2024.06.17. 11:28
A REPER megyei elnöke szerint kérdéseket vet fel, hogy az RMDSZ támogatottsága megugrott
Fotó: Facebook/Sas Lóránt
A Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, a magyar nemzetiségű Sas Lóránt-Zoltán arra hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében, hogy az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei tanácsosjelöltjeinek listája sok szavazatot kapott olyan településeken is, ahol nem élnek magyarok.
"Beszterce-Naszód megyében a legfrissebb, 2021-es hivatalos adatok szerint 11.049 magyar nemzetiségű lakos él (köztük én is). Az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei tanácsosjelölt-listája a következő választási eredményeket érte el: 2008-as választások - 6066 szavazat; 2012 - 6069 szavazat; 2016 - 5678 szavazat; 2020 - szövetségben indultak (PSD-vel, ALDE-val és Pro Romániával - szerk. megj.), az eredmény nem mérhető; 2024 - 8859 szavazat. Hirtelen az RMDSZ több mint 50%-os növekedést könyvelhet el a megyei választások eredményeiben. Nem véletlenül ez az eredmény lehetővé teszi számukra, hogy 2 (két) megyei tanácsosi helyet szerezzenek, pontosan annyit, amennyire a PSD-nek szüksége van ahhoz, hogy az RMDSZ-szel együtt többséget alkosson a Beszterce-Naszód megyei tanácsban" - írta Sas Lóránt a Facebookra.
A REPER Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke felkérte azoknak a községeknek a lakóit, ahol az RMDSZ listája szavazatokat kapott, noha nem élnek a településen magyar nemzetiségű személyek, hogy írásban tájékoztassák őt erről a "választási jelenségről".
Sas Lóránt felvetésére reagált Décsei Attila, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, a megye alprefektusa. Décsei azt írta szintén a Facebookon, hogy az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete mindent megtett, hogy közel kerüljön a megye lakosságához, etnikai hovatartozástól függetlenül támogasson mindenkit, akinek erre szüksége volt, ezért nem tartja lehetetlennek, hogy a magyartól eltérő nemzetiségű polgárok is az RMDSZ listájára adták voksukat. Kifejtette, ezekkel a szavazatokkal fejezték ki elismerésüket a más nemzetiségűek az RMDSZ munkája iránt.
Décsei példaként említette, hogy az RMDSZ megyei szervezete több száz személynek segített felmenőik Magyar Nemzeti Levéltárban őrzött adataihoz hozzáférni, hogy igazolni tudják, hogy a Szovjetunióba elhurcolt foglyok leszármazottai, következésképpen juttatásra jogosultak. Az RMDSZ-es alprefektus azt írta, ez plusz munkát jelentett az RMDSZ megyei szervezeténél dolgozó személyzetnek, és a kedvezményezettek zöme román nemzetiségű volt.
A választások eredményei szerint a Beszterce-Naszód megyei tanácsban a PSD-nek 14, a PNL-nek 10, az AUR-nak 4 és az RMDSZ-nek 2 tanácsosa lesz.