a régió helyzetének normalizálásában, lévén, hogy baráti viszonyt ápol Izraellel és a Palesztin Állammal egyaránt.
Az Antonio Guterresszel és Dennis Francesszel folytatott megbeszéléseken szó esett még a fenntartható fejlődés 2030-as menetrendjéről, az éghajlatváltozás kezeléséről, a dezinformáció elleni küzdelemről, az ENSZ romániai jelenlétének megerősítéséről, valamint arról az aktív szerepről, amelyet Románia játszott az ENSZ akcióiban, amelyek a békét, biztonságot, a fenntartható fejlődést és az emberi jogok tiszteletben tartását szolgálták.
Az ENSZ székházában tartott megbeszélések után Marcel Ciolacu ellátogatott Románia állandó ENSZ-képviseletére, ahol találkozott az ott dolgozó diplomáciai testület képviselőivel.