Alkalmazkodóképesség

2022.05.31. 12:32

Az evolúció akár négyszer gyorsabban is megtörténhet, mint véltük

Címkék#evolúció

Minél több a genetikai különbség egy fajban, annál gyorsabban megy végbe az evolúció, mivel bizonyos tulajdonságok elhalnak, mások pedig megerősödnek.

Az evolúció akár négyszer gyorsabban is megtörténhet, mint véltük

Az adatok elemzése feltárta, hogy az evolúciónak ez a „hajtóereje" bőségesebb, mint ahogy azt a tudósok a korábbi becslések alapján vélték - írja az Origo. Ennek eredményeként a szakemberek szerint előfordulhat, hogy módosítani kell az állatok fejlődési sebességével kapcsolatos elvárásokat – ami az éghajlatváltozás korában igen releváns kérdés.

A módszer módot ad arra, hogy megmérjük a jelenlegi evolúció potenciális sebességét a természetes szelekció hatására a populáció minden tulajdonságában – mondta Timothée Bonnet, az Ausztrál Nemzeti Egyetem evolúciós ökológusa a ScienceAlert online portálnak. – Ez olyasmi, amit a korábbi módszerekkel nem tudtunk megtenni, így az, hogy ennyi potenciális változást láthattunk, meglepetés volt a csapatunk számára.

A vizsgált vadon élő állatok között szerepelt Ausztráliában a lazúr tündérmadár (Malurus cyaneus), Tanzániában a foltos hiéna (Crocuta crocuta), Kanadában az énekes verébsármány (Melospiza melodia), Skóciában pedig a gímszarvas (Cervus elaphus). A Science tudományos folyóiratban publikált tanulmány az első alkalommal értékelte az evolúció sebességét ilyen nagy léptékben.

Az egyes terepvizsgálatok átlagos hossza 30 év volt, a születések, elhullások, párzás és utódok adataival együtt.

A legrövidebb 11 évet tett ki, a leghosszabb pedig 63 esztendőt. Ez összesen 2,6 millió órányi terepi adatot biztosított a kutatóknak, amelyeket az állatok genetikai információival kombináltak.

Három évbe telt, de a csapat végül számszerűsítette, mekkora fajváltozást okozott a genetika és a természetes szelekció. Bár Charles Darwin eredetileg úgy gondolta, hogy az evolúció nagyon lassú folyamat, a kutatások már kimutatták, hogy egyes fajoknál akár néhány év alatt is megtörténhet.

A gyors evolúció legjobb példája a szürke pettyesaraszoló, amely az ipari forradalom előtt az Egyesült Királyságban túlnyomórészt fehér volt – mutatott rá Bonnet. – Mivel azonban a légszennyezés fekete kormot hagy a fákon és az épületeken, a lepkék fekete színe túlélési előnyt jelent, mivel a madarak nehezebben észlelik őket.

Mivel nincs kiindulási alap – ez az első ilyen jellegű tanulmány –, ezért a szakemberek hangsúlyozták, hogy még nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a fajok gyorsabban fejlődnek, mint korábban. De az egyértelműen látszik, hogy több az „evolúció hajtóanyaga", mint azt a tudomány eddig vélte. Ahogy arra a tanulmány szerzői is rámutattak, mindez valószínűleg jelentős hajtóerőt képvisel a populációk alkalmazkodóképességében a környezeti változásokhoz.

Borítókép: illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!