Kisokos

16 órája

Drága ajándékot adott vagy kapott? Érdemes tisztában lenni az illetékszabályokkal!

Évről évre egyre többet költenek a magyarok karácsonyi ajándékokra. Ennek ellenére a lakosság döntő többsége nincs tisztában az ajándékozás illetékszabályaival.

Illusztráció: Örömteli dolog az ajándékozás, de vannak szabályai

Forrás: Shutterstock

Az ajándékozás esetében is vannak szabályok, jelentős részükkel érdemes tisztában lenni, különösen autó, ingatlan vagy nagy értékű ajándék esetén – hívja fel a figyelmet cikkében a Magyar Nemzet.

ajándékozás illetékszabályai
Érdemes tisztában lenni az ajándékozás illetékszabályaival. Bizonyos esetekben már ajánlott írásos ajándékozási szerződést készíteni
Forrás: Shutterstock

Sokan nincsenek tisztában az ajándékozás szabályaival Magyarországon – ez derült ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) felméréséből. A legfontosabb, hogy a házaspároknak nem kell illetéket fizetniük az egymásnak vásárolt nagy értékű ajándékok után, ám jól teszik, ha közjegyző előtt szerződnek ezekről. A MOKK közleménye szerint egy adóellenőrzés vagy válás esetén így könnyebb bizonyítani a vagyontárgy eredetét. De ennél prózaibb okok miatt is érdemes tisztában lenni a szabályokkal –  olvasható a Zaol.hu cikkében.

Ön mellékelt ajándékozási szerződést a karácsonyi ajándékhoz?

Az ajándékokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivaló az értékükre vonatkozik, a törvény ugyanis megkülönbözteti a szokásos és a nem szokásos mértékű ajándékokat. Az, hogy mi számít szokásost meghaladó mértékű ajándéknak, többek között az ajándékozó vagyoni helyzetétől függ, mert ez mást jelent egy tehetős és egy szegény családban – írja a Világgazdaság.

A bírósági gyakorlat a 150 ezer forintot meghaladó ajándékokat általában már nem tekinti szokásos mértékűnek, ezt a MOKK felmérését kitöltők több mint fele nem tudta. Az ezt az összeget meg nem haladó, kisebb ajándékokról nem szokás és nem is muszáj szerződést írni.

Azonban az értékesebb eszközökről, mint egy autó, már érdemes írásos ajándékozási szerződést készíteni, ingatlan esetén pedig egyenesen kötelező a vonatkozó jogszabályok szerint.

Az ajándék után alapvetően akkor kell illetéket fizetnie a megajándékozottnak, de akkor sem mindig, ha szerződés is készült vagy – okirat hiányában is – az ajándék értéke meghaladja a 150 ezer forintot. Ilyenkor az ajándék értékének 18 százalékát, ingatlan esetén pedig a kilenc százalékát kell az adóhatóság határozatában foglaltak szerint kifizetni illetékként a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV). Nem kell a megajándékozottnak illetéket fizetnie, ha testvértől vagy egyenes ági rokontól, vagyis gyermekétől, unokájától, szülőjétől, nagyszülőjétől, illetve ha a házastársától kapott ajándékot.

Kevesen tudják azt is, hogy az ajándékozást feltételhez is lehet kötni. A szokásos mértéket meghaladó ajándékokat (kizárólag azokat) bizonyos esetekben pedig vissza is lehet követelni.

További részletekért kattintson.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában