4 órája
A gyerekek tíz százalékát érte erőszak a tanév első két hónapjában
Illusztráció
A tanév első két hónapjában minden tizedik gyermeket ért erőszak valamilyen formában, derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének szerdán közzétett felméréséből.
A november 13-17. között végzett kutatásban 1957 hét és tizenhét év közötti gyermek, valamint 4788 szülő vett részt.
A szervezet közleménye szerint az elemi iskolások körében a bántalmazásos esetek gyakorisága kétszer magasabb, mint az általános iskolások, illetve négyszer magasabb, mint a tinédzserek körében.
A szülők és gyermekek elmondása szerint az erőszakos cselekedetek leggyakoribb helyszíne az iskola (73,5 százalékban a gyermekek szerint és 87,7 százalékban a szülők szerint), majd a játszóterek következnek (13,3 százalék). A gyerekek szerint ugyanakkor az esetek 10 százalékát az online erőszak teszi ki, míg a szülők szerint csak 4 százalékát. Az esetek mintegy 70 százalékában egy ismerős gyermek (osztálytárs, iskolatárs, barát) az agresszor, 25 százalékában pedig egy ismeretlen gyerek. A gyerekek ritkán említették agresszorként a pedagógusokat, az esetek 3,8 százalékában, a szülők azonban ennél többször (8,1 százalék) - mutatott rá a szervezet.
Arra a kérdésre, hogy kértek-e segítséget vagy elmesélték-e a történteket egy felnőttnek, a gyerekek egyharmada azt válaszolta, hogy egy felnőttnek sem beszélt az átéltekről. Amikor azonban az esetet jelentették egy felnőttnek, a 10 esetből majdnem 9-ben közbelépett a gyermek támogatására.
A kutatások azt mutatják, hogy a zsenge korban az erőszaknak való kitettség hatással lehet az agy fejlődésére, a tanulási képességekre és az érzelmi kötődésekre. Az iskolai környezetben megtapasztalt erőszak krónikus szorongáshoz, depresszióhoz, gyenge tanulmányi teljesítményhez és lemorzsolódáshoz is vezethet. Az erőszak jelenléte a gyermekek között pedig normalizálhatja és felnőtt korra is átviheti az agresszív viselkedést - mutatott rá közleményében a szervezet.
A Mentsük meg a gyermekeket szerint krónikus traumához és társadalmi elszigeteltséghez vezethet az erőszaknak való kitettség, valamint az ilyen eseteket megfelelően - a gyermek biztonságérzetét szem előtt tartva - kezelő rendszer hiánya, míg a korai beavatkozás jelentősen csökkenti a hosszú távú negatív hatásokat.
A szervezet támogatja a gyermekvédelmi politikák bevezetését a gyermekekkel foglalkozó valamennyi intézményben (iskolák, sportklubok, napközi otthonok, egészségügyi központok, szociális, kulturális vagy oktatási szervezetek). Ki kell alakítani többek között 'egyértelmű és hozzáférhető' a biztonságuk tudatában jelenthetnek minden olyan helyzetet, amely miatt nem érzik magukat biztonságban. Ugyanakkor minden intézményben lennie kell egy gyermekvédelemmel felelős alkalmazottnak, illetve pontos és részletes eljárást kell kidolgozni és követni a felmerülő aggályok kezelésére és kivizsgálására.