2008.10.29. 09:34
Bemutatni a munkakönyveket
<p>A nem megfelelő tájékoztatás miatt fordulhat elő az, hogy magánszemélyek komoly büntetéseket kapnak, amiért nem adják le időben munkakönyveiket, ahogy azt egy kormányhatározatban kérik.</p>
Egy év eleji kormányhatározat értelmében minden külföldön élő román állampolgár köteles a munkakönyvét november 30–ig bemutatni. Tavaly január elseje óta Romániában is érvényben van a tagállamok közötti nyugdíj–elszámolási rendszer működését szabályozó uniós rendelet. Ennek értelmében már büntethetőek is azok a magánszemélyek, akik nem nyújtják be időben a dokumentumokat. A dokumentumokat eredeti példányban kell beadni, ezekről később egy digitális másolat készül majd, amelyek az országos adatbázisba kerülnek, megkönnyítve ezzel az országok közötti adategyeztetést. A jelenleg érvényben lévő uniós jogszabályok szerint minden olyan országnak, ahol egy személy legalább egy évig biztosítva volt, öregségi nyugdíjat kell fizetnie, amikor a személy eléri a nyugdíjkorhatárt, figyelembe véve a másik tagállamban nyilvántartott biztosítási idejét is. Függetlenül attól, hogy nyugdíjasként mely uniós országban fog majd letelepedni, az öregségi nyugdíját kifizetik.
Lemaradva
Az uniós tagállamok többségében már mindenhol digitális adattárolást alkalmaznak, így Romániának is be kell hoznia a lemaradást. Románia 2001 áprilisában tért át a digitális adatnyilvántartásra, így a munkakönyvben szereplő korábbi bejegyzések nincsenek a rendszerben. A kormányhatározat azt hivatott elérni, hogy a korábbi munkakönyvi adatok digitalizálása révén központosítani tudják az adatokat, hogy abban az esetben, ha egy korábban Romániában élt, de külföldön letelepedett és nyugdíjazását kért személy megkaphassa a Romániában ledolgozott évei után is az őt megillető pontokat. Ezért a külföldön tartózkodó személyek érdeke, hogy a munkaéveiket bizonyító iratokat mihamarabb eljuttassák a korábbi lakóhelyük szerinti nyugdíjbiztosítási pénztárhoz. A határozatot minden külképviseletre eljuttatták, ennek ellenére azonban még mindig nem mondható megfelelőnek a tájékoztatás, és nem szerezhetett tudomást kötelezettségéről az a több millió ember, akiket közvetlenül érint a rendelkezés.
Tájékoztatás hiánya
Annak ellenére, hogy a munkakönyvek begyűjtéséről még 2008 januárjában döntött a kormány, a külföldön élő román állampolgároknak gyakorlatilag lehetetlen volt a döntésről tudomást szerezniük, mivel tulajdonképpen semmilyen kapcsolat, illetve nyilvántartás nem létezik a különböző országban élő személyek és a romániai külképviseletek között. Bár az adatszolgáltatási kötelezettség több millió embert érint, lapunk a nyugdíjfolyósítók, illetve a munkaügyi központok honlapjait böngészve sem talált a kötelezettségre utaló tájékoztatást vagy figyelmeztetést.
Büntetés
Abban az esetben, ha egy magánszemély elmulasztja, vagy késve szolgáltatja be munkakönyvét, a határozat szerint 300–tól 600 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható.