Digitália

11 órája

A válás előre jelezhető az új kutatások szerint

Az adatelemzést több mint 100 000 résztvevőn végezték 55 országból. A sikertelen kapcsolatok kérdésében meg kell említeni a divatos „the ick”-et is.

Forrás: Shutterstock

A válások száma világszerte nő az elmúlt száz évben. A jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói a válás és a rossz egészségi állapot, a boldogság, valamint a korai halálozás közötti összefüggéseket vizsgálták. Úgy látják, a kultúra és a személyes értékek alapján sejteni lehet a szakításokat.

Sally Mensah kutató és kollégái állítják, a házastársak közötti kulturális és személyes értékek közötti különbségek meghatározóak. A kulturális értékek nézetük szerint alapvetően társadalmi normákhoz kapcsolódó hiedelmek, amelyek az egyéni szabadságot vagy a társadalmi stabilitást és hagyományokat hangsúlyozhatják. A személyes értékek pedig olyan hiedelmek, amelyeket az egyén vall: például az egyik értékeli a függetlenséget, az új élményeket és a felszabadult örömöt, míg a másik a hagyományt és a társadalomnak való megfelelést tartja sokra.

Mensah és kollégái három korábbi tanulmányból gyűjtött adatokat elemeztek, amelyekben több mint százezren vettek részt a világ több mint 55 országából.

Az eredmények azt mutatják, azok, akiknek a kulturális értékválasztásai az autonómiát (egyéni szabadságot) helyezik előtérbe, sokkal gyakrabban, könnyebben szakítanak, mint akik a társadalmi stabilitást és a hagyományokat tartják többre.

A válás valószínűbb és indokoltabb azokban az országokban, amelyek az autonómia fontosságát, valamint azokban az emberekben, akik a hedonizmus értékét hangsúlyozzák. Ritkán válnak, akik a hagyományt és a konformitást helyezik előtérbe.

Mensah szerint a házastársak e vonatkozásban eltérő értékei esetén megjósolható a válás valószínűsége.

Mit jelent a divatos „the ick”?

Egy másik tanulmány szerint furamód azok a tulajdonságok, amelyek a legmarkánsabban jellemeznek bennünket, vagyis éppen a fő okok, amelyek miatt az emberek vonzónak találhatnak bennünket, egyszerre jelenthetnek áldást és átkot. A legkarakteresebb jellemvonásaink válhatnak a szakítás okává, írja a BBC.

A „the ick” volt az egyik szokatlanabb kifejezés, amelyet 2024-ben a Cambridge szótárba felvettek. A mind divatosabb angol kifejezés azt az érzést írja le, amikor valamilyen tulajdonságot hirtelen új megvilágításban látunk a partnerünkön, és váratlanul ellenszenvesnek találjuk. Ha pedig megvan az ick, az sajnos gyógyíthatatlan.

Ez a kifejezés arról szól, amikor hirtelen zsigeri ellenszenvet érez az ember azzal kapcsolatban, akivel romantikus kapcsolatba került. Hirtelen visszataszítja, összerándul a másiktól.

„Az ick több, mint ha kételkedünk abban, hogy akarunk-e valakivel lenni – mondja Gurpreet Singh, a Relate kapcsolati tanácsadója és pszichoterapeutája. – Az ick annál sokkal intenzívebb. Ez egy zsigeri reakció, akár az illető modorára, akár a viselkedésére.”

Ráadásul ezeket a tulajdonságokat a kapcsolat elején akár igazán vonzónak találhatjuk. „Végzetes vonzalomnak” nevezik, amikor valaki nem szereti a partner olyan aspektusait, amelyekhez kezdetben vonzódott, mondja Diane Felmlee, az amerikai Penn State Egyetem szociálpszichológusa.

A túl sok jó végzetes lehet. „A partnerben ironikus módon akkor is csalódhatnak az emberek, ha azt kapják, amit akarnak – talán azért, mert megkapták, amit akartak.”

Felmlee saját kutatása során megkérdezte az embereket, miért vonzódtak kezdetben egy partnerhez, hogyan lettek elégedetlenek, és miért szakadtak meg a korábbi kapcsolataik. A legtöbben olyan szükségleteket soroltak fel, amelyeket a volt párjuk nem elégített ki. Felmlee azonban észrevette, hogy az elmulasztott szükségletek némelyike olyan okokra vezethető vissza, amelyek miatt korábban valamelyik volt partnerükhöz vonzódtak.

„Ez ugyanannak a minőségnek egy másik értelmezése – magyarázza a kissé ellentmondásos szituációt. – Negatívan tekintünk egy pozitív tulajdonságra. Például valaki azt mondta, hogy vonzódik a párjához, mert figyelmes. Aztán panaszkodik, hogy a másik túl sokat mondja, hogy »bocsánat«.”

Felmlee további példákat hoz. Vonzódnak valakihez, mert sok energiát fektet a munkájába, de azután ez ellentettjébe fordul, amikor megtapasztalják, hogy túl sok időt tölt a munkahelyén. Vagy kezdetben viccesnek találják a párjukat, de idővel ugyanezt úgy értelmezik, hogy nem veszi elég komolyan az életet. A könnyed, laza partner soha nem jön időben, „a könnyedség akkor nagyszerű, ha pontos is vagy” – mondja mosolyogva Felmlee.

Hasonlóképpen, azokat a partnereket, akiket eleinte hatalmasnak vagy erősnek látnak, a szakítás után irányítónak vagy fennhéjázónak tartanak. A kedvesek nyomulósnak tűnnek. A sikeres emberek meg munkamániásnak.

Az említett végzetes vonzalom esetén minél erősebb a kezdeti elfogadottsága egy adott tulajdonságnak, annál valószínűbb, hogy az lesz a szakítás oka is. De miért van ez így?

Új partnerek vagy potenciális partnerek esetében gyakran először azokra az extrém tulajdonságokra figyelnek fel, amelyek kiemelik, megkülönböztetik őket. Viszont

minél szélsőségesebbek ezek a jellemzők, annál valószínűbb, hogy az emberek később nem szeretik majd ezeket a tulajdonságokat.

Kezdeti rajongásunk átmenetileg elvakít minket egy-egy nagyon szélsőséges tulajdonság lehetséges árnyoldalairól, teszi hozzá Felmlee. S amikor a kezdeti izgalom alábbhagyott, rádöbbenünk, mennyire negatív hatással lehetnek a kapcsolatunkra.

Ez az újraértékelés lassan, csendesen zajlódhat. A végzetes vonzalomra ébredés inkább derengő felismerés, mint az ítélkezés drasztikus megfordulása. Azok a párok, akik régen élnek együtt, már kevésbé tudnak alkalmazkodni, azaz nehezebben oldják meg a konfliktusokat, alkalmazkodnak az új kihívásokhoz vagy változtatják meg a partnerükkel szembeni elvárásaikat.

Samantha Joel, a kanadai Ontariói Western Egyetem pszichológusa szerint 

a boldogtalan párkapcsolatban élőknek rosszabb a fizikai egészségük, magasabb a vérnyomásuk, nagyobb a kockázatuk a lelki egyensúlyuk elvesztésének, felborulhat számukra a munka és a magánélet egyensúlya és így tovább.

A párkapcsolati elégedettség egyszerű mércéjének nevezi az úgynevezett szociális csereelméletet. Ez úgy határozható meg, hogy összehasonlítjuk a partnerrel való együttlétből származó jutalmakat, például azt, hogy mennyire érezzük jól önmagunkat, értékesnek tartjuk-e magunkat, értékeljük-e a szépségüket vagy a pénzüket. Másik oldalon felszámítjuk az úgynevezett költségeket, például a konfliktusokat, a sérülések lehetőségét vagy a pénzügyi problémákat. Az emberek kétféleképpen is használják a társadalmi csereelméletet – először is a jelenlegi kapcsolatokat vethetjük össze a múltbeliekkel. Egy kapcsolatot kevésbé fogunk kielégítőnek találni, ha a múltbeli tapasztalatok alapján elvárt színvonal alá esik. Másik összehasonlítási lehetőség az összevetés a jelenleg rendelkezésünkre álló egyéb lehetőségekkel.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!