Chatbot

4 órája

Meglepő tanulmány látott napvilágot: demenciában szenved a mesterséges intelligencia?

Egy kutatás azt mutatja, hogy a mesterséges intelligencia modellek a korai demencia tüneteihez hasonló kognitív károsodást mutatnak, amikor MoCA vizsgálattal értékelik őket. Ezek a felfedezések kihangsúlyozzák a MI klinikai alkalmazásban való korlátait, különösen az olyan feladatok esetén, ami vizuális és végrehajtási képességeket kíván.

Mégsem olyan tökéletes a mesterséges intelligencia, mint korábban gondoltuk?

Forrás: Shuttestock

Fotó: Wirestock Creators

A The BMJ magazin karácsonyi számában publikált tanulmány szerint majdnem minden vezető nagy nyelvi modell („chatbot”) enyhe kognitív károsodás jeleit mutatja, amikor egy gyakran alkalmazott, a korai demenciát kimutató felméréssel vizsgálják őket. A tanulmány azt is felfedezte, hogy ezeknek a chatbotoknak a régebbi változatai akárcsak az öregedő emberi páciensek, rosszabbul teljesítenek a teszten. A szerzők szerint ez kétségbe vonja azt a feltételezést, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan átveszi az emberi orvosok helyét – írja az Origo.

demencia, chatbot, mesterséges intelligencia, kognitív károsodás
A mesterséges intelligencia modellek a korai demencia tüneteihez hasonló kognitív károsodást mutatnak
Fotó: fizkes / Forrás: Shuttestock

A demencia emberszerű kognitív károsodást mutat a mesterséges intelligenciánál

A mesterséges intelligencia legújabb fejlesztései izgalmat és aggodalmat keltettek, amiatt, hogy vajon a chatbotok felülmúlhatják-e az orvosi feladatokban az emberi orvosokat. Bár korábbi kutatás kimutatta, hogy a nagy nyelvi modellek sokféle orvosdiagnosztikai feladatban jeleskednek, az emberszerű kognitív károsodásra való potenciális sérülékenységük, mint például a kognitív hanyatlás, nagyrészt felderítetlen maradt mostanáig.

A mesterséges intelligencia kognitív képességeinek értékelése

A kutatók felmérték a néhány modell (LLMs – ChatGPT 4 és 4o verziói (OpenAI fejlesztése), Claude 3.5 „Sonnet” (Anthropic fejlesztése), és a Gemini 1 és1.5 verziói (Alphabet fejlesztése)) kognitív képességeit a Montreál Kognitív Felmérés (MoCA) teszttel.

A tesztet széles körben alkalmazzák a kognitív károsodás és a demencia kora jeleinek kimutatására, általában idősebb felnőtteknél. Számos rövid feladaton és kérdésen keresztül felmérik a képességeket, köztük a figyelmet, memóriát, nyelvet, térbeli képességeket, és a végrehajtási funkciókat. A maximum pontszám a 30, a 26, vagy 26 feletti pontot tekintik általában normálisnak.

A tanulmány további részletei ITT olvashatók!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!