2020.04.13. 12:05
Inkább biciklivel járjon, mint tömegközlekedéssel!
Egyre több bicajost látni az utakon, a koronavírus miatt javasolják is a szakértők, hogy tömegközlekedés helyett bringával vagy autóval közlekedjen, aki tud. De hogyan válasszunk magunknak kerékpárt?

Forrás: Shutterstock
A biciklivásárlásnak vannak buktatói, ezért érdemes átgondolni, mikor és mire akarja használni a vásárolt biciklit − írja a Bors. Munkába járáshoz és sportoláshoz is különféle modellek közül válogathat. Ráadásul az internetet is elárasztották az eladó használt bringák.
Munkába országúti is jó
Az országúti bringákat kimondottan versenyzőknek ajánlják.
„Ezeket úgy alakították ki, hogy kisebb legyen a légellenállásuk, szinte fekszik rajtuk az ember. Azoknak ajánlom, akik aszfalton szeretnének sportolni” – magyarázza Berinkei András. Az országúti kerékpárnak van egy fitneszkategóriája, ami nyit a hobbiországútisok felé.

Fotó: Shutterstock
„Ezek a fitneszkerékpárok gyorsak, masszívak, a legideálisabb városi ingázóknak. Tökéletes választás, ha el akarja kerülni a tömegközlekedést, de gyorsan akar beérni a munkába.
Népszerű a túrabicaj
Mostanában egyre népszerűbbek a túrakerékpárok is. ”A cross és a trekking kerékpárok hasonlóan túrázásra valók. A trekking kerékpárokon gyárilag megtalálható a legtöbb kiegészítő, vagyis szinte úgy jönnek le a szalagról, hogy ha az ember rátesz egy táskát, megindulhat a világ végére. Hosszú túrákra ajánlom„ – fogalmaz a szakértő.
A cross bicikliken kevesebb a pluszteher, ezáltal sportosabbak. Ez a multifunkcionális bicikli manapság a legnépszerűbb.
”Tökéletes választás azoknak, akik nem kimondottan sportolni akarnak. Nagy előnye, hogy ha meguntuk, vagy más típusúra váltanánk, könnyű eladni, mert igen keresett„ – említi meg a szakértő.
Próbálja ki a fékeket!
Az új biciklikre csak több ezer kilométer után kell költeni, használt társaiknál viszont hamar előjöhetnek a hibák.
”Attól nem kell félni, hogy az ember egy totálkáros biciklit vesz használtan, ilyen nem nagyon van, mert azt még a laikus is ki tudja szúrni. Vásárlás előtt, ha ráülünk a kinézett bringára, és a kipróbálása alatt nem recseg-ropog, a váltók, a fékek működnek, nagy baja nem lehet„ – mondja András, majd hozzátette, a kerékpárüzletekben általában pár ezer forintért felmérik a kétkerekű állapotát.
Olajozni mindig kell
A szakember szerint a fékek, a váltók és a kopó alkatrészek ellenőrzését, a csavarok meghúzását otthon is meg lehet tanulni az internet segítségével.
”A biciklit fontos száraz helyen tartani, a láncokat megolajozni, felfújni a gumikat és tisztán tartani a teleszkópot. Ezek elengedhetetlenek. A szerelés sem űrtechnológia, neki lehet esni, de biztosan több idő lesz, mint szervizben„ – mondja nevetve András.
Vegyen fel sisakot!
A biciklihez több kötelező tartozékot kell vásárolni.
A bringa majdhogynem csupasz, fel kell szerelni ahhoz, hogy forgalomba állhasson, továbbá bukósisakot és egyéb védőfelszereléseket kell vásárolni. Hasznos a kulacs, de szerszámokra is szükség lehet.

Fotó: Shutterstock
”Egy defekt, lánc- vagy bowdenszakadás bármikor előfordulhat, ezekkel érdemes számolni, ha az ember útnak indul„ – világít rá a szakember. Hottáteszi: a biciklisnél mindig legyen folyadék, egy kis táplálék, személyi igazolvány, megfelelő gumibelső és egy minipumpa.
A jelenlegi helyzetben azonban fontos a maszk és a gumikesztyű is.
”Most ne biciklizzenek csoportosan, hogy lassítsuk a járvány terjedését. Több olyan alkalmazás is van, amelyen követhetik barátaik sporttevékenységeit, és a sajátjukat is megoszthatják. Használják ezeket„ – figyelmeztet Berinkei András.
Járvány
- Magyarországon is azonosították a koronavírus új variánsát
- Megszűnik a heti adatszolgáltatás
- 6 millió 422 ezer a beoltottak száma, 42 az új fertőzötteké
- 6 millió 422 ezer a beoltott, 47 az új fertőzött és elhunyt 2 beteg
- 6 millió 422 ezer a beoltott, 92 az új fertőzött és elhunyt öt beteg