2012.05.21. 14:35
Absztrakt alkotások az egyetemen
Egy-egy általuk választott témát dolgoztak fel különleges módon a Nagyváradi Egyetem művészeti karának mesterképzős hallgatói, s munkáikból kiállítás nyílt ma délben az egyetemen.
Egy-egy általuk választott témát dolgoztak fel különleges módon a Nagyváradi Egyetem művészeti karának mesterképzős hallgatói, s munkáikból kiállítás nyílt ma délben az egyetemen.
A szobrászat és belsőépítészet, valamint a festészet és multimédia szakok mintegy tíz elsőéves hallgatójának legsikerültebb munkái láthatók a Körösvidéki Múzeum Napjain belül szervezett kiállításon. Amint az egyik kiállító, Göndör Havricea Olimpia elmondta, a hallgatók mindegyike egy-egy javasolt témát dolgoz fel a mesterképzés két éve alatt, s ezen a tárlaton azok a munkák láthatók, amelyk során festészeti elemeket kombináltak fénykép-, illetve digitális fotófeldolgozási technikákkal a kiválasztott témán belül. A feladat az volt, hogy a festészetet összekapcsolják a digitális technológiával.
Ellentétek
A kiállításon egy új művészi megközelítésen belül folytatott kísérletet láthatunk. Az eredmény absztrakt s nemegyszer az ellentétek által keltett hatást igyekszik kiaknázni – például azon az alkotáson, amelyen természetes, tóparti tájba helyeztek egy elektromos berendezést. Láttunk egyebek mellett Nagyvárad egykori ipari negyedéről készült fotót felnagyítva és sokszorosítva, valamint különféle tárgyakat – kézileg készített lámpa, poharakból és világítótestekből készült kompozíció, vagy épp egy vasalódeszka - lefényképezve, majd különféle módon feldolgozva.
Kép és mozgás
Dr. Gavrilaș Gabriela Diana egyetemi tanár, a művészeti kar igazgatója elmondta: a kiállítást videofelvétel egészíti ki, melynek során a tradicionális festészet és a digitális technológia statikus összekapcsolásától eljutnak a mozgó alkotásokig, azaz a videoművészetig, tovább bővítve ezzel a kifejezés területét. Amint az igazgató hozzátette, mindegyik ilyen alkotás mögött egy történet, egy ötlet található, s egy bizonyos szintű műveltség szükséges ennek megértéséhez. Fontos, tette hozzá, hogy a művészeti kar hallgatói ílymódon gazdagítsák a látogatók kulturális horizontját.
A kiállítás egy héten keresztül tekinthető meg, hétköznapokon 10 és 14 óra között, az egyetem főépületével szemben, a művészeti szak C11-C1 pavilonjában. A belépés ingyenes.
Neumann Andrea