5 órája
Vége a topligás kegyelmi állapotnak
Csak pár hónapig büszkélkedhettünk azzal, hogy mind az öt nagy európai bajnokságban van magyar futballista.

Milos Kerkez (j)
Forrás: MTI
Fotó: Hegedüs Róbert
Könnyen lehet, az utóbbi negyedév egy fajta kegyelmi állapota volt a magyar futballnak. Hosszú évek után először fordult elő, hogy mind az öt európai topligában szerepelhetett magyar játékos, és ez is egy módja annak, hogy egy ország labdarúgását minősítsük. Ha sok futballistát ad a kontinens krémjébe, akkor valamit biztosan jól csinál, remekül működő munka zajlik az utánpótlásban, másként nem tudna markáns szereplőként megjelenni ezen az igazán igényes piacon.

Fotó: Rui Vieira / Forrás: MTI/AP
Sajnos, ez a névsor azért nem túl hosszú, Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos az angol, Gulácsi Péter, Orbán Willi, és Schäfer András a német, Balogh Botond az olasz, Loic Nego a francia, Nikitscher Tamás pedig a spanyol élvonalban öregbítheti még mintegy egy hónapig a magyar labdarúgás hírnevét, ez a kör egyébként az idén január 29-én lett teljes, amikor Nikitscher a Real Valladolidhoz szerződött.
És sajnálhatjuk azt is, hogy a jelek szerint ez tényleg csak három hónapig tartott, ugyanis csütörtökön este már matematikailag is biztossá vált, hogy a Valladolid kiesik a La Ligából, azaz ott a következő idényben nem szurkolhatunk honfitársunknak, hacsak Nikitscherre nem vet szemet egy másik odatartozó klub, amire a jelenlegi állás szerint nincsen nagy esély.
Ez azonban csupán az egyik gond. Ha újra végigfutunk a névsoron, kénytelenek vagyunk beismerni, Szoboszlai, Kerkez, Gulácsi, Orbán és Nego nem a magyar utánpótlásnevelő rendszer terméke, a Schäfer, Balogh és Nikitscher hármas – egyelőre vegyük még ide utóbbit is – pedig elég sovány termés a mennyiséget tekintve.
Több felmérés is szembesített minket azzal a ténnyel, hogy a régió országai közül egyedül a magyar futball költ többet külföldi játékosok szerződtetésére, mint amennyi a bevétele származik a külföldre eladott labdarúgókból, ez utóbbi a leggyakrabban igencsak elenyésző összeg.
Magyarán hihetjük, hogy évről évre nő az NB I színvonala, erre Európa, különösen annak az élmezőnye nemigen kíváncsi, és nem tekinti minőségi forrásnak a mi rendszerünket.
És akkor arról még nem is szóltunk, hogy lehetnek további veszteségeink a topligákban. Szoboszlai biztosan bajnok lesz Angliában, Kerkez is befutott, Gulácsi és Orbán elérhet a Bajnokok Ligájába, Schäfer csapata az ősztől is a Bundesliga első osztályába tartozik majd, ám Balogh Botond Parmája még nagyon közel áll a veszélyzónához, a francia Le Havre, Loic Nego csapata pedig jelenleg csak jobb gólkülönbségének köszönhetően áll osztályozós helyen, és roppant nehéz a sorsolása. Csak szurkolhatunk, hogy maradjanak topligában.