Bulvár-celeb

6 órája

Mikor fizet a posta kártérítést elveszett csomag esetében?

Jár kártérítés, ha elveszett a postai csomagunk? Ha egy postai küldemény elveszik, megsérül, vagy késve érkezik, a feladó vagy a címzett kártérítésre tarthat igényt, de ennek feltételei a küldemény típusától és a feladás módjától függenek.

MPL csomagautomata

Forrás: Világgazdaság

Fotó: Vémi Zoltán

A vonatkozó törvény értelmében „az egyetemes postai szolgáltatás keretében felvett nem könyvelt postai küldemény megsemmisülése, teljes vagy részleges elvesztése vagy megsérülése esetén a postai szolgáltatót – kivéve, ha a kárt szándékosan vagy súlyos gondatlansággal okozta – kártérítési kötelezettség nem terheli” – írja a Bors.

C94A9017
Jár kártérítés, ha elveszett a postai csomagunk?
Fotó: Huszár Márk / Forrás: Heves Megyei Hírlap

Mi számít könyveltnek?

A szabályozás szerint a levelek közül tehát csak a tértivevényes ajánlott tekinthető könyveltnek. Ha ilyen küldemény vész el vagy sérül meg, a Magyar Posta kártérítési átalányt fizet. Ha ajánlott vagy értéklevél, illetve csomag veszik el, a feladó kártérítési igényt nyújthat be. Az értéklevélnél az előre megjelölt érték alapján történik a kifizetés. Könyvelt küldemény esetében megsemmisülés vagy elvesztés esetén a szolgáltatásért fizetett összeg tizenötszörösét fizeti vissza a Magyar Posta. 

Eltűntnek nyilvánítva

A feladás után 30 nap elteltével lehet eltűntnek nyilvánítani a küldeményt. Az ehhez kapcsolódó kártérítési igényt 6 hónapon belül lehet benyújtani a postán vagy online ügyfélszolgálaton keresztül, ehhez szükség van a feladóvevényre és igazolásra a küldemény értékéről, ez lehet számla vagy rendelési visszaigazolás. 

Ha a küldemény idővel mégis előkerül, azonnal kézbesítik, viszont a már kifizetett kártérítést nem kérik vissza.

Nagyobb értékű csomagnál érdemes ezt választani

Ha az MPL szolgáltatással feladott csomag veszik el, a posta a feladási díjon felül a csomag értékét is megtéríti, de csak bizonyított értékig. Sima levél vagy nem ajánlott küldemény elvesztése esetén a posta nem vállal felelősséget, így kártérítés sem igényelhető.

Ha nagyobb értékű csomagot adunk fel, akkor érdemes az értéknyilvánítás járulékos szolgáltatást igénybe venni, mert csak ebben az esetben kaphatjuk vissza az elveszett csomag tényleges értékét! Bár így többe kerül a szolgáltatás, de a feladó és a címzett is nagyobb biztonságban van esetleges probléma esetén – olvasható a Bors oldalán, ahol 8 tippet is ajánlanak a csomag nyomkövetéséhez.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában